5 stavebných strojov, ktoré z času na čas potrebuje každý z nás

0
1637
zdroj obrázka pexels.com

Chystáte menšie stavebné práce alebo rekonštrukciu domu či inej budovy? Ľudské svaly dokážu mnoho, no nie sú všemocné. Prečítajte si radšej o 5 pomocníkoch v podobe stavebnej mechanizácie, ktoré postup prác urýchlia.

1. Bager alebo minibager

Správne sa nazývajú rýpadlo alebo minirýpadlo, napriek prvému dojmu však nie sú určené iba na výkopové práce či premiestňovanie sypkých materiálov. Ide o univerzálne stavebné stroje, ktoré sa vyrábajú v desiatkach, ba až stovkách rôznych vyhotovení, a ktoré ponúka takmer každá požičovňa stavebných strojov.

Tie najmenšie minibagre sú užšie než 80 cm, prejdú teda aj cez bežné dvere. Najväčšie bagre pracujú v povrchových baniach či demolujú niekoľkoposchodové budovy. Okrem pásov existujú aj modely s kolesovým podvozkom, ktoré sú šetrnejšie k citlivým povrchom ako asfalt či trávnik.

Vďaka príslušenstvu nemusíte s bagrami realizovať iba výkopy. S pomocou veľkoobjemových lopát ich môžete premeniť aj na výkonné nakladače, ktoré naraz premiestnia niekoľko kubíkov zeminy, piesku či štrku. Vďaka pneumatickým kladivám nemajú problém ani s rozbíjaním betónu či demoláciou budov a ďalšie príslušenstvo vám umožní ich použiť aj na nakladanie a vykladanie ťažkých bremien, zhutňovanie pôdy či ďalšie činnosti.

2. Zemný drážkovač (ryhovač)

Výkopové práce patria medzi najnáročnejšie zo všetkých stavebných prác. Prekvapivo náročné môžu byť nielen výkopy pre základy budov, bazény či podzemné nádrže, ale aj tie pre inžinierske siete (potrubie, káble a pod.). Pohyb a manipulácia s pracovnými nástrojmi je obmedzená kvôli ich malej šírke, čo robí prácu namáhavejšou a zdĺhavejšou.

Väčšinou teda pri nich asistujú stavebné stroje ako minibagre či bagre, alternatívou k nim však môže byť aj tzv. zemný drážkovač, niekedy nazývaný aj ryhovač. Ide o stroj podobný veľkej motorovej píle na kolesách alebo pásoch. Reťaz drážkovača sa zabára do zeme a vytvára drážku širokú 10 cm a viac, podľa typu stroja. Vďaka takejto male šírke zbytočne nepoškodíte povrch ani pôdu okolo drážky. Keďže je reťaz zhotovená z veľmi tvrdých materiálov, poradí si aj s tvrdými kamenitými pôdami.

Drážkovač je lepšou voľbou oproti minibagrom najmä v oblastiach citlivých na zásahy, akými sú napr. záhrady rodinných domov, parky a pod.

3. Motorový fúrik

Nielen na veľkých, ale aj na najmenších staveniskách je stále čo premiestňovať. Ľudské úsilie môže nahradiť tzv. motorizovaný fúrik. Existuje niekoľko variantov – základným sú fúriky s elektromotorom v náboji kolesa, ktoré uľahčujú tlačenie.

Výkonnejšie sú tzv. minidumpre, ktoré majú kolesový alebo pásový podvozok a korbu na náklad v prednej časti. Tá sa môže vyklápať smerom vpred alebo nabok, pričom niektoré z minidumprov sú vybavené aj nakladacou lyžicou v prednej časti, ktorá náklad vyklápad smerom dozadu do korby. Pohon zabezpečuje benzínový motor. Obsluha môže stroj tlačiť, väčšie modely sú vybavené aj podložkou na státie alebo sedadlom. Niektoré minidumpre môžu vďaka výkonnému motoru a konštrukcii podvozka dosiahnuť stúpavosť až 20 ° a prekonávať dokonca aj schody.

4. Pracovná plošina

Rozsiahle práce vo výškach so sebou prinášajú zvýšené riziko úrazu a tiež zníženie pracovných výkonov. Ponáhľať na rebríku sa nevypláca, lešenie je zase nutné neustále posúvať alebo rozoberať a skladať. Omnoho bezpečnejšiu a rýchlejšiu prácu vo výškach prinášajú pracovné plošiny. Pri práci s nimi pracovníci dokonca nemusia byť zaistení, pokiaľ sa nachádzajú vo vnútri pracovného koša.

Existujú desiatku druhov pracovných plošín od nožnicových, ktoré sa vysúvajú iba nahor cez kĺbové, teleskopické či kĺbovo-teleskopické s pracovným košom, ktorý sa dostane aj ponad či poza prekážky. Pracovné plošiny môžu byť samohybné s batériovým či dieselovým pohon, ale aj vo forme prívesu vlečeného za autom či pevne zabudované na nákladnom automobile.

5. Elektrocentrála

Okrem toho, že je nevyhnutná na miestach bez elektrickej energie, môže vám elektrocentrála pomôcť aj pri rekonštrukčných prácach budov s nespoľahlivou alebo slabou elektrickou prípojkou. Menšie elektrocentrály využijete aj na rozľahlých staveniskách, kde nie je realizovaný rozvod elektriny pomocou dočasných rozvádzačov. Elektrocentrály tak môžu poskytovať napájanie pre jednotlivé pracovné skupiny bez toho, aby ste museli používať desiatky metrov predlžovačiek, čo nie je spoľahlivé ani bezpečné.