EF sledovala, kde sa angličtina vyučuje ako cudzí jazyk a hodnotila kvalitu tejto výučby. Jej cieľom bolo nájsť štáty, kde sa ovláda ako cudzí jazyk na veľmi vysokej úrovni.
V ovládaní anglického jazyka je Slovensko na 25. mieste spomedzi 70 skúmaných štátov, čo zodpovedá úrovni „mierne pokročilý,“ vyplýva zo štúdie EF EPI (Education First – English Profeciency Index), vydanej začiatkom novembra.
V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi možno sledovať zhoršujúci sa trend, keďže od roku 2012 Slovensko kleslo zo 16. priečky. Treba však brať do úvahy priebežný nárast počtu skúmaných štátov. Pozitívom je, že oproti minulému roku došlo k miernemu zlepšeniu.
Spomedzi štátov V4 sa najlepšie umiestnilo Poľsko, na 9. mieste, čo zodpovedá veľmi vysokej úrovni. Česká republika (18.) a Maďarsko (21.) mali v porovnaní so Slovenskom tiež lepšie skóre. Ich obyvatelia podľa tabuľky EF ovládajú angličtinu na vysokej úrovni.
Najlepšie výsledky vykazujú škandinávske štáty. Na špici rebríčka je Švédsko (kde samotná EF vznikla), nasleduje Holandsko, Dánsko, Nórsko, Fínsko, Slovinsko, Estónsko, Luxembursko, Poľsko, Rakúsko a Nemecko. Zaujímavosťou je, že prvú desiatku tvoria len európske štáty. Prvými neeurópskymi štátmi s vysokou znalosťou angličtiny sú Singapúr (12. miesto), Malajzia (14) a Argentína (15).
Hoci správa EF uvádza, že v priemere Západná Európa vykazuje lepšiu znalosť angličtiny, než ostatná časť kontinentu, možno skôr konštatovať diverzitu medzi štátmi, než silne rozdelenie na východ a západ. Potvrdzuje to skutočnosť, že Francúzsko, Taliansko a Španielsko, tri zo štyroch najväčších štátov, ktoré nemajú angličtinu ako hlavný jazyk, nedosahujú ani priemer Európskej únie (Španielsko -23., Taliansko – 28., Francúzsko – 37.miesto).
Navyše, kým v prípade Talianska a Španielska EF zaznamenala zlepšenie, úroveň znalosti angličtiny vo Francúzsku je podľa spoločnosti podobná tej na východných okrajoch Európy. Je zároveň najnižšia spomedzi štátov EÚ a jemne nižšia než je úroveň dospelých na celosvetovej úrovni.
Spoločnosť poukázala na to, že bez ohľadu na ekonomickú úroveň štátov, angličtina sa všade stále vyučuje s malým ohľadom na jej praktické využitie, čo bráni jej plnohodnotnému využitiu ako lingua franca.
Zdroj: media.ef.com
O znalosti Angličtiny obyvateľov Európy sme písali v tomto článku.