Spoločnosť Kaspersky Lab v spolupráci s výskumnou agentúrou Opeepl realizovali prieskum medzi majiteľmi domácich zvierat[1], aby zistili, ako moderné technológie ovplyvňujú bezpečnosť ich miláčikov. Ukázalo sa, že každý piaty majiteľ domáceho zvieratka používa na jeho monitorovanie nejaký typ digitálneho zariadenia. V 39 % prípadov používanie takýchto zariadení nakoniec predstavovalo pre domáceho miláčika alebo jeho majiteľov riziko.
Koncom mája spoločnosť Kaspersky Lab zverejnila správu o zraniteľných miestach v zariadeniach na sledovanie mačiek a psov, ktoré umožňujú útočníkom manipulovať s informáciami o tom, kde sa ich miláčikovia nachádzajú alebo dokonca ukradnúť osobné údaje vlastníka. Najnovšia štúdia zistila, že prenikanie technológií a digitálnych pomôcok do každodenného života domácich miláčikov sa neobmedzuje len na tieto zariadenia. Majitelia domácich zvierat používajú aj webové kamery, ktorými sledujú domácich miláčikov, ďalej smartfóny a tablety s hrami určenými pre domáce zvieratá, rôzne digitálne hračky či automatické dávkovače vody.
Avšak existujú vôbec nejaké záruky, že pokazený regulátor teploty neprehreje vodu v akváriu alebo chybný automatický podávač nenechá mačku hladovať? Takéto prípady môžu byť stresujúce nielen pre domácich miláčikov, ale aj pre tých, ktorí sa o nich starajú. Podľa prieskumu má napríklad polovica zariadení používaných pre domáce zvieratá prístup na internet, čo spôsobuje, že sú možným terčom kybernetického útoku. 14 % respondentov uviedlo, že aspoň jedno z digitálnych zariadení, ktoré používajú pre svojich domácich miláčikov, bolo už niekedy napadnuté. Ďalšie problémy, s ktorými sa respondenti stretli, boli spôsobené náhlym prerušením fungovania zariadenia alebo jeho nesprávnym fungovaním. Vo veľkej väčšine prípadov to malo za následok ohrozenie života domáceho maznáčika (32 %), jeho zdravia (32 %), emocionálneho rozpoloženia (23 %) a dokonca aj emocionálneho zdravia majiteľov (19 %).
„Technológia uľahčuje život nielen ľuďom, ale aj našim chlpatým miláčikom. Pomocou technológie môžeme naše domáce zvieratá chrániť, postarať sa o ne a poskytnúť im komfort. Avšak, rovnako ako v prípade akéhokoľvek digitálneho zariadenia, je dôležité pamätať na riziká: akékoľvek zariadenie sa môže stať terčom kybernetického zločinca. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným následkom, nezabúdajte na jednoduché bezpečnostné opatrenia a majte v prípade zlyhania alebo napadnutia zariadenia záložný plán. Pri výbere digitálneho zariadenia, s ktorým bude vaše zvieratko prichádzať do kontaktu, nezabúdajte klásť dôraz na to najdôležitejšie – bezpečnosť vášho domáceho maznáčika,“ tvrdí David Emm, hlavný bezpečnostný analytik spoločnosti Kaspersky Lab.
Experti z Kaspersky Lab odporúčajú nasledovné kroky, ktorých dodržiavaním zabezpečíte, že vaše domáce zvieratko bude v bezpečí:
- Ak ste majiteľom inteligentného domu, nastavte bezpečnostné pravidlá aj pre domácich maznáčikov, ktorí s vami žijú. V tomto videu vám zamestnanec spoločnosti Kaspersky Lab ukáže svoj inteligentný dom vhodný aj pre jeho domácich miláčikov (video tu);
- Pred nákupom venujte veľkú pozornosť zabezpečeniu jednotlivých zariadení. Informácie o zistených a zaplátaných zraniteľnostiach sú zvyčajne dostupné online a dajú sa ľahko vyhľadať. Je veľmi pravdepodobné, že zariadenie, ktoré chcete zakúpiť, už preverili aj odborníci na kyberbezpečnosť a tak by ste sa mali dostať aj k informácii, či boli jeho nedostatky odstránené. Najlepšou voľbou je nákup produktov, ktoré už prešli niekoľkými aktualizáciami softvéru;
- Skôr ako začnete používať svoje zariadenie, zmeňte predvolené heslo a nastavte nové, dostatočne silné heslo;
- Neumožnite prístup k svojmu zariadeniu mimo vašej lokálnej siete, ak to nie je nevyhnutné na používanie zariadenia;
- Zakážte všetky sieťové služby, ktoré nepotrebujú používať vaše zariadenie;
- Pravidelne aktualizujte firmvér zariadenia na najnovšiu verziu (ak sú takéto aktualizácie k dispozícii);
- Na prekonanie výziev bezpečnosti inteligentných zariadení, spoločnosť Kaspersky Lab ponúka riešenie pre inteligentné domy a internet vecí – Kaspersky IoT Scanner (k dispozícii je zatiaľ len beta verzia tohto riešenia). Táto bezplatná aplikácia pre platformu Android skenuje domácu sieť Wi-Fi, informuje používateľa o zariadeniach, ktoré sú k nej pripojené a tiež o miere zabezpečenia.