Tropický ostrov severne od Venezuely patrí tejto krajine a zároveň je naň právom hrdá. Veď každoročne priláka tisícky turistov z Európy, ktorých láka na nádhernú prírodu, pravú exotickosť a ďalšie krásy tohto ostrova. Niekde označovaná ako La Isla Margarita, Isla de Margarita alebo len Margarita je najväčší venezuelský ostrov veľký 1 071 km² (spolu s priľahlými dvoma ostrovmi) s približne 420 000 stálymi obyvateľmi. Hlavné mesto ostrova je Porlamar, kde je aj medzinárodné letisko. Ide o typický karibský ostrov s nádherným a bohatým životom na ostrove, ako aj pod morskou hladinou, patrí do ostrovnej skupiny Malé Antily. Spoločne s priľahlými ostrovčekmi Isla de Coche a Isla de Cubagua spoločne tvoria najmenší štát Venezuely menom Nueva Esparta. Oficiálny jazyk je na ostrove španielčina, ale bez problémov je možné sa dohovoriť anglicky, alebo aj nemecky a francúzsky. V menšej miere taliansky.
Z histórie
Objaviteľom ostrova je Krištof Kolumbus, čo sa mu podarilo pri jeho tretej plavbe do Nového sveta 15. augusta 1498. Prvé obyvateľstvo, Indiáni Guaiqeri, vítali prvých Európanov s nadšením. Tí ich naopak veľmi rýchlo pochytali a zapriahli do práce ako otrokov. Čoskoro sa totiž začalo s výstavbou prístavu a prvých sídel a na tú najťažšiu staviteľskú prácu Španieli svojich nepúšťali. História ostrova bola plná nepokojov, ale aj skutočných karibských pirátov. V roku 1814 si ostrovania vydobyli nezávislosť od Španielska a stali sa tak prvým slobodným štátom vo Venezuele. V roku 1816 sa postupne z pod španielskej koruny vymanili aj ostatné krajiny ako Bolívia, Kolumbia, Ekvádor, Peru a celá Venezuela.
Turistika
Turizmus je hnacou silou pre ekonomiku na ostrove. Letisko má niekoľko pravidelných liniek s mestami na pevninovej Venezuele. Taktiež existuje niekoľko leteckých spojoch s Európou a ďalšími končinami latinskej Ameriky. Slováci najčastejšie Islu Margaritu navštevujú prostredníctvom leteniek cez cestovné kancelárie, našinci najčastejšie z Prahy. Pri vstupe je nutné platiť víza. Ostrov býva často navštevovaný aj cez trajekt. Záujemcovia o dovolenku na Isla Margarite sa dopravia do Caracasu a z neho potom hromadnou dopravou a následne trajektom na ostrov. Ostrov je známy tým, že sa zdá byť malý, no až osobnou návštevou prekvapí svojou veľkosťou. Vo výhodných cenách elektroniky, odevov, potravín a ďalších plodín prekonáva aj pevninu. Sprievodcovia odporúčajú návštevu mesta Pampatar, kde je viacero nákupných možností a aj turistický ruch.
Zaujme rovnako tak pekná pláž v jeho blízkosti. Viac ako 50 pláží na ostrove ponúka naozaj rôznorodé podmienky. Najznámejšia je El Agua s jemným pieskom nachádzajúca sa na severnom pobreží. Populárne sú aj pláže Playa Parguito, Playa Punta Arenas alebo Playa Caribe. Podľa nich má mnoho miestnych hotelov aj svoje názvy a tak je orientácia medzi ponukami ubytovania pomerne jasná. Jednou z najviac obľúbených pláží medzi turistami zo zahraničia je Playa Puerto Cruz.
Niekoľko pekných obrázkov z ostrova sa nachádza aj na tomto videu českého cestovateľa:
Zaujímavý môže byť výlet medzi mangrovníky na menších lodiach. Miesto známe ako Laguna de la Restinga tvorí ekosystém veľkého množstva vodných živočíchov, hmyzu a aj vtákov. Národný park tvorený vodnou plochou pokrytý mangrovníkmi je pekným miestom na pokojný výlet s fotoaparátom v ruke. Národným parkom sa miesto stalo v roku 1974 a rozprestiera sa na rozlohe 188 km².
Drogové kontroly na letiskách
Vzhľadom na drogovú trestnú činnosť, ktorá sa môže na ostrove objavovať, majú na colniciach colníci právo, a občas ho využívajú, prehľadať batožinu s odôvodnením preventívnej kontroly proti drogám. Výnimočne a nebýva od toho ušetrená ani žena v rokoch, dochádza aj k osobnej prehliadke zachádzajúc až do extrémov prehliadky konečníka. S niečím podobným sa len výnimočne stretávajú našinci.
V článku sú použité aj imidžové videá