Nový projekt Powerpack úložiska batérii v južnej Kalifornii je najväčší projekt tohto druhu na Zemi

0
2378
588fc20247575239008b57da-1500
Foto: bussniesinsider

Spoločnosť Tesla prestrihla pásku na masívnom zariadení pre skladovanie batérii  v púšti v južnej Kalifornii, 60 míľ východne od Los Angeles.


Tip redakcie: Chystá Nokia nadupanú vlajkovú loď Nokia 8?


Projekt Powerpack je spoločným projektom s miestnym poskytovateľom elektrickej energie Southern California Edison (SCE), a bude podporovať fungovanie rozvodnej siete v špičke a zlepšovať integráciu obnoviteľných zdrojov energie. „Tento projekt je presne v súlade s naším poslaním – urýchliť rozvoj technológii a samotnej udržateľnej energie pre široký svet.“, povedal vedúci technologického oddelenia spoločnosti Tesla, JB Straubel. „Úložisko bolo chýbajúcim kúskom na poli tejto technológie, od kedy bolo toto pole vynájdené a vďaka týmto technológiám sme priamo na prelome byť schopný poskytnúť skladovanie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie – slnečnej, veternej a ďalších, ktoré môžu naplĺňať energetické potreby ľudí na dlhšiu časť dňa“, povedal Straubel.

Slnečná energia na vzostupe

undefined
Foto: bussniesinsider

Powerpack je v obchodnom meradle vlastne variáciou produktu Powerwall batérie Tesla na úrovni spotrebiteľa. V čase mimo špičky sa nabíja energiou zo slnka a z elektrorozvodnej siete. Každá jedna energetická Powerpack nádoba v sídle Mira Loma obsahuje 16.000 lítium-iónových batériových článkov a každá poskytuje viac ako 210 kWh. Aj napriek tomu, že tento typ technológie pred piatimi alebo desiatimi rokmi vôbec neexistoval, Straubel povedal, že množstvo úložného priestoru , ktoré obsahujú Powerpacky v Mira Loma, vzhľadom na relatívne malé rozmery, nemajú v súčasnosti obdobu. „Úložisko v Mira Loma môže poskytnúť energiu ekvivalentnú niekoľkým sto akrom solárnych panelov,“ povedal Straubel s tým, že zariadenie „sú schopní umeistniť do úzkej stopy tesne vedľa existujúcich rozvodní a nemusia tak zaberať akékoľvek značné oblasti novej krajiny. „

„A každý kus tohto produktu – akumulátor, batériové moduly, nabíjacia elektronika, prevodníky – bol zostavený pracovníkmi spoločnosti Tesla priamo tu v Spojených štátoch,“ povedal Straubel, pri predstavovaní tohto zariadenia prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý ich urobil vzorom pre americké spoločnosti, ktoré nechávajú vyrobiť svoje produkty vo výrobných závodoch v zámorí.

Tieto Powerpacky sú vyrábané v masívnej gigatovárni Tesly v Sparkse – meste štátu Nevada

SCE udelilo Tesle zákazku na projekt Mira Loma vlani na jeseň, ale spoločnosť Tesla sústreďovala istý čas svoju pozornosť na budovanie svojej vlastnej energetickej. K dnešnému dňu boli nasadené batérie spoločnosti Tesla v prenesenej hodnote 300 megawatthodín v 18 krajinách sveta.

Zdroj: businessinsider.com