V Holandsku si za potraviny priplatíte, najmä však za chleba

1
9403

Bronka je študentka, ktorá odcestovala do Holandska na stáž. Čo ju v Holandsku prekvapilo a na čo si nemusela dlho zvykať, sa dozviete už v nasledujúcich riadkoch.

V Holandsku si za potraviny priplatíte, najmä však za chleba

Na chleba sa robí vraj najťažšie. A v Holandsku má toto príslovie dokonca dvojzmysel. Neoddeliteľnou súčasťou stravy je pre Holanďanov chlieb. „Chlieb je typickým a nevyhnutným jedlom každého pravého Holanďana. Miestni totiž obedujú sandvich, a to dennodenne. Preto si doprajú chlieb od výmyslu sveta a s tým stúpa aj jeho cena,“ opisuje Bronka. Chlieb je typickým príkladom drahších cien potravín v Holandsku oproti Slovensku.

Ceny potravín sa odlišujú aj podľa toho, kam namierite za ich kúpou. „Keďže Holandsko je veľmi multikultúrna krajina, nájdete tu mnoho tureckých obchodíkov, ale aj trhov, kde sú ceny občas prekvapivo nižšie ako v supermarketoch. Taktiež záleží na tom, v akom supermarkete nakupujete. Možno tu nájsť sieť supermarketov Aldi, ktorá je známa svojimi nízkymi cenami, no zároveň vysokou kvalitou potravín, čo dosiahli najmä konceptom „voľného uloženia“ potravín v predajni.“

Dva ukazovatele, ktoré berieme najčastejšie do úvahy v spojitosti s potravinami, sú cena a kvalita. Tieto veličiny majú na seba vplyv. Vo všeobecnosti je však v Holandsku kvalita potravín veľmi vysoká. „Mnoho zeleniny sa dopestuje priamo tu v skleníkoch, okrem množstva kvetov. Taktiež sú známi svojimi mliečnymi výrobkami, a to hlavne syrmi.“

Pestrosť ponuky sa v Holandsku odráža od toho, že tu žije veľa ľudí rôznych kultúr. „Podstatne lepším by som možno oproti slovenskému trhu videla sortiment potravín. Vďaka rôznorodosti obyvateľov sa trh prispôsobil a supermarket je pripravený uspokojiť zákazníka každej národnosti. Je tu dostupnosť potravín z indickej kuchyne cez vietnamskú, či už klasický holandský sortiment mliečnych výrobkov a množstva nátierok. Holanďania sú majstri vo výrobe syra a, veru, majú byť na čo hrdí. To platí o všetkých mliečnych výrobkoch a taktiež kvetoch.“

holandsko

Aj keď minimálna mzda v Holandsku prekračuje 1 450 € a priemerný Holanďan má mesačne k dispozícií viac ako 2 100 €, aj napriek tomu sú Holanďania ovplyvňovaní cenou.

„Možno že tu viac cítiť vplyv ekologicky šetrných potravín, často označovaných BIO, ako aj výrobkov fair-trade, ktorých cenový rozdiel nie je až tak markantný a sama som neraz siahla po produktoch s týmto označením,” opisuje študentka Bronka.

A kde nakupujú Holanďania najradšej? „Dovolila by som si povedať, že ako všade na svete, tak aj v Holandsku sa do popredia dostávajú trhy či už farmárske, alebo trhy s etnickým kontextom. Napríklad v Rotterdame sa usporadúva indický trh. Keďže má Holandsko priamy prístup k moru, častými sú aj rybie trhy. Trhy sú miestom, kde to žije, prechádza nimi množstvo ľudí a ak máš chuť, môžeš sa o jedle, čo kupuješ, dozvedieť viac od jeho predajcu. Trh však nie je jedinou voľbou. Najistejším spôsobom, ako si zabezpečiť potraviny kedykoľvek, je supermarket. No voľba je na každom spotrebiteľovi.“

holandsko

A taktiež, ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav. Čo je pre nás zvláštne, môže byť pre iného bežná vec. Hovorím napríklad o holandskom zvyku jesť chlieb s čokoládou. „ Asi všetci poznáme cukrárske čokoládové hoblinky či granulky. Práve tie si v Holandsku sypú na chlieb s maslom ako sladkú bodku za obedom či už biznismeni, alebo bufetár. A prekvapivo si na to netreba dlho zvykať. Veď kto nemá rád čokoládu?“ A čo vy? Dali by ste si po obede chlieb s čokoládou? Ďalším prekvapením pre Bronku bola zelenina. Aj keď mnoho gazdiniek by si na podobný komfort rado zvyklo. „Napríklad zemiaky predávajú ošúpané vo vákuových baleniach v rôznych veľkostiach a tvaroch. Taktiež zeleninu často dostať porciovanú v zmesiach vo vrecúšku v chladenej sekcii. Pritom takéto potraviny nie sú dramaticky drahšie.“ Holanďania sú „iní“ aj v pestovaní zeleniny. Ich mestská zeleň sa dá doslova zjesť. „Je veľmi príjemné prechádzať mestom a kde-tu natrafiť na mestskú zeleň, ktorá je v skutočnosti komunitnou záhradkou, či mestské kvetináče, ktoré sú plné pažítky, červenej repy a mrkvy. Najkrajším zistením bolo, že takéto komunitné záhradky obývajú aj nejednu rotterdamskú strechu. Je to fantastický pocit, keď vieš, že čerstvú bylinku môžeš nájsť aj priamo v uliciach tvojho mesta.“

Prijali by ste vy v mestských kvetináčov namiesto pestrofarebných kvetov mrkvu či inú zeleninu? A vôbec, myslíte si, že takéto nápady by sa u nás na Slovensku dali zrealizovať?

Čítajte aj:

Porovnali sme platy zdravotných sestier! Kde zarobia najviac?

Comments are closed.