Staňte sa na chvíľu jaskyniarom, navštívte Stanišovskú jaskyňu

0
2841

Stanišovská jaskyňaV Jánskej doline nad obcou Liptovský Ján len posledných pár rokov je návštevníkom k dispozícií ďalšia sprístupnená jaskyňa. Stanišovská jaskyňa svojim návštevníkom ponúka viac, než len útroby podzemia zeme. Prináša totiž niekoľko prvkov, ktoré v iných jaskyniach nemožno len tak nájsť. Jej sprístupnenie je dokonca menším príbehom splnenia sna a spojenia záujmu, koníčka a poslania jaskyniarov v tejto oblasti. Pred časom sa totiž skupinka jaskyniarov odhodlala preskúmať celý jaskynný systém Jánskej doliny, zabezpečila priestory, vytvorila chodníky a dnes majú turisti a milovníci prírody opäť ďalšie miesto, kam môžu počas poznávania Liptova zavítať.

Stanišovská jaskyňa
Ako som spomenul, koníček a poslanie jaskyniarov ich spojilo na toľko, že sa stalo aj ich prácou. Stanišovskú jaskyňu nájdete pomerne ľahko. Cez obec Liptovský Ján vedie len jedna hlavná cesta a smeruje popri známych hoteloch až do lesov. Práve tam sa v menšom údolí schováva hlavný tábor jaskyniarov, pokladňa a čakáreň v jednom. Odtiaľto sa vyráža na prieskum. Dá sa to pokojne nazvať aj tak, pretože Stanišovská jaskyňa nie je bežná jaskyňa pre úplne pasívneho turistu. Prečo?

Stanišovská jaskyňa, Práva vyhradené © 2012

Na hlavu svetlo, pár upozornení a do podzemia
Každý návštevník dostáva svietidlo na čelo, ktorým si svieti na cestu. Skupinka turistov s totožným svietidlom dostane inštrukcie, varovanie, že nesprávny krok môže viesť k zašpineniu odevu, ale nechýba občas aj vtipné upozornenie na povolené straty v počte dvoch zatúlaných turistov na skupinu a podobne. My sme na do jaskyne vstúpili na jar, kedy ešte na začiatku vítali návštevníkov kvaple z ľadu. Podobné ako tie tvorené tisícky rokov v iných jaskyniach, až na to, že tieto sa počas leta celkom stratia, aby v zime vznikli opäť. Sprístupnených 410 metrov i tak postačí na celkom iný zážitok, ak máte za sebou iné jaskyne. Pozorovať je možné chodby, ktoré pred dávnymi dobami vytvorila voda. Sú tu kresby vodných prúdov, nespočetné množstvo farebných tvarov. Niektoré miesta, ako by boli posiate drahokamami, lesknú sa vo svetle bateriek. Vtip je v tom, že celý ten efekt vytvára len voda.

Stanišovská jaskyňa, Práva vyhradené © 2012

Spoznávanie práce jaskyniarov
Kým v iných jaskyniach dostanete prednášku o spôsobe vzniku jednotlivých útvarov, o i ch veku a ochrane, Stanišovská jaskyňa je orientovaná skôr na aktívnu ukážku toho, ako vyzerá práca jaskyniara. Sprievodca, v každom prípade aktívny jaskyniar, vysvetľuje, čo obnáša jeho práca, aké sú plány v rozširovaní Stanišovskej jaskyni a návštevníkom sa snaží vždy pripraviť aj zaujímavý program.

Stanišovská jaskyňa, Práva vyhradené © 2012

Mimo hlavný chodník sa dá nazrieť aj na pár bočných chodieb, ktoré vedú na ďalšie už nepriechodné miesta. Nič pre klaustrofobika. Nepochybne možno aj váš sprievodca načrie na tému sprístupňovania chodieb. V súčasnosti je totiž známa jaskyňa dlhá 730 metrov. Neustále sa pracuje na spojení viacerých častí okolitých jaskýň. Aby sa bolo do niektorých chodieb dostať, jaskyniari musia preraziť chodbu. Vtedy sa ich práca podobá na prácu v bani.

Stanišovská jaskyňa, Práva vyhradené © 2012

Jaskyňa ako skrýša
V dávnej minulosti jaskyňu navštevovali zvieratá. Boli to najmä veľké dravce, ako medvede. Tam odnášali aj ulovenú zver, alebo zdochliny. Kosti rôznych živočíchov, medveďov, alebo kravy sa našli aj v hlbokých častiach jaskyne bez prístupu svetla. Počas vojny sa tu ukrývali vojaci, o čom svedčia staré zhrdzavené zvyšky zbraní. Nuž a naposledy to boli rôzni amatérsky jaskyniari a návštevníci, ktorí sa často podpisovali na jednu z miestnych stien. Dnes je na nej viacero podpisov s rôznymi rokmi, ktoré len veľmi pomaly zakrýva nános minerálov usadených z neprestávajúcej tečúcej vody.

Stanišovská jaskyňa, Práva vyhradené © 2012

Navštívte Stanišovskú jaskyňu
Čo však asi poteší každého jedného návštevníka je fakt, že nie ste obmedzení vo fotografovaní. Z jaskyne fotografovaním neubudne, to vedia aj sprievodcovia a sami nabádajú, aby ste si zvečnili svoju návštevu na tomto mieste.

Stanišovská jaskyňa, Práva vyhradené © 2012

Informácie o jaskyni nájdete aj na: www.stanisovska.sk
Alebo na neoficiálnych stránkach: http://liptovskyjan.cestovanie.biz/
Obrázky sú v každom prípade chránené autorským zákonom aj bez pripojenia tohto textu a sú majetkom našej siete stránok.