Rumunsko je veľmi bohaté na nádherné mestá a architektúru. Pri jeho návšteve nesmiete vynechať ani Brašov, druhé najväčšie mesto v Rumunsku, ležiace v srdci Sedmohradska a vzdialené od Bukurešti iba 160 kilometrov na severozápad. Sedmohradsko je pre väčšinu ľudí známe skôr pod názvom Transylvánia. Zahŕňa údolie medzi oblúkom Karpát v strede Rumunska a Apusenskými vrchmi. Preslávené je najmä hororovým románom Dracula od Brama Stokera, ktorý sa úspechu svojho diela nedožil.
Počet obyvateľov v roku 2011 stúpol na 360-tisíc, čo je viac než slovenské Košice. Väčšinu obyvateľov tohto mesta tvoria Rumuni (90,66 %), potom Maďari (8,53 %), Nemci (0,60 %) a Rómovia (0,21 %). Od roku 1971 je tu aj univerzita. Život v Brašove pulzuje na zrekonštruovanom Radničnom námestí, po rumunsky Piața Sfatului. Ak si chcete vychutnať famóznu kávu, ešte famóznejšiu zmrzlinu, obed či pivo, alebo sa len tak schladiť vo fontáne, toto je miesto nesmiete minúť. Dominantou tohto námestia je mestská radnica, no Brašov má aj niečo oveľa významnejšie.
Charakteristickou stavbou Brašova je Čierny kostol (Biserica Neagră) z konca 14. storočia, ktorý mu zabezpečuje ročne príval turistov. Čierny kostol je považovaný za najväčšiu gotickú katedrálu v juhovýchodnej Európe, nachádza sa v ňom 6-tonový zvon – najväčší v Rumunsku – a orgán pozostávajúci zo 4 000 rúrok. Tento kostol sa vyznačuje viacerými kuriozitami, ako napríklad orientálnymi koberčekmi – kostol má najbohatšiu zbierku tureckých kobercov v Európe – ide o dary, ktoré si priviezli Nemci zo svojich ciest. Pochovaný tu je Johannes Honterus, transylvánsky humanista a teológ. Názov Čierny kostol vznikol po veľkom požiari v roku 1689, po ktorom ostali steny kostola čierne po sadzi.
Mesto je obklopené majestátnymi Karpatmi a Rumuni to vedia využiť. Veľkým pútačom je nápis BRASOV nad mestom na štýl amerického Hollywoodu. Tento nápis na hore Tâmpa je vskutku impozantný a v noci je osvietený. Dostať sa sem je jednoduché, môžete využiť lanovku, ktorá vás za pár „šupov“ vyvezie hore za menej ako 5 minút, alebo môžete použiť vlastné nohy (túto alternatívu odporúčam viac) a vyšliapať si to sami. Tento turistický pútač naozaj funguje a toľko turistov, čo bolo dole na námestí, je aj tu hore.
Tâmpa je miestny vrch, súčasť Karpát s výškou 955 metrov nad morom, z ktorého je nádherná vyhliadka na mesto. Väčšiu časť tejto hory (1,5 km2) tvorí chránená prírodná rezervácia pre výskyt medveďov, chránených vtákov a žije tu až 35 % všetkých druhov motýľov v Rumunsku. V prípade, že sa sem dostanete a vystihnete pekné letné počasie tak ako my, určite si zoberte pevnú obuv a prejdite sa až hore. Výstup vám nezaberie viac ako jednu hodinu, zostup ešte menej. Neďaleko hory Tâmpa sa nachádza najznámejšie lyžiarske stredisko Karpát – Poiana Brașov – vo výške 1 020 metrov nad morom. Po rozsiahlej modernizácii v roku 2010 sa tu nachádza až 80 hektárov svahov s dĺžkou 23,9 kilometra. V okolí tohto strediska a Brašova sa v roku 2002 natáčal americký film Návrat do Cold Mountain (orig. Cold Mountain) v hlavnej úlohe s Nicole Kidman a Reneé Zellweger, ktoré boli počas natáčania tohto úspešného filmu ubytované v hoteli Vila Zorile nad Brašovom.