Nezastaviteľné ropné spoločnosti. Zaútočili aj na Arktídu.

0
1974

„Ľudstvo v honbe za čiernym zlatom atakuje Arktídu,“ „Expanzia ropných spoločností pokračuje“ alebo „Environmentalisti na celom svete šalejú.“ Aj takéto titulky obleteli svetové médiá potom, čo sa v oblasti Arktídy začalo s kontroverznou ťažbou ropy. 

Nezastaviteľné ropné spoločnosti

Sú to zhruba len dva mesiace, čo sa neďaleko severného pólu, presnejšie v Barentsovom mori, spustila po prvýkrát ťažba ropy. V polovici marca tam totiž talianska spoločnosť Eni zahájila prácu bez ohľadu na nesúhlas environmentalistov z celého sveta a dnes tak z najsevernejšej ropnej plošiny sveta prúdia prvé barely. Zdá sa, že popredné ropné spoločnosti nič nezastaví a v rámci svojej expanzie sa nebránia ani útoku na nepoškvrnenú Arktídu.

Plán spoločnosti Eni nakoniec vyšiel

Zahájenie ťažby ropy spoločnosťou Eni v oblasti Arktídy nie je veľkým prekvapením, pretože tento krok bol avizovaný už pred niekoľkými rokmi. Predstavitelia talianskej ropnej firmy sa už v roku 2009 po schválení výstavby plošiny v Barentsovom mori nechali počuť, že s ťažbou začnú v roku 2012. Ochranárske skupiny sa na istý čas tešili zo zlyhania plánu, no tohtoročné udalosti z marca im prekazili radosť a ťažba začala naplno.

Spustila sa kontroverzná ťažba ropy

Aj keď kroky talianskeho ropného gigantu sú síce legálne a ich práci zatiaľ nebránia žiadne legislatívne obmedzenia, celý projekt pôsobí dosť kontroverzne. Problémom je totiž poloha, ktorou je samotná oblasť Arktídy. Práve tento severný kút zemegule je dlhodobo považovaný za jeden zo symbolov čistej planéty s minimálnym zásahom človeka. Po štarte ťažby sa tento štatút zmenil a Barentsovo more sa začalo spájať s miestom vhodným pre ťažobný priemysel.

 Nezastaviteľné ropné spoločnosti 3

Ochranári bojkotujú postup ropného koncernu  

Na problémy ťažby v arktickej oblasti Barentsovho mora poukazuje viacero ochranárskych združení, ktorým nie je osud planéty ľahostajný. Každá z týchto environmentálnych skupín dvíhajúca varovný prst si je vedomá toho, že ťažba ropy týmto spôsobom nie je v poriadku a pre životné prostredie je priamou hrozbou. Znečistenie mora, úhyn vzácnych druhov zvierat alebo inšpirácia pre ďalšie spoločnosti plánujúce ťažbu sú len niektoré z rizík spájajúcich sa s prácou firmy Eni.

 

Ropná plošina doplnila prácu s plynom

Aby toho nebolo málo, nesúhlas so spustením práce ropnej spoločnosti dopĺňa ešte aj ťažba plynu. Neďaleko novej plošiny je totiž umiestnené pole zamerané na zisk plynu, ktoré tam pôsobí už pár rokov. Toto pole je ďalším tŕňom v oku nielen pre ochranárov, ktorí sa neustále snažia pripomínať, že Arktída nie je vhodným miestom  na takýto biznis. Zdá sa, že ich názor však neobstojí a lobby nadnárodných ťažobných korporácií je dosť silná na to, aby im plány vychádzali bez ohľadu na negatívny dopad ich práce na životné prostredie.

Nezastaviteľné ropné spoločnosti 2

Je otázne, kam sú najbohatšie ropné spoločnosti kvôli zvýšenej produkcii ropy schopné zájsť, keď sa nebránia ani zásahu v Arktíde.  Aj keď mnohí túto ťažbu neschvaľujeme a príde nám ako hrozba pre planétu, ani zďaleka to nemusí byť vrchol kontroverznej činnosti ťažobných koncernov. Keďže celosvetové zásoby čierneho zlata sa údajne míňajú, dočkať sa môžeme ešte bolestnejších riešení, pri ktorých bude plošina v Barentsovom mori len slabý odvar toho, čo nazývame drancovanie prírodných zdrojov.