Nový prielom v oblasti genetiky môžno prinesie univerzálnu vakcínu proti nádorom!

0
2691

Vedci objavili nový spôsob, ako naprogramovať bunky tak, aby boli schopné bojovať proti akémukoľvek typu choroby. Tento objav môže raz priniesť aj univerzálny liek na rakovinu.

vakcina1

Zjednodušene: do tela človeka sa injekčne vpraví malý nosič s genetickým kódom, ktorý v tele docestuje do buniek imunitného systému. Takto upravené bunky budú schopné rozoznať nádorové bujnenie v tele.

Už predtým vedci dokázali zmeniť izolované ľudské imunitné bunky tak, aby boli pripravené na boj s nádorom. Tentokrát je objav prelomový kvôli tomu, že k zmene dochádza v bunkách vo vnútri tela. Genetický kód môže byť teoreticky navrhnutý pre akýkoľvek typ rakoviny, technika je univerzálna.

Pri pokusoch na myšiach sa u zvierat objavila silná imunitná reakcia. Použitím techniky u troch pacientov s kožným nádorom sa potvrdilo, že liečba je človekom dobre tolerovaná. Výroba vakcíny je rýchla a ekonomicky nenáročná, čo je jej ďalšou veľkou výhodou.

Imunitné bunky človeka sú do určitej miery schopné rozoznávať a bojovať proti rakovine. Problém je v tom, že nádorové bunky sa dokážu veľmi dobre maskovať a dokážu ľudskému imunitnému dozoru unikať.

vakcina2

Nová technológia využíva nanočasticu s genetickým kódom, ktorá má mierne záporný náboj a tak v tele vyhľadá dendritické imunitné bunky v slezine, lymfatických uzlinách a kostnej dreni. Podľa genetického kódu sa v bunke vytvorí vzorový nádorový antigén. Imunitné bunky tak získajú presný vzor toho, čo majú v tele hľadať a ničiť a tak zabraňovať vzniku nádorového bujnenia.

Vakcína proti melanómu kože bola zatiaľ testovaná v laboratórnych podmienkach a prvej fáze klinických testov. Tento objav teda ešte čaká dlhá cesta väčších klinických štúdií a ďalšieho výskumu, potrebného na overenie, či bude môcť byť použitá aj pre iné druhy nádorov.

Zdroj: telegraph.co.uk