Na aké podvody sa pripravte na ceste do Ázie?

0
3970

Ázia, hlavne ta juhovýchodná, už nie je zabudnutou zemou, do ktorej sa vyberali len skúsení cestovatelia alebo veľkí dobrodruhovia. Top historické, kultúrne, ale aj prírodné miesta sa hemžia nielen turistami, ale aj predavačmi, taxikármi, agentmi cestovných agentúr. Tí veľmi dobre vedia, že sa bez nich na cestách nezaobídeme. Veľa miestnych v Ázii vám nezištne pomôže, no nie je žiadnou novinkou, že sa nájdu aj takí, ktorých viac zaujíma vaša peňaženka ako farba očí.

Podvody v Azii _001

Tu je niekoľko situácií, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nevinné, no v konečnom dôsledku z nich môžete vyjsť o pár desiatok eur ľahší.

  1. Pokazený tachometer

Častá výhovorka taxikárov. Dohodnite sa na tom, že zapne tachometer ešte predtým, než nastúpite do auta. Ak odmietne, poďakujte sa a počkajte si na ďalší taxík.

  1. “Chrám XY je zatvorený, odveziem vás k inému.”

Turista s mapou je terčom podobných podvodov. Pokiaľ taxikár alebo vodič tuk-tuku vidí, že sa v meste nevyznáte, bude robiť všetko preto, aby vás odviezol niekde úplne inde, ideálne o pár kilometrov od centra a vypýtať si za to viac peňazí alebo vás po ceste vezme do “najlepšieho obchodu” v okolí. To, že majiteľ je jeho bratanec, spomenie až po tom, ako si u rodiny nakúpite občerstvenie alebo suveníry.
Podvody v Azii _002

  1. “Pane, máte roztrhnutú topánku.”

Vietnamská klasika. Pribehne k vám chlapík s košíkom plným lepidiel, záplat a obuvníckeho náradia. Jeho ochota pomôcť opraviť vašu “roztrhnutú” topánku vás však môže vyjsť draho. Za rovnakú cenu by ste si vo Vietname kúpili aj dva páry nových tenisiek.  

 

  1. “Prepáčte, spadli vám na zem peniaze.”

Bohužiaľ, toto je asi najnevinnejší spôsob, ako vám šikovne ukradnúť tašku, mobil, peňaženku, alebo čokoľvek, čo spustíte z oči na pár sekúnd. Okoloidúci sa pristaví, ukáže na zem, prípadne pod stôl, za ktorým sedíte a upozorní vás, že vám tam spadli peniaze, papier alebo kľúče. Vy sa po to automaticky zohnete a kým sa stihnete otočiť, pomocník je fuč aj s vašimi cennosťami.

  1. “Máte špinavú bundu.”

Nebuďte prekvapení, ak vám niekto ochotne začne vyzliekať bundu alebo kabát, aby vám oblečenie pomohol “vyčistiť”. Podobne ako v predošlom prípade s peniazmi na zemi, aj tu sú podvodníci dobre zorganizovaní v gangoch a často kým vás jeden zamestná so špinavou bundou, druhý sa postará o to, že vám spred očí zmizne na stole položený mobil, peňaženka alebo taška s laptopom.

Podvody v Azii _003

  1. Doškrabaná motorka

Skúter si v juhovýchodnej Ázii prenajmete za pár eur na deň. Horšie je to pri jeho vrátení, kedy vám majiteľ nájde škrabance, ktoré ráno na motorke “zaručene” neboli, a za ktoré budete musieť zaplatiť. Skúste si skúter pred požičaním vyfotiť zo všetkých strán, ideálne tak, aby to majiteľ videl. Rada navyše: pri požičiavaní odovzdajte len kópiu pasu, nie originál.

 

  1. “Tento obchod patrí predkom XY.”

Podobnou reklamou vás lákajú miestni obchodníci v nádeji, že sa dáte nachytať na meno slávneho vodcu krajiny alebo známeho svetového výtvarníka. Nič netušiacich vás pozvú do domu, kde údajne majster pracoval alebo žil a kde budete s najväčšou pravdepodobnosťou obklopení lacnými suvenírmi. V horšom prípade si od vás vypýtajú vstupné za prehliadku domu, o ktorom vám odrecitujú pár naučených viet.

 

  1. Dvojité ceny v reštauráciách a na trhoch

Väčšinou na cestách zaplatíte poctivé ceny, ale pripravte sa na to, že sa nájdu miesta, kde si od vás vypýtajú za to isté jedlo alebo ovocie na trhu minimálne dvakrát toľko, ako od miestnych. Vyhnúť sa tomu môžete tak, že sa najete v menej turistickej oblasti, že sa naučíte čítať a vyslovovať číslovky v danom jazyku, alebo zmeníte lokál.
Podvody v Azii _004

  1. “Ukážem vám mesto.”

Máte dve možnosti. Buď sa spýtate hneď na začiatku či je prehliadka zadarmo, alebo si nájdite seriózneho sprievodcu z agentúry. Falošných sprievodcov bez licencie, ktorí inokedy rozprávajú nepravdivé fakty, nájdete hlavne pri populárnych turistických atrakciách.

 

  1. “Naše šperky sú pravé.”

Nuž, čo k tomu dodať. Pravé často nie sú, a vy to zistíte až doma, keď vám zlatník oznámi, že váš prsteň pre snúbenicu má hodnotu dve eurá.

Viac z cestovania po Ázii:

Interview: Sólo cestovanie po Thajsku nie je problém!

Kto sú bieli Karenovia na severe Thajska?

5 najkrajších miest na Taiwane