Holandskí vedci vyrobili čip, ktorý sa pripája na rádiové vlny

0
2101
Tento drobný čip sa pripája na rádiové vlny autor: Bart van Overbeeke
Tento drobný čip sa pripája na rádiové vlny autor: Bart van Overbeeke

Používanie drobných čipov je na vzostupe. Sú využívané na meranie teploty, osvetlenia, znečistenia ovzdušia. Nájdeme ich v smart technológiách, v kanceláriách, v moderných mestách a v domácnostiach.

Jedným z najväčších cieľov bolo vytvoriť čipy, ktoré nepotrebujú elektrické napájanie.

„Mať v dome stovky malých čipov, ktorým musíte neustále vymieňať baterky, by nebolo veľmi pohodlné,“ vysvetľuje vedec prof. Peter Baltus.

Senzor vyvinutý jeho tímom meria teplotu, ale podobné senzory na meranie osvetlenia, pohybu alebo vlhkosti sa dajú tiež zostrojiť. A váži len 1,5 mg!

Ekonomické riešenie

Súčasťou senzora je anténa, ktorá prijíma energiu z bezdrôtového routeru. Čip uskladňuje energiu, a keď jej má dostatok, meria teplotu a výsledky zase odosiela routeru. Senzor má momentálne len malý dosah – 2,5 cm, ale vedci veria, že v budúcnosti dosiahne až 1 meter. „Teoreticky by dokázal merať teplotu v okolí 5 metrov,” vraví prof. Baltus

Funguje aj prekrytý vrstvou farby, plastu alebo betónu – má skvelé využitie pri zabudovaní do budov.

Je tiež veľmi lacný, cena jedného čipu by mala byť približne 20 centov. Budúcnosť, kde bude každý objekt pripojený k internetu, nie je ďaleko. V roku 2016 budú vo veľkomestách  miliardy týchto smart objektov a budov.

Zdroj: bbc.com