Domény Yoynam.sk, Markiya, Yaujimavosti alebo úspech ako Ayet.sk

0
1718

yoynamTrh s webovými doménami ponúka doménové názvy pre projekty a stránky, no rovnako tak ponúka živnú pôdu pre špekulantov a vyjednávačov. Pokiaľ spúšťate nejaký projekt na doméne, budete chcieť, aby bola zapamätateľná. Nie vždy sa podarí odchytiť si všetky tvary. Problémom sú dvojslovné domény, kde je nutné si chytiť aj verziu s pomlčkou aj bez, pokiaľ ide o veľkú vec. Sú ľudia, ktorí zarábajú na tom, že si kúpia chybnú doménu a čakajú na zatúlancov. Veľmi často sa môžeme stretnúť s rôznymi chybnými zadaniami názvu portálu Youtube, kde sa však ocitnete na zavírovanej stránke s podvodnou súťažou o iPad a podobne. Chybné domény sú vykúpené aj v spojitosti so slovenskými bankami, televíziami, inštitúciami, firmami a ich pomýlenými názvami.

Anglická klávesnica dokáže veľa
Ste na dovolenke, alebo na cudzom počítači a píšete rýchlo zo zvyku? Veľmi často sa stane, že portály s písmenami Z a Y v názve, napíšeme obrátene. V susednom Česku to je ešte častejšie, keďže sa s koncovkami *.CZ dostávate častejšie na Cyprus (*.CY), ak vôbec náhodou doména existuje. Na Slovensku sa veľmi často namiesto Zoznam.sk môžete pri nepozornosti dostať na Yoynam.sk. pri Markiza.sk na Markiya.sk, ale sú tu aj ďalšie portály ako mayda.sk, yilina.sk, ysr.sk. Najväčšie stránky na Slovensku Azet.sk však majú tento problém podchytený doménou Ayet.sk, a tak nedali šancu vydieračom a rôznym podvodníkom. Aj nás mnohí hľadáte pod slovom Yaujimavosti, čo je však na šťastie v oveľa menších číslach.

Stačí aj iný tvar domény
Je to aj prípad už síce neexistujúcej, ale kedysi úspešnej cestovnej kancelárie medina a jej domény Medina.sk. Keďže ide o CK, mnohí si vytvoria spojitosť CK MEDINA a pod týmto spojením budú zatúlanci aj firmu hľadať. Problém však je, že doménu www.ckmedina.sk vlastní neznámy podvodník, ktorý využíva obchodný názov spoločnosti na vlastné obohacovanie cez provízny systém u predajcu INVIA.

Alebo stačí vynechať písmeno
Aj my sme nedávno získali výmenou za inú doménu jednu takú, ktorá toto využíva, no šlo nám skôr o test, do akej miery má vôbec zmysel kupovať domény s chybou, alebo vynechaným písmenkom. V našom prípade sme získali doménu známeho slova, kde chýba písmenko a hoci by sa vôbec nezdalo, že niekto príde na takúto doménu, pri rýchlom písaní spraví chybu týždenne aspoň 10 ľudí. Ozaj, skúsili ste niekedy zadať adresu Centrum.sk a zabudnúť na písmeno N? Narazíte na fingované stránky s fingovanou reklamou, čo znamená, že doména je na predaj. Rovnaký ťah je pri doméne ZONAM.sk, kde pri písaní máte zabudnúť na druhé Z, alebo má skrátka zahaprovať, či nestíhať klávesnica. Jej platca čaká buď na zaujímavú ponuku nejakej osoby z vonka, alebo doménu predá za slušnú pálku samotnej spoločnosti Centrum holdings, s.r.o.. Nuž a ak má vaša firma problém a má tiež záujem vec riešiť na pôde súdu, v mnohých prípadoch je slovenský podnikateľ bezradný, alebo tento fakt musí prijať. O bezradnosti v tejto oblasti sme si už niečo priniesli a ešte prinesieme.

Ide ale stále o peknú ukážku hry na príživníka. Priživovať sa na cudzích názvoch ale môže vynášať. Chce to poriadne veľa vybavovania, možno vyhrážania a šikovnosti. Zároveň je nutné postrádať akékoľvek svedomie a mať veľkú odvahu sa ukazovať aj mimo internet.