Fotobanky – kde kúpiť fotografie. lepší imidž, či grafiku online

0
6127

Fotobanky sú výborným nástrojom, ktorý ponúka možnosť získať hotovú grafiku, fotografie, tvár značky, či umožňuje k vášmu obsahu pripojiť ilustračné fotografie. Veľké množstvo spoločností nemá krásnych usmiatych zamestnancov, ktorí sa na klientov usmievajú z billboardov, z reklamy, či webovej stránky. Jednak by na to bol potrebný profesionálny fotograf, veľké náklady a neraz aj vzhľadovo vhodný personál. Fotobanka je však pomocníkom aj v prípade, kedy potrebujete snímku niečoho, čo sa vám skrátka nepodarilo odfotografovať. Naša redakcia využíva niekoľko fotobánk, siahnite po niektorej z nasledovných.

Skryté dieťa, strach, zábava

Shutterstock

Zrejme najznámejšia fotobanka, ktorá ponúka jeden z najširších výberov fotografii rôzneho zamerania. Obľúbená u profesionálnych fotografov. Ceny sú vyššie, ale k tomu sa viaže aj vyššia kvalita. Pri nákupe kreditu je vhodné dať pozor na fakt, že stránky štandardne nastavia automatické obnovenie ďalšieho kreditu po minutí prvého. Z fotobanky nakupuje viacero spoločností svoje postavičky, ilustračné snímky, ženy do veľkých billboardov a podobne.
Náhľad: shutterstock.com

123RF

Fotobanka 123RF je jednou z lepších. Za naozaj výborné ceny porovnateľné s už cenou 1 EURO za menšiu fotografiu, sa dá nakúpiť kvalitný materiál a vyberať je naozaj z čoho. Väčšie fotografie samozrejme stoja viac, no nie je to horibilná suma, ako v prípade iných konkurenčných fotobánk. Poteší rýchle vyhľadávanie, široký výber a jednoduché rozhranie. Možnosť nákupu cez kreditnú kartu, alebo Paypal je dnes štandard. Poteší, že infolinka vám telefonuje v prípade potreby v češtine. Mimo hudbu si tu môžete kúpiť aj hudbu a rôzne zvuky s ktorými ďalej môže pracovať vaše štúdio, či video.
Náhľad: 123rf.com
Ponuka hudby a zvukov: 123rf.com/stock-audio

Dreamstime

Obľúbená fotobanka disponuje veľkou databázou fotografií, ktoré sú rozdelené aj podľa klasifikácie LEVEL. Jednoduchšie fotografie získajú nižší, maximálne kvalitné a výborné scény dostávajú LEVEL 5. Od toho sa odvíja aj cena. Disponuje veľmi bohatou databázou fotografií. Využívajú ju viaceré blogy, portály, aj niektoré spoločnosti. Dreamstime ponúka aj bezplatné fotografie, no vyžadujú uvádzanie odkazu na originál.
Náhľad: dreamstime.com
Bezplatné fotografie: dreamstime.com/free-photos

Fotolia

Fotobanka Fotolia je mierne drahšia ako 123RF, no celý systém je veľmi podobný čo sa jednoduchosti ovládania týka. Najlacnejší balík 10 kreditov za 14 dolárov v sebe zahŕňa 10 fotografii šírky napríklad 424 pixelov. Za 10 kreditov je možné kúpiť jednu veľkú fotografiu šírky 3421 x 2280. Pekná databáza fotografií je bohatá napríklad na zvieratá, no nie je tu problém ani s postavami, tvárami a podobne. Obsahom fotobanky sú aj videá.
Náhľad: eu.fotolia.com

Pixmac

Fotobanka, ktorá bola jedna z prvých v kompletnej českej verzii a aj výrazný marketing v českom jazyku. Disponuje veľkým množstvom fotografií, aj slabšej kvality. Disponuje aj bezplatnými fotografiami. Vyžadujú však uvedenie zdroja obrázku. Pri veľkých fotografiách je celkom slušná cena. Napríklad okolo 200 Kč stojí licencia na veľké fotografie. Malú fotografiu je možné zakúpiť od 27 Kč, prípadne od 90 Kč. Pochopiteľne, platba je možná aj v EUR a dobíjanie kreditu je vždy možné aj kartou, či Paypalom.
Náhľad: pixmac.cz
Bezplatné fotografie: pixmac.cz/fotky-zdarma

Z osobnej skúsenosti odporúčam zvážiť sťahovanie fotografii a z fotobanky iStock, Getty Images a Profimedia, ktoré sa svojim klientom neskôr vyhrážajú priamo škaredými správami, pokiaľ použijete fotografie niekde na webe. Rozposielajú emaily s hrozbami a pokutami stanovenými na základe vlastného rozhodnutia, pričom stanovenie pokút nie je možné podľa takýchto podmienok, vlastného rozhodnutia.

Pozor, nie každá fotografia sa dá použiť všade
Pri sťahovaní fotografii buďte ostražití v tom, akú licenciu kupujete. Pokiaľ kupujete fotografie, ktoré sú len na redakčné použitie, je prísne zakázané používať ich na podporu predaja nejakého produktu. Určité obmedzenia sa dočítate aj v tomto podrobnejšom článku. Odporúčame mu venovať obzvlášť veľkú pozornosť.

Keď už sme pri fotografiách, nikdy nesťahujte fotografie pre svoju firmu, či prezentáciu priamo z Google obrázkov či iných portálov. Nič také ako voľne šíriteľné fotografie totiž neexistuje. Pojem si vymysleli ľudia, ktorí o tom nemajú ani poňatia. Viac informácií o téme nájdete na tomto článku.