Ak sa vám podarilo nájsť niekoho doklady, či peňaženku, máte tri možnosti. Podobne ako mnoho ľudí si nechá obsah lepšej hodnoty a doklady zahodí, doklady zneužije, alebo môže byť správnym človekom a zachovať sa správne.
Najhorší týždeň v živote
Ten prvý prípad je žiaľ veľmi častý. Prichádzate o doklady buď pri pohybe vreciek, vyberaní niečoho iného, alebo pre nepozornosť nie vždy spôsobenú vlastnou chybou. Nálezcu však zaujíma tých pár eur a doklady nie sú dôležité. Špekulanti ich vedia ďalej zneužiť, kretén ich vyhodí. Vy ako ten, čo prišiel o všetky karty, doklady, klubové kartičky a nejaké tie dôležité údaje, máte najťažší týždeň v roku. Vybaviť všetky doklady totiž vyžaduje najskôr posedieť si na polícií a zablokovať mnoho z kárt, dokladov, klubových kárt a podobne. To všetko, nech niekto nevyžuje vaše body, vašu identitu a samozrejme financie na kartách. Najväčším rizikom sú karty so zapísaným pinom a karty s bezkontaktnou platbou. Z nich sa dá vybrať pomerne rýchlo menšia čiastka v podobe nákupu v obchodoch. Vybaviť všetky tieto záležitosti si u pracujúceho človeka žiadajú vybrať niekedy aj viac dní dovolenky, nemalý účet za telefón a nejaký čas strávený hľadaním kontaktov na internete. Zabudnúť na niektorú kartu môže byť riziko.
Zbavte niekoho najhoršieho týždňa v živote
Pokiaľ ste našli niekoho peňaženku, skúste dnes použiť Facebook na jednu z mála pozitívnych vecí, ktoré ponúka. Podľa mena sa dá nájsť menovec, človek, ktorý by mohol sedieť menom aj tvárou, prípadne aspoň niekto, kto by relatívne mohol podľa priezviska daného človeka poznať. Dostanete sa tak pomerne rýchlo k možnosti vrátiť doklady tomu, komu patria. Je to nástroj veľmi rýchlej pomoci a využívajú ho čestní ľudia bežne. Ide dokonca niekedy o vec polhodiny, pokiaľ majiteľ účtu sleduje svoje správy. Ak píšete na Facebook niekomu, čo nie je vašim priateľom, vedzte, že správa sa mu nezobrazí priamo, ale je skrytá v zložke „Iné“. Skúste preto osloviť aj ľudí v okolí tohto človeka. Čím skôr nájdete majiteľa, tým skôr znížite pravdepodobnosť, že v obavách zablokuje všetky karty a príde o nervy.
Ak Facebook nikoho nenájde
Pokiaľ Facebook neposkytne odpoveď a adresa na dokladoch je pre vás ďaleko, či nedostupná, skúste to aj inak. Súčasťou peňaženiek sú dnes zľavové kartičky a platobné karty. Zájdite do pobočky vydavateľa karty, oslovte zamestnanca s tým, že daná karta bola nájdená s peňaženkou a požiadajte banku o vyhľadanie a kontaktovanie klienta s tým, že jeho doklady sa našli. Nie každá banka bude ochotná a nie každý zamestnanec vôbec bude chcieť tento problém riešiť. Skúsiť to ale môžete. Skúste to tiež s inými kartičkami a zľavovými systémami. Na prevádzkovateľov púmp a rôznych zľavových systémov, ktoré vydávajú karty počas roka bežne zavolá polícia, ak im niekto odovzdá peňaženku bez dokladov a teda aj menom, no s kartami so sériovým číslom. Podľa týchto čísiel dokážu zistiť, komu bola karta vystavená. Pokiaľ ste nálezcom, skúste sa zahrať na vyšetrovateľa a využiť všetky indície na nájdenie majiteľa. Nuž a ak zlyhá všetko ostatné priame, skúste to nepriamo. Odovzdať na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Aj keď Peter z Banskej Bystrice radí pripojiť do peňaženky lístok s kontaktom na vás, s tým, že viete koľko tam bolo peňazí a aký obsah pri odovzdaní. To však nebude nutné.
Nie každý chce pomôcť v tichosti a zadarmo
Dnes sa však málokto snaží o pomoc v tichosti. Ak, tak aby to vedeli aj ostatní. Cez sociálne siete, nech to vidí každý. Nemožno však čakať, že na každého nálezcu čaká odmena. Veď nie každý má nejaké možnosti druhého odmeniť, hoci ak taká možnosť je bezbolestná a nepríde, je to skôr smutné. Vybavenie dokladov a návrat celej hotovosti stojí predsa len oveľa viac. Ale čo ten pocit? Aké to asi bude, keď stratíte doklady vy? Bolo by krásne spoľahnúť sa na to, že sa niekto ďalší zachová presne tak, ako by ste sa chceli zachovať vy.
Napísané aj na základe skúsenosti o neochote vrátiť stratenú peňaženku, ale aj na základe dvoch skúsenosti o veľmi rýchlom vypátraní sttratených dokladov vďaka Facebooku.