Astronómovia našli prvú kométu bez chvosta. Jej zloženie by nám mohlo ponúknuť cestu k ďalšiemu poznaniu našej slnečnej sústavy, jej vzniku a vývoji.
Manxová kométa (manx je druh mačky bez chvosta) vznikla z kamenitého materiálu, ktorý sa bežne nachádza aj v okolí Zeme. Väčšina klasických komét vznikla z ľadu vo vzdialených mrazivých kútoch našej sústavy. Vedci sa teda domnievajú, že nová neobyčajná kométa mohla vzniknúť v rovnakej časti sústavy ako Zem.
Teraz sa astronómovia snažia pátrať po ďalších kométach tohto druhu, čo by jednoznačne pomohlo vyriešiť otázku, ako a kedy sa slnečná sústava dostala do podoby, v ktorej je dnes.
„Podľa toho, ako veľa ich nájdeme, budeme môcť vedieť, či sa veľké planéty pohybovali zamlada naprieč sústavou, alebo či vznikli v pokoji bez väčšieho pohybu vesmírom,“ vysvetľuje spoluautor objavu Olivier Hainaut.
Nová kométa C/2014 S3 bola objavená v toku 2014 pomocou systému teleskopov Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System), ktorý prehľadáva nočnú oblohu a pátra po rýchlo sa pohybujúcich kométach, asteroidoch a iných nebeských telesách.
Kométam narastie chvost, keď sa blížia k Slnku. Ich ľadové telo sa totiž začne roztápať a vyparovať a v slnečnom svetle žiari ako chvost ubúdajúcej hviezdy.
Ale kométa C/2014 S3 nežiarila a bola prakticky bez chvosta.
Neskôr sa ukázalo, že táto kométa nie je z ľadu. Vznikla z kamenistého materiálu podobného asteroidom v páse medzi Marsom a Jupiterom.
Objav ďalších manxových planét by mohol zdokonaliť počítačové modely na simuláciu vzniku slnečnej sústavy.
Zdroj: reuters.com