Návod: Ako prebudiť korytnačku zo zimného spánku

0
8498

1_ako prebudit korytnacku

Vaša suchozemská korytnačka strávila celú zimu v stave hibernácie, počas ktorej neprijímala potravu ani vodu. Laik si môže myslieť, že toto obdobie môže korytnačke ublížiť, no opak je pravdou. Správna hibernácia šetrí korytnačku a jej pečeň, ako aj ostatné vnútorné orgány. Korytnačka počas zimovania či hibernácie relaxuje a zimný spánok jej vôbec neškodí. Samozrejme, ak je zazimovaná správne a teploty nekolíšu. Čo však, keď ide jar? Ako prebudiť korytnačku zo zimného spánku, aby sme jej neublížili?

 

Zobúdzať korytnačku postupne alebo rýchlo?

Celkom prostá otázka, no s nie veľmi jednoznačnou odpoveďou. V prvom rade si majitelia korytnačiek musia uvedomiť, že svojich domácich miláčikov nezobúdzajú oni, ale príroda. Ak sa teplota vonku pohybuje v rozmedzí 8 až 12 stupňov, vaša korytnačka to rýchlo pocíti a začne sa doslova „mrviť“. Záleží však aj na tom, kde hibernuje – v rôznych šachtách teploty stúpajú pomalšie ako v pivnici. Popravde, pomalé stúpanie teploty je pre korytnačku najlepšie a vyhne sa tak jarnému šoku, ktorý môže dostať. Na zobúdzanie však ideme postupne, a ak vidíme, že sa korytnačka v debničke s hlinou alebo lístím mrví a šuchoce, môžeme ju bez obáv vybrať a položiť do tieňa. Nedávajte korytnačku na priame slnko – mohlo by jej poškodiť oči. Byť takmer pol roka v tme a následne pozrieť do slnka, by nebolo príjemné nikomu z nás, ani vašej suchozemskej korytnačke. Prvé dni po prebudení ani nemusíte korytnačku nechávať vonku – jarné teploty sú nevyspytateľné a v noci môže mrznúť. To by vášho milého plaza zabilo.

2ako prebudit korytnacku

3_ako prebudit korytnacku

4–ako prebudit korytnacku

Ako kŕmiť korytnačku a čo urobiť bezprostredne po zobudení?

Korytnačka je po prebudení zo zimného spánku dezorientovaná a vysilená. Nejesť a nepiť takmer šesť mesiacov dá zabrať. Ide však o prirodzený spôsob prekonávania chladného obdobia pre plazy a prirovnať to môžeme aj k medveďom. Čerstvo prebudenú korytnačku vložíme do vedra alebo vedra s vodou. Oveľa nebezpečnejšie je dehydrovanie ako hlad. Korytnačka vydrží bez jedla dlho, no s vodou môže byť problém. Hneď, ako sa korytnačka prebudí, ju preto dajte do vedra s vodou, kde môže kľudne ostať aj pár hodín. Dbajte na to, aby bola voda plytká a aby sa korytnačka neutopila.

 

Otázka kŕmenia je to, s čím majú chovatelia najviac problémov. Avšak, riaďte sa prírodou a prirodzenosťou. Vaša korytnačka sama najlepšie vie, kedy sa má najesť. Je dosť pravdepodobné, že pár dní po zobudení nebude ešte prijímať potravu, no vy jej môžete v kľude nachystať niečo malé pod zub. Ak si aj tak nedá, nevadí. Odporúčame vám čerstvo prebudenú korytnačku kŕmiť najmä vodnatými uhorkami, nakoľko oveľa dôležitejšie ako jedlo je voda – tú do korytnačky musíte jednoducho dostať. Ako sa budú dni otepľovať a predlžovať, nebude dlho trvať a váš domáci miláčik čoskoro naskočí na svoj bežný denný režim. Všetko závidí od teploty.

 

Zhrnutie najdôležitejších bodov

  • korytnačku zo zimného spánku neprebúdzajte, musí sa prebudiť sama
  • hneď po prebudení ju okúpte a nechajte sa napiť
  • kŕmte ju vodnatou zeleninou, ako sú uhorky a rajčiny
  • sledujte teplomer – v noci môže stále mrznúť

5_ako prebudit korytnacku

6_ako prebudit korytnacku