Ockovia, ocinkovia či tatinkovia mali túto nedeľu svoj sviatok. Tak, ako každý rok tretiu júnovú nedeľu sme oslavovali našich oteckov pri príležitosti Dňa otcov. Aj keď tento sviatok nemá ešte také pevné korene, ako napríklad Deň detí, alebo Deň matiek, dali sme pocítiť našim oteckom, že ich ľúbime a že na nich nezabúdame ani v tento deň.
História Dňa otcov
Prvopočiatky osláv otcovstva začínajú v Amerike. Už v roku 1910 vznikla tradícia osláv otcov, vďaka Williamovi Jacksonovi Smartovi, ktorý vychovával po smrti manželky sám šesť detí. Jeho dcéra Sonora na jeho narodeniny 19. marca 1910 usporiadala oslavu, ktorá sa stala prvou neoficiálnou oslavou Dňa otcov. Sonora chcela, aby naše uznanie patrilo všetkým otcom na svete. Neskôr v roku 1924 chcel prezident USA Calvin Coolidge zákonom podporiť návrh začlenenia osláv otcovstva aj do kalendárov. No nepodarilo sa kvôli situácii na prahu hospodárskej krízy a utrpeniach z prvej svetovej vojny. V roku 1966 sa však situácia obrátila a prezident Lyndon B. Jonson podpísal vyhlásenie, v ktorom určil oslavy Dňa otcov na tretiu júnovú nedeľu.
Čím sme mohli otecka potešiť
Vecí, ktoré by mohli oteckov potešiť je skutočne mnoho. Či už je to chutná sladkosť, vec, ktorú využije pri jeho obľúbenom športe, oblečenie, poprípade aj obyčajné pozvanie na jedno chladené a orosené. Darčeky, ktorými možno oteckov skutočne potešiť závisia aj od toho, čo ten váš ocko rád robí, alebo čomu sa najradšej vo svojom voľnom čase venuje. Toto sú však materiálne veci, ktoré sa dajú kúpiť.
Na nezaplatenie je však pre otca vrúcne objatie ako poďakovanie za jeho starostlivosť a lásku darovať aj pri tejto príležitosti. Aj uznanie je pre každého otca nesmierne dôležité. Rola otca je v dnešných rodinách síce často nahradzovaná, no nenahraditeľná. Otec je predsa symbolom pevnosti a istoty.
Podarilo sa aj vám niečím pekným otca potešiť? Alebo ste na tento sviatok zabudli?