„Ak chceš selfie s tigrom, kúp si plyšáka“, odkazuje slovenská cestovateľka Ivana

0
3006

Fotka s tigrom: Predstavte si situáciu. Prechádzate sa džungľou a narazíte na ležiaceho tigra. Podídete k nemu, sadnete si vedľa šelmy a poprosíte kamaráta, aby vás odfotil. Tiger počká, kým si ešte narýchlo urobíte spoločné selfíčko a vy si spokojne odkráčate. Ruku na srdce – viete si predstaviť, že toto by sa stalo v divokej prírode? Pochybujem, že by ste ležiaceho tigra v divočine našli vy a nie naopak. Tigre, ktorých sluch zdiaľky zachytí aj zvuk nášho dychu, by vás prekvapili skôr, než by ste stihli vytiahnuť fotoaparát.

Fotka s tigrom

Keď je nemožné dotknúť sa tejto nádhernej šelmy v jej prirodzenom prostredí, prečo to robíme v centrách, kde tigre síce poslušne čakajú, kým sa s nimi turisti vyfotia, ale musia byť kvôli tomu nadopované sedatívami, aby neublížili návštevníkom i zamestnancom? Turistický ruch ničí krajiny a napríklad Thajsko je toho dôkazom a začalo úplne zatvárať niektoré ostrovy.

Tí mimochodom nekalé praktiky podávania drog zvieratám popierajú a často sa vyhovárajú na to, že tigre ako mláďatá vyrastajú u nich v spoločnosti šteniatok, čo zmierňuje ich divokú povahu.

fotka s tigrom
Fotka s tigrom

Ak by to bola pravda, tigrom by v dospelosti nenasadzovali kovové okovy pripevnené k betónovej podlahe. Niektoré tigrie centrá ponúkajú aj atrakcie pre “náročnejších”. Za vysoký príplatok vám dovolia dráždiť tigra s bavlnenou atrapou človeka alebo obyčajnou igelitkou naplnenou látkou zavesenou na dlhej palici. Prirodzene, pred touto show vám dajú podpísať prehlásenie, že preberáte za seba plnú zodpovednosť.

Veľmi zradné sú aj tzv. tiger temples v Thajsku, ktoré spravujú budhistickí mnísi. Žiaľ, to, ako sa k tigrom správajú a fakt, že sú zapojení do pašovania tigrov, nemá s budhizmom nič spoločné. Ešte donedávna boli tieto centrá nedotknuteľné zo strany vlády. Situácia sa začala riešiť po tom, ako autority objavili v jednom z tigrích “chrámov” dôkazy o obchodovaní s tigrami na čiernom trhu.

Video National Geographic o prípade:

a taktiež 40 zmrazených tigrích mláďat, ktoré mali byť vyvezené do Číny, kde zvieratá používajú v alternatívnej medicíne.

Paradoxom je, že tigrie centrá navštevujú ľudia, ktorí milujú zvieratá. Škoda, že si neuvedomujú, koľko bolesti a utrpenia spôsobuje “obyčajná” fotka s pruhovanou šelmou. Čo sa určite nestane, ak sa pritúlite k plyšovému tigrovi doma v obývačke, keď už to selfie so šelmou musíte mať.

Ilustračné video o tom, ako sa správajú zamestnanci k tigrom v thajskom centre.