Láka vás práca v zahraničí, no nie ste kancelársky typ? Nebaví vás naháňať sa za peniazmi, no naopak máte radi pokoj, prírodu a dobré jedlo? Ak čítate tento článok, tak ste ešte asi nepočuli o WWOOF-ingu, čo je internetový portál, cez ktorý si môžete nájsť prácu na farmách v zahraničí. Zaujímavosťou však je, že za túto prácu nebudete mať zaplatené, ale budete mať stravu a ubytovanie zdarma. Láka vás to? Čítajte ďalej.
Práca na farme a život bez peňazí
Hlavnou myšlienkou WWOOF-ingu (World Wide Opportunities on Organic Farms) je práca na bio farme v zahraničí bez nároku na finančnú odmenu. Vašou výplatou bude jedlo a pohodlná posteľ priamo na farme. Prečo sa však WWOOF-ing stáva v poslednej dobe tak populárny? Mnohých ľudí neláka klasická práca v kancelárii s fixnou pracovnou dobou, no naopak vyhľadávajú pokojné prostredie a možno aj dobrodružstvo. Práve práca na organickej farme v zahraničí je pre týchto ľudí zaujímavá a neváhajú sadnúť do lietadla a cestovať tisícky kilometrov. Ďalším faktom, prečo je WWOOF-ing tak populárny, je aj myšlienka života bez peňazí. Mnohí ľudia sú toho názoru, že neprišli na tento svet len preto, aby platili účty a potom umreli. Život bez peňazí je možný aj v dnešnej dobe a práve práca na organickej farme v zahraničí je na to vhodná príležitosť. Slovák Peter Hoferek takto pracoval na farme v Austrálii a rozhovor o tom, ako vyzerá práca na farme v zahraničí počas Vianoc, si môžete prečítať tu: Ako vyzerajú Vianoce na farme v Austrálii?
„Cestujem len veľmi málo a bola to pre mňa, introverta, veľká výzva ísť sám na úplný cíp juhozápadnej Európy – Portugalska. Na farme som však stretol veľmi milých ľudí z celého sveta, získal mnoho kontaktov, priateľstiev a mal som možnosť zažiť čaro Portugalska prakticky úplne zadarmo (ak nerátam náklady na cestovanie). Zdokonalil som sa aj v angličtine i napriek tomu, že som po anglicky vedel len minimálne. WWOOF-ing odporúčam najmä ľuďom, ktorí chcú cestovať za minimálne náklady.“ Roman Šabík, Bratislava
Ako si nájsť prácu v zahraničí?
Nájsť si prácu v zahraničí je vskutku jednoduchšie, než to vyzerá. Ak ste ochotní pracovať za jedlo a ubytovanie, nepotrebujete pracovné povolenie a obídu vás všetky s tým spojené papierovačky. Základným krokom je registrácia na web stránke a zaplatenie členského poplatku pre stránku WOOF-ingu. Tento členský poplatok je kľúčový, ak chcete kontaktovať jednotlivé farmy s tým, že by ste mali u nich záujem pracovať. Poplatok sa líši pre každú jednu krajinu, a preto si musíte vopred určiť, kam chcete ísť. Ak zaplatíte poplatok pre Argentínu, nebudete môcť kontaktovať farmy v Thajsku. Po registrácii je už len na vašej šikovnosti dohodnúť sa so zvolenou farmou na termíne vášho príchodu a dĺžke pobytu. Avšak, majte na pamäti, že farmy vás budú potrebovať počas hlavnej sezóny, čiže nemá zmysel kontaktovať farmy vo Švédsku počas januára.
Práca na farme v zahraničí môže byť zaujímavá skúsenosť, ktorá vás skôr než finančne obohatí duševne. Naučíte sa starať o rastliny, zvieratá a zistíte, ako funguje život mimo potravinových reťazcov.