Existuje niekto, kto nepozná príbeh Alice z krajiny zázrakov? Sotva. Magický príbeh dievčaťa, ktoré sa ocitne v čarovnej zemi, zaujal nielen deti, ale stal sa obľúbeným aj medzi dospelými. Neobvyklá rozprávka z pera anglického spisovateľa Lewisa Carrola uzrela svetlo sveta už v roku 1865 a navždy zmenila pohľad na detskú literatúru. Román hemžiaci sa podivuhodnými postavami a bizarnými príhodami bol priam stvorený na filmové stvárnenie. Ako prvé po ňom chňaplo štúdio Walta Disneyho v roku 1951. Narodila sa animovaná verzia Alice v krajine zázrakov, jedna z najkultovejších Disneyho rozprávok.
A potom prišiel americký režisér a vizionár Tim Burton a v roku 2010 natočil nezabudnuteľnú hranú verziu Alice, ktorá spôsobila svetový ošiaľ. Typický Burtonov výtvarný rukopis rozprávke vdýchol nový rozmer (okrem toho 3D) a predstavil svetu novú Alicu – temnejšiu, plnú tých najčudnejších postáv, v ešte výstrednejších kostýmoch. Samozrejme, na čele s podmanivým Johnny Deppom v úlohe Klobúčnika.
Druhý diel zľahka nadväzuje na prvú časť dobrodružstva, keď sa Alica Kingsleighová vracia z dlhej plavby, kde brázdila vlny oceánu v stopách svojho zosnulého otca. Po návrate do Londýna objaví čarovné zrkadlo, ktoré jej umožní opäť sa ocitnúť v tajomnej Krajine zázrakov. Stretáva tu svojich starých priateľov: Bieleho králika, kocúra, Červenú kráľovnú a v neposlednom rade Klobúčnika, ktorý však prišiel o svoju rodinu. Biela kráľovná preto vyšle Alicu získať Chronosféru – kovovú guľu v srdci Veľkých hodín, pomocou ktorej sa dá ovládať čas. Takto sa Alica vydáva na dobrodružnú cestu plnú vzrušujúcich zvratov a podivuhodností.
Zaujímavé je, že druhá časť filmu nie je priamou adaptáciou Carrolovho knižného pokračovania Za zrkadlom a čo tam Alica našla. Už po úvodnej klapke totiž bolo jasné, že román je až príliš roztrieštený a plný nesúvislých epizód, ktoré nebolo možné spojiť tak, aby vytvorili efektný a kompaktný filmový príbeh. Linda Woolverton pripravila scenár už k prvému filmu s Alicou, preto prirodzene vyplynulo, že to bude práve ona, kto sa opäť chopí scenáristického žezla a napíše akúsi fúziu prvej a druhej knihy.
Produkcia filmu je zložená zo samých nablýskaných mien: trojnásobná držiteľka Oskara, kostýmová výtvarníčka Collen Atwood, tiež Oscarom ovenčený vedúci oddelenia vizuálnych efektov Ken Ralston alebo nositeľ Grammy, hudobný skladateľ Danny Elfman.
Možno vás prekvapí fakt, že druhý diel si pod svoje ochranné krídla vzal Tim Burton len z producentského hľadiska, režisérku stoličku ponechal mladému Jamesovi Bobinovi. „Ukázalo sa, že James je náš človek. Vie, ako natočiť dobrú komédiu, miluje umenie, je inteligentný, kreatívny a je presne tým typom človeka, s ktorým ľudia radi pracujú,“ hovorí Burton.
Bobina vždy zaujímal čas, možnosti zmeny, cestovania do minulosti a otázky s tým súvisiace. Preto sa pri filmovaní tvorcovia dopracovali k novému konceptu – čas dostal ľudskú podobu. A to v nemenej pôsobivom podaní komika Sachu Barona Cohena, ktorý konečne dostane šancu ukázať sa aj v odlišnej, vážnejšej hereckej roli.
Úlohu Mirany, jemnej a dobre vychovanej Bielej kráľovnej, si opäť zahrá Anne Hathaway. Presvedčivá Helena Bohnam Carter (mimochodom, dnes už bývalá manželka Tima Burtona) sa „vyhrá“ v zlomyseľnej a popudlivej Červenej kráľovnej. Mladá Mia Wasikowska sa opäť prevtelí do role Alice, silnej a už vôbec nie naivnej mladej ženy, ktorá sa pokúsi bojovať s časom a vyhrať nad ním.
Slovenská premiéra je naplánovaná na 26. 5. 2016.
Photo credit © saturn.sk