Projektov, ktoré vás môžu na slovenskom internete zaskočiť a zároveň potešiť, priznám sa, veľa nenachádzam. Spojiť však tak čisto prírodno-rekreačnú činnosť ako zbieranie húb s modernými telefónmi a internetom je na prvé počutie zvláštnosť. Nakoniec však tento nápad nemusí dopadnúť zle. Možno tak ako vedľajší produkt vznikla malá moderná motivácia, aby do lesa vyrazili aj mladí a spoznali prírodu o niečo viac. Aby som sa priznal, stačila mi polhodinka na portáli a považujem sa za ešte skúsenejšieho hubára, ako doteraz. Skúseností iných máte totiž ako na dlani, nehovoriac o informáciách o ich výskyte, druhoch a vlastnostiach. Hovorím stále o naHuby.sk.
Živé hubárske spravodajstvo
Hubárska sezóna už začala a tak je na mieste záujem o informácie o výskyte húb. Čakať na občasné zmienky o nájdených megahríboch v denníkoch asi nebude ideálny zdroj o ich výskyte. Jeden z mála zaujímavých portálov na Slovensku, ktorý nezaváňa komerciou a nič sa vám nesnaží nanútiť hneď z úvodu ponúka mapu Slovenska s výskytom húb. Hlásiť ich a prispievať vlastnými príspevkami a úlovkami môže každý prihlásený užívateľ. „LIVE“ tohto projektu spočíva v aplikáciách pre iOS a Android, vďaka ktorým môže hubár v tichosti prírody ihneď obohatiť svoju galériu o ďalšie úlovky. Aby sme hubársky portál mohli považovať za poriadny, nechýba mu mykologická poradňa, hubárske recepty, diskusné fórum a ešte ďaleko viac, najmä ak ste užívateľom prihláseným a prispievajúcim. Zaujímavým obohatením je atlas rastlín, s ktorými sa môžeme stretnúť v lesoch, v horách a na lúkach. Niektoré z nich sú podrobne popísané, čo ocenia najmä milovníci prírody a tradičných byliniek v prípade liečivých bylín.
Zaujímavosti portálu NaHuby.sk
Vzhľadom na obsah, ktorý nás zaujal, sme priamo oslovili portál s prosbou o niekoľko údajov. Dozvedeli sme sa tak, že portál vytvorilo ui42.sk a je pokračovateľom pred tým úspešného Yeti.sk, ktorý v zime prinášal snehové spravodajstvo Yeti na snehu a v nezimných mesiacoch zas hubárske spravodajstvo Yeti na hubách.
- najvyššiu návštevnosť minulý rok portál dosiahol v septembri, kedy prekonal hranicu 160 000 reálnych užívateľov za mesiac.
- denne na portál pribudne 300 fotografií, ktoré overujú moderátori.
- počas sezóny je k dispozícií 300 až 400 aktuálnych správ o výskyte húb, pričom minulý rok šlo v hubárskej špičke až o 800 aktuálnych správ, za ktoré sa považuje správa nie staršia ako 7 dní.
- dosiaľ bolo na stránke zverejnených 54 000 správ o výskyte húb.
- zaujímavosťou je, že mnoho úlovkov na fotografiách je lákavých pre ďalšie publikovanie. Portál však chráni autorov fotografii formulárom, ktorý umožní záujemcu o práva na snímku kontaktovať priamo jej autora.
- ozaj, vedeli ste, že nie všetky hríby sa môžu zbierať a môžu byť zákonom chránené? Naraziť totiž môžete aj na celkom prekvapivé informácie týkajúce sa napríklad hríba kráľovského, ktorého už mnohí hubári nepochybne neraz mali vo svojom košíku.
Aplikácie pre smartphone
Pokiaľ máte záujem o prispievanie, alebo nahliadnutie do komunity hubárov plnej nie iba mladých ľudí, siahnite po niektorej z aplikácií, ktoré vám sprístupňujú obsah a umožnia prispievať vašimi úlovkami spolu s fotografiami. Nie ste si istí tým, čo ste našli? Pomoc nájdete v atlase húb. Aj keď možno nie každý sa pochváli svojim vlastným miestočkom, stále sa môže pochváliť úlovkom. Aplikácia a ani stránky nezverejňujú presnú GPS polohu, jedine ak len obec a vami zadané podrobnosti o lokalite.
Stiahnuť si môžete variant pre iOS a pre Android (2,2 MB)