Babie leto – pár faktov o letnom počasí na začiatku jesene

0
9011

jeseň, Babie leto - lucy jurickovaV kalendári nám svieti červená kontrolka v podobe deviateho mesiaca v poradí – Septembra. Toto obdobie nám signalizuje, že letné prázdniny sa definitívne skončili a to už je dôvod  na miernu apatiu zo strany žiakov, študentov ale aj pracujúcich. Všetkých nás čaká skoré ranné vstávanie, opätovný stereotyp a čoraz kratšie dni. Netreba však zúfať, možno ešte príjemným letným teplotám neodzvonilo. O pár dní totižto začína odchýlka počasia zvaná Babie leto.

Babie leto

Väčšine z nás je tento pojem známy, no možno ste o tomto fenoméne niektoré fakty ani netušili. Podľa meteorológov toto obdobie trvá od polovice septembra do polovice októbra a je charakteristické suchým počasím s malou veternosťou, pričom sa môžu teploty vyšplhať až nad 20° C. Tento jav je spôsobený stabilnou tlakovou výšou nad Strednou a Južnou Európu. Každý rok sa babie leto prejaví inak, no zväčša trvá 1-2 týždne. Rekord nastal v roku 1959 kedy babie leto trvalo až 7 týždňov.

V prvých septembrových dňoch nám môžu teploty taktiež príjemne prekvapiť, avšak to sa nedá považovať za babie leto, ale za neskoré leto.

Babie leto je jednou zo singularít v počasí vyskytujúcich sa počas roka. Singularita je odchýlka od dlhodobého priemeru počasia v určité ročné obdobie, ktorá sa však pravidelne opakuje. Okrem babieho leta poznáte určite aj iné singularity, pričom najznámejšie sú  – Medardova kvapka, Hromnice, Vianočný odmäk a podobne. Mnohé z týchto singularít sa nachádzajú aj v pranostikách, keďže ľudia v minulých storočiach taktiež sledovali vývoj počasia a zachytili ich v rýmovačkách. Tu je pár pranostík viažucich sa k babiemu letu:

Ak okolo Michala hrmí, alebo sa ešte babie leto preťahuje, je výhľad na dlhú jeseň.
Svätý Gál – babie leto vzal.
Babie leto prináša pekné dni v jeseni.

Podobnosť názvov v iných krajinách

Určite každého na prvý pohľad zaujme pôvod názvu babie leto. V tomto období totiž v prírode poletujú jemné pavučiny, ktoré nápadne pripomínajú šedivé vlasy babičiek. Babie leto sa v určitých formách a trvaniach vyskytuje prakticky na celkom svete. Vo svete sa tento jav zvykne nazývať Indian Summer. V európskych krajinách sa babie leto nazýva rovnako alebo podobne ako u nás – v Nemecku a Rakúsku sa stretnete s názvom „Old wives summer“ alebo „Golden October“, v Maďarsku „Old ladies summer“ alebo „Crone´s summer“, vo Francúzsku používajú pomenovanie Indian Summer ale aj „Saint Martin´s Summer“ (Leto sv. Martina), Bulhari majú vlastné pomenovanie odlišné od iných národov – „Gypsy Summer“ alebo „Gypsy Christmas“.

Jeho intenzita závisí od klimatických a geografických podmienok jednotlivých oblastí. Indian Summer sa však najčastejšie spája s východnou a strednou časťou USA kde je široká škála teplôt a sily vetra medzi obdobiami leta a zimy.

Legendy sa vedú hlavne o pôvode názvu Indian Summer ( čo možno preložiť ako indiánske leto). Tento termín sa začal používať niekedy na prelome 18. a 19. storočia a je neodškriepiteľné, že je spojený s pôvodným domorodým obyvateľstvom Ameriky – Indiánmi.

Najčastejšie odhady ohľadom pôvodu slovného spojenia indiánske leto sú nasledovné:

  • Indiánske leto so všetkými jeho známkami sa najčastejšie vyskytovalo v oblastiach kde žili Indiáni
  • Indiánske leto je obdobie keď domorodí obyvatelia/Indiáni žnú úrodu
  • Hmla, ktorá je typická pre indiánske leto bola vlastne požiarom, ktorý úmyselne založili kmene Indiánov

Tieto legendy si ľudia medzi sebou šírili z generácie na generáciu, no dnes je ťažké s istotou povedať, kde sa zrodil tak poetický názov pre toto vyčíňanie prírody. Obhliadnuc od názvu jednotlivých mini-období počas jesene môžeme dodať, že jeseň je krásnym a úchvatným obdobím. Veď všade okolo nás sa vznášajú pestrofarebné listy, úroda na poliach nás obdarí za celoročné snaženie, deti hľadajú v parkoch gaštany, hubári zažívajú vrchol hubárskej sezóny v podobe chutných hríbov a keď nám počasie dopraje, tak si môžeme užiť dni plné slnka a pohody. Aj také sú podoby babieho leta.

Pre Zaujímavosti pripravila Denisa, Foto:  lucy jurickova