Zvieratá používané vo vojne a v polícií – v histórii aj dnes

0
12628

V Londýne majú zvieratá svoj pamätník v ktorom je vytvorený nápis „Oni nemali na výber“. Je určený zvieratám, ktoré si naozaj svoju účasť vo vojnách nemohli vybrať a plnili len to, čo ich človek naučil a čo im prikázal. Azda z lásky k človeku, a od prírody pre svoje sklony k poslušnosti a inteligencii sa tak zvieratá stali nástrojom vojny. Pokiaľ človek ovládol zviera, nemalo na výber vo vojnových ťaženiach mnohých ťažení vo svete pokiaľ historické pramene a záznamy siahajú a nepochybne by siahali ešte ďalej. Odjakživa to boli kone, ktoré buď vozili vojakov, boli významnými dielmi vojska a kavalérií. Ale boli to aj mulice, celkovo dobytok, ktorý ťahal delá, ťažké stroje, ale známe sú aj prípady prevozu chorých a pod.

Hanibal a armáda bojových slonov – v histórií aj dnes
Slávny dobyvateľ Hanbibal zo severotuniského mesta Kartago na svojich vojnových ťaženiach používal vojnové slony, ťažké zvieratá obrnené ostňami, ktoré používali na rozbitie formácií a udupanie nepriateľa neskôr výbornými manévrami obrátili Rimania proti samotnému vojsku Hanibala. Neskôr aj skôr vo svete používali rôzne národy na svete bojové šelmy ako tigrov, pumy, vlkov, ale nemáme príliš zachovaných poznatkov, mimo maľby, ako úspešné bolo cvičenie a úspešnosť takého boja.

Rímska armáda a predkovia rotvajlerov
Rimania vynikali v umení vojny. Zdá sa akoby práve až oni vytvorili vďaka vojenskej sile a zároveň výborným politickým systémom poriadny megaštát na svete. Inšpirovali sa taktikou a umením vojny z celej minulosti, ktorá im bola dovtedy známa. No priniesli aj novinku, vojnových psov. Najviac vďačným plemenom bol dávny predok rotvajlera, ktorý pochádzal z východných rímskych províncií z oblasti Kaukazu, ktorá je známym miestom výskytu molosoidných plemien psov. Výborné silné a vytrvalé psy vynikali výbornými vlastnosti a bojovnosťou. Skôr ako na samotný boj ich Rimania používali na udržiavanie veľkých stád kôz a dobytka, ktoré na vojnové ťaženia putovalo spolu s armádou. Aby vojsko nehladovalo a malo vlastné zásoby celé, bolo nutné stáda chrániť a udržiavať pri sebe. Keď Rimania dorazili do okolia nemeckého mestečka Rottweil, ich psy sa skrížili s miestnymi pastierskymi psami, čo dalo vzniknúť výnimočnému psovi s azda najstarším dokázaným pôvodom. O pôvode a rotvajleroch nájdete viac informácií aj na stránkach www.rotvajler.sk. Rotvajler sa začiatkom minulého storočia stal oficiálne aj policajným psom, a to pre jeho výnimočné schopnosti, pracovitosť a inteligenciu. Tú inteligenciu, v ktorú za žiadnych okolností neveria ľudia, ktorí sa pri názoroch na rotvajlerov nechávajú obmedzovať len správami o nezodpovedných majiteľoch tohto plemena. Bohaté využitie má v policajných a colných zložkách západnej Európy a Škandinávie.

II. svetová vojna
Na každej strane bojujúcich v II. svetovej vojne boli plány ovládnuť zvieraciu ríšu a naverbovať ju na svoju stranu. Bolo to najmä preto, že strata ľudského života bola ťažšia ako strata zvieraťa. Okrem toho zviera má svoje vlastnosti, ktoré nemá človek a môžu sa na bojovom poli hodiť. Rusi posielali cvičené psy s bombami na chrbte a odpaľovali ich z diaľky, či po vyštartovaní psa na spôsob padáku vytiahnutím poistky odistil bombu. Boli to samovražedné misie do ktorých šli azda len pre svoju vernosť. Nemci a nemecké vojská používali vo veľkom nemecké silné plemená ako ovčiakov, rotvajlerov a dobermanov. Američania sa podľa niektorých záznamov pokúšali vojensky využiť aj delfínov na zneškodňovanie podmorských bômb, čo sa vraj aj darilo, no ďalšie využívanie tohto tvora už nie je známe.

Dnes
Dnes zvieratá používame v polícií. Vojny už tak nezasahujú bežný civilizovaný a demokratický svet. Ešte z kosovských bojov sú miestami známe použitia psov na útok, no len ojedinele. Dnešnú prácu polície, záchranárov a colníkov dopĺňajú niektoré plemená psov. Pomáhajú s hľadaním bômb, drog, zasypaných ľudí po zemetraseniach a ich výnimočné vlastnosti sú vysoko cenené, čo si vyžiadalo samozrejme aj drahý výcvik. Pomáhajú však aj slepým, aj mentálne chorým ľuďom pri rôznych druhoch terapií. Aj preto by sme si mali zvieratá ceniť, že pomohli bojovať a vybudovať mier tam, kde teraz spoločne žijeme. Neboli to však len psi a kone…