Podobajú sa vaši bývalí? Veda to vie vysvetliť

0
2458

Chodíte s podobným typom mužov či žien a hovoríte si, že to bude váš „typ“? Veda má na to iné vysvetlenie

 

Kalifornská univerzita nedávno zverejnila štúdiu, ktorá pracovala so vzorkou viac ako tisíc heterosexuálnych párov. Vysoké percento respondentov potvrdilo, že v minulosti chodili s partnermi, ktorí sa podobali výzorom. Takisto však vzdelaním, inteligenciou či náboženstvom. Práve toto je veľmi zaujímavé zistenie.

Ak sú teda všetci vaši bývalí vysokí a tmavovlasí doktori, ešte to neznamená, že práve toto je váš „typ“. Podľa autorov štúdie je to výsledok zhody okolností a prirodzeného prostredia. Ak sa pohybujete v lekárskom prostredí, je pravdepodobné, že vytvoríte pár práve s lekárom. Ak vo vašej krajine prevažujú tmavovlasí muži, opäť je oveľa vyššia šanca, že si začnete s brunetom ako s blonďákom.

„Heterosexuáli vo väčšine spoločností sú schopní vytvoriť vzťahy s rôznymi typmi ľudí. Počas života však najčastejšie stretávajú len istú vzorku z nich. Túto vzorku ovplyvňuje špecifický demografický lokálny kontext,“ napísali autori štúdie, ktorá vyšla v Journal of Personality and Social Psychology. Podľa akademikov teda tmavovlasých lekárov či iný „váš typ“ cielene nevyhľadávate, len ich najčastejšie stretávate. Pritom vás v skutočnosti oveľa viac môžu priťahovať napríklad blonďáci.  

Výber partnerov by mohli zmeniť stále populárnejšie „online zoznamky“. Na internete je totiž oveľa pestrejšia ponuka ako v našom bežnom prostredí.

Čítajte tiež:

Chcete vedieť, či vám bol partner neverný. Takto ho možno usvedčíte

Zabudnite na bankovky za nohavičkami, za striptíz sa už platí QR kódom


zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/love-sex/dating-type-research-similar-characteristics-religion-intelligence-university-of-california-davis-a8248546.html