Facebookom sa hromadne začala šíriť správa o smrti Mr. Beana, ktorý mal zahynúť pri brutálnej autonehode na svojom športiaku. Herec Rowan Atkinson, ktorý je známy svojou láskou k rýchlym kolesám, už v minulosti havaroval. Preto sa fotografia aj s jeho tvárou veľmi dobre hodila do aktuálne šíriaceho sa vírusového podvodu. Ide tak o ďalší hoax, v poradí niekoľkých podvodných príspevkov, ktoré sa na nástenky užívateľov Facebooku dostávajú bez vedomia samotných užívateľov. Stačí, ak kliknete na príspevok u svojho infikovaného priateľa a prejdete na externý odkaz. Ten sa snaží len vyzerať ako facebook a v skutočnosti nemá s facebookom nič spoločné. Pri snahe o spustenie falošného videa (pozor: žiadne video neexistuje a nikdy neexistovalo), alebo pri kliknutí na tieto podvodné stránky sa aktivuje zdieľanie príspevku vo vašom mene na vašej nástenke. To prinúti infikovať aj vašich priateľov. Proces nazývame vírusový, pretože ide o proces v pozadí bez vášho vedomia, rovnako ako je možné definovať činnosť vírusu. Funguje vďaka jednoduchému scriptu a dôverčivosti mnohých ľudí.
Podvodné stránky kopírujúce Facebook umiestnené na: novinkyzosveta.uvadi.cz/beanzomrell.php (pozor! neklikať) obsahujú tlačidlo POKRAČOVAŤ ako prvý zo štyroch krokov. Toto tlačidlo infikuje váš Facebook. „Pokračovať“ tlačidlo smeruje na doménu media.fribi.cz. Jediná reklama umiestnená na cieľových podvodných stránkach je smerovaná na hosting banan.cz, inak sa na stránke nenachádza nič, čo by nám dávalo zmysel nalákania takého počtu ľudí. Doména Uvadi.cz hostuje na Hostuju.cz. Stránky si mohol na hostingu s koncovkou uvadi.cz zriadiť ktokoľvek.
Fotografia pochádza z presne rok starej udalosti o ktorej píše aj TopSpeed.sk, herec Rowan Atkinson vtedy rozbil svoje drahé McLaren F1.
V súčasnosti prosperujúci podvod
V minulosti sme tu mali rovnako tak podvodné príspevky o smrti Rytmusa, samovražde Vina Diesla a množstve iných. Apelujeme na ľudí, aby neklikali na podivné šokujúce správy, ktoré vedú na falošný facebook, alebo falošné okná s videom. Podvodníci tieto podvodné stránky vyrábajú za účelom zisku, ktorý rastie počtom zobrazení stránky samotnej. Práve na nedávny prípad falošnej smrti Rytmusa sme upozornili ako celkom prví na Slovensku a snažíme sa v tom pokračovať aj naďalej. Pre prehľad, tu je niekoľko predošlých prípadov.
Rovnaké podvody z pred pár dní a s pohľadom do minulosti:
- Pozor na podvodný facebook: láka na videu s lietadlom a podvodným textom
- V Laose vraj ulovili najväčšieho hada! Pozor, je to len ďalší vírusový FB podvod
- Pozor na virálne príspevky: ako rozoznať vírus a falošné Youtube okno?
- Na toto neklikajte! Ďalší podvod na FB nástenkách, tentoraz o mega-žralokoch
- Vin Diesel vraj spáchal samovraždu, pre smrť Paula Walkera. Ide však o Facebook podvod
- Gynekológ vraj prekvapil pacientku penisom, príspevok je však FB vírus
- Ďalší vírusovo šíriaci podvod na Facebooku: tentoraz obrí had z Brazílie
- „Rytmus zomrel!“ Hlása podvodný slogan lákajúci na návštevu fingovaného webu
Vo všeobecnosti platí, že akékoľvek stránky od vás chcú ďalšiu interakciu a nespustia sľubované šokujúce video, niečo vydali vo vašom mene na Facebooku. Zmazať tento podvodný príspevok môžete náhľadom na poslednú činnosť a zmazaním tohto záznamu. Posledná činnosť sa zobrazuje vo vašom profile celkom dole vľavo.