Veľký pozor na vaše emaily, ľahko sa stanete obeťou. Už sme o tom informovali, ale to sme nemali ešte ani poňazie, aká drzosť prepupkne pred tohtoročnými Vianocami. Rôzne naše súkromné emaily, také, ktoré sa použili len raz, prípadne len náhodou niekde v niektorom prípade, sa skrátka stali terčom spamu. V poslednom čase sa objavilo viacero slovenských obchodov, výrobcovia stránok, predajcovia nábytku, obuvi, textilu, parfémov a mnohého ďalšieho, čo nám schránky plní spamom. Keďže v mnohých prípadoch odpovedáme a žiadame vysvetlenie, občas aj odpíšu. Ani jeden nechce priznať, odkiaľ má databázu, no dvaja nám potvrdili, že ju kúpili na základe ponuky a na faktúru. To malo byť ako takou istotou pre kupcov, že má ísť o legálnu vec.
Žiaľ nejde. Dokonca sa tam objavili aj niektoré naše adresy, ktoré sú súkromne súkromné a bolo chybou, že sa použila pri niekoľkých objednávkach pri objednaní elektroniky, a v komunikácií s priateľmi. Nedozviete sa, odkiaľ majú vašu adresu, ani meno predajcu. Problém je v tom, že na Slovensku existuje niekoľko predajcov emailových adries, ktorí ich predávajú ako reálne adresy s vraj dovoleným zasielaním reklamy. Ktorý blázon by súhlasil s posielaním reklamy na svoj email a len tak zadarmo? Pôvod týchto zoznamov emailových adries je neistý a takmer vždy ide o podvodne získané adresy. Obchodujú s nimi aj rôzne fóra, ktoré nazbierané emailové adresy predávajú ďalej. Podarilo sa nám to zistiť už minulý rok, keď sme na jeden zvláštny redirektovaný email zaregistrovali jeden účet a jediné jeho použitie bolo práve v tomto fóre. O 8 mesiacov na rovnaký email začal vo veľkom chodiť spam, na erotické pomôcky, ďalšie warez fóra a rôzne eshopy. Či sme chceli alebo nie. Najhoršie je, že toto sa len ťažko dá zastaviť. Dopátrať sa k drzému prekupníkovi, ktorý zneužíva vašu emailovú adresu, je umenie, a ak sa tak stane, zväčša s nimi nie je.
Ak niekto predá celkom plnú databázu emailov, ktorých počet sa môže pohybovať v tisícoch až stotisícoch. S jedným nespokojným majiteľom emailovej adresy sa niktorí nekašle a slovenské zákony, vôbec nerátajú s tým, že nejaké emaily existujú. Dávajte si pozor kam email dávate a pokiaľ spam dostanete, žiadajte odpoveď, prečo.
Pokiaľ neveríte, že sa nájde chytrák, čo sa pýši takým zoznamom a rád ho ponúkne na predaj, zabralo 5 minút hľadania v Googli, a máme troch predajcov, dve oficiálne firmy a jedného frajera s videom na youtube.
Pozrite, dokonca na jednom inzeráte jeden mudrlant presne aj priznáva, že emailové adresy posťahoval na inzertných portáloch, všade, kde emaily nie sú chránené. Tento vynálezca skrátka len poskopíroval zo všetkých možných inzerátov emailové kontakty a neskôr ich slušne predá akémukoľvek záujemcovi. A verte, že o toto je záujem.
Takýchto ľahkého zárobku chtivých ľudí je mnoho. Podľa našich zistení si takto zarábajú minimálne desiati Slováci, v Čechách je tento podivuhodný nekalý trend ešte viac obľúbenejší. Skúste si to otestovať ako my. Dajte inzerát, že predávate nejakú knihu a ako email uveďte nepoužívaný email, ku ktorému máte prístup. Do inzerátu dajte zámerne prehnanú sumu, aby neexistoval záujemca, no jediné čo vám príde je nenápadná ponuka od pomaly krachujúceho obchodu, ponuky erotických hračiek, tlače vizitiek aj spam z neznámej cestovky.