Najstaršie stavby sveta

0
4196

Stavby, ktoré postavili ľudia, sú tu už tisícročia. Niektoré sa zachovali v pomerne dobrom stave, z iných sa našli už len základy a môžeme si len domýšľať, ako v skutočnosti vyzerali.

Keď sa povie najstaršia stavba, mnohí z nás si spomenú na pyramídy. Medzi najstaršou stavbou a pyramídami je ale veľký rozdiel. Rátame ho v tisíckach rokov.

Existuje viacero rebríčkov starých stavieb, ani jeden však nie je stopercentný. Archeológovia vek jednotlivých „pozostatkov“ odhadujú, ako najlepšie vedia. Jedno je však isté. Všetky zmienené stavby sú naozaj veľmi staré a zanechali ich tu civilizácie, ktoré už dávno zanikli, my sa ich však snažíme spoznávať najlepšie ako vieme.

 

3.

Treťou najstaršou stavbou je francúzsky Tumulus of Bougon. Je to zoskupenie piatich mohýl z mladšej doby kamennej. Stavba bola objavená v roku 1840 a vzbudila veľký záujem vedcov a archeológov. Najstaršia časť tohto prehitorického monumentu je datovaná do roku 4700 pred naším letopočtom. V roku 1993 otvorilo svoje brány aj múzeum, v ktorom sú vystavené nálezy zo samotnej stavby aj iné exponáty z mladšej doby kamennej.

autor: Joachim Jahnke
autor: Joachim Jahnke

2. 

Druhá najstaršia stavba sveta stojí taktiež vo Francúzsku. Cairn of Barnenez  je považovaný za jeden z najstarších megalitických monumentov v Európe. Najstaršie časti monumentu sa datujú do doby 4850 pred naším letopočtom. Stavbu využívali dokonca aj v dobe bronzovej. Monument je nazývaný aj Barnenez Tumulus. Význam slova „tumulus“ je nakopená zemina a skaly, ktoré pod sebou ukrývajú hroby. Takouto stavbou je aj tá predchádzajúca. V tomto monumente je jedenásť malých komnát/hrobov, ktoré boli v dobe výstavby zakryté zeminou, no časom sa niektoré pôsobením zvetrávania ocitli na porvchu. Pred samotným monumentom sa nachádza moderné múzeum.

Autor: New Papillon
Autor: New Papillon

1. 

Najstaršia stavba sveta sa nachádza v Turecku. Je to Göbekli Tepe, archeologické nálezisko na vrchu horského chrbta. Poklady náleziska postupne odkrývala nemecká archeologická skupina od roku 1996 do roku 2014 kedy zomrel vedúci prác, Klaus Schmidt. Táto stavba bola využívaná na rôzne rituály. Doba vzniku sa datuje do doby kamennej okolo roku 9500 pred naším letopočtom, čo je naozaj úctyhodný vek pre stavbu.

Autor: Teomancimit
Autor: Teomancimit

 

Pripomíname, že najstaršou pyramídou je Džoserova pyramída a jej vznik sa datuje do roku 2667 až 2648 pred naším letopočtom.