Aktuálna situácia v dovolenkovom Tunisku a v Egypte 1. augusta 2013

0
2642

Pred pár dňami sa v médiách usalašili škriatkovia, ktorí poprekrúcali mnoho údajov a vyjadrení, až sme mnohí chápali, že po celom území Tuniska a Egypta sa rozhoreli nepokoje a krajiny zatvorili hranice. Pravda však bola niekde celkom inde. Keďže však majú ľudia neustále obavy z vycestovania do týchto dovolenkových destinácií a možno tiež hovoriť že bezdôvodne, preverovali sme komplikovane situáciu v dovolenkových letoviskách s pomocou dvoch cestovných kancelárií, niekoľkých dovolenkárov, ako aj prostredníctvom našich kontaktov v týchto krajinách cez Facebook a iné komunikačné prostriedky. Od včera pod dnes tak dostávame upokojivé informácie.

Egyptské pamiatky - Luxor
Egyptské pamiatky, chrámy v Luxore

Aktuálna situácia v Tunisku
Tunisko a hlavné mesto Tunis zažili poslednú veľkú medializáciu v priebehu minulého týždňa. Hlavné mesto Tunis uzatvorilo letisko a letecká spoločnosť Tunis Air zrušila lety. Hoci slovenské médiá informovali o kompletne všetkých zrušených letoch, pravda to nebola. V ten deň letelo niekoľko lietadiel a aj deň po tom a letia až dodnes bez problémov. Odklonených bolo len pár letov namiesto letiska Monastir do letiska Emfida, ktoré je neďaleko, stále pri letoviskách vyhľadávaných turistami. Štrajk, ktorý v krajine bol, trval len jediný deň. Napriek tomu aj na ďalší deň naše denníky a spravodajstvo informovalo o komplikovanej situácií v Tunisku. Komplikovaná situácia však už celé hodiny vôbec nebola a médiá sa stále nenaučili, že Tunis je hlavné mesto krajiny Tunisko a nemožno Tunisom nazývať celú krajinu. Dnes je v Tunisku a v dovolenkových letoviskách pokoj rovnako tak, aký tam bol doteraz.

Aktuálna situácia v Egypte
Nepokojná situácia v Káhire sa dá nazvať pokojnejšou. Našim zámerom a aj cieľom však bola Hurghada a Marsa Alam. Napriek tomu, že nemenovaný denník cez víkend písal o veľkom počte mŕtvych v „dovolenkovom Egypte“, z článku vysvitlo, že vôbec nešlo o dovolenkový Egypt, ale len o Káhiru. Na spojenie „dovolenkový Egypt“ tak len nalákali pozornosť ľudí, keďže práve teraz je vrchol sezóny a články tohto typu sú následne viac čítanejšie. Hurghada aj Marsa Alam, momentálne najnavštevovanejšie letoviská, sú pokojné, slnečné, tradične fungujúce tak ako doteraz. Bez akýchkoľvek zmien vo fungovaní alebo v bezpečnosti. Už minulý rok vznikli mediálne frašky o tom, že v Hurghade kolabuje zásobovanie, pričom toto tvrdenie nezakladalo na pravde a supermarkety boli plné. Zámerne si boli niekoľko z nich odfotografovať naši českí priatelia, až sa predavači čudovali, prečo si fotia regály plné jedla. Aj tento rok, pred pár dňami do Hurghady dorazili slovenskí turisti s otázkou, či v Hurghade kolabuje zásobovanie. Miestny Egypťan si nestačil oči vyočiť. V spojitosti s Hurghadou sa zviditelnil tragický prípad úmrtia matky s dcérou, ktorí zomreli v spánku po nevoľnostiach. Hoci tradične naše médiá v titulkoch a v článkoch informujú o otrave jedlom, akoby mali jasno v príčine úmrtia, zväčša si sami protirečia, keď v texte samotnom čítate, že príčinu stále nepotvrdili a nie je jasná. Prípad sa stal českým turistom zo Severnej Moravy, v hoteli Titanic Palace, kde sú ubytovaní viacerí klienti z ČR a iných európskych krajín, no žiadni nemajú nejaké zdravotné komplikácie. Ojedinelý prípad by mal možno menšiu medializáciu pokiaľ by sa stal v Paríži, v Belgicku, alebo na Ukrajine, čo sú krajiny momentálne menej vyhľadávané v médiách.

Zopár rád k stravovaniu
Situácia je z pohľadu turistov a turistických letovísk pokojná. Počasie v oboch krajinách je vynikajúce. Čo sa jedla a stravovania v Egypte týka, určite sa oplatí spomenúť zopár odporúčaní a rád. Oplatí sa dávať pozor na potraviny kupované na ulici, na trhoviskách, na ľad v baroch na ulici a podobne. Vyhnite sa takým, ktoré sú nebalené, ak ide o surové ovocie a zeleninu, jedlá s vodou. Sprievodcovia radi odporúčajú vyhýbať sa aj čerpaniu vody z barelov v budovách mimo hotel. Kupovať odporúčajú výhradne balenú vodu s dobrou poistkou, pred tým neotváranou, na hrdle fľaše. Prírodná voda, či voda vodovodov je pre miestnych neškodná, no pre žalúdok a organizmus Európana môže znamenať možné žalúdočné problémy. Taktiež faraónová pomsta, črevné ochorenie známe z Egypta, nemusí byť vždy faraónová pomsta. Pri bohatom all inclusive bežná Slovač skúša mixy, ktoré by doma v živote do úst nedal. Kombinácie mäsa, zeleniny, omáčok, štipľavých, sladkých a horkých chutí a vôbec prežieranie vie v bruchu spôsobiť šarapatu, ktorú často mylne nazývame „faraónovou pomstou“.