Jedlo, ubytovanie, doprava a najnovšie i WiFi na cestách po svete určujú, ako si užijeme dovolenku. Alebo neužijeme. Ako je to s dopravou, presnejšie s cestovaním vlakom po Mjanmarsku?
Pred cestou
Ak by vám napadlo rezervovať si lístok online, zabudnite na to. Žiadne oficiálne stránky mjanmarských železníc neexistujú. Zatiaľ. Ak aj nájdete webstránky, kde sa dá lístok kúpiť, ide o cestovné agentúry, ktoré účtujú 5-krát viac ako na stanici.
Lístky ľahko zoženiete priamo na stanici. Pripravte sa na to, že rezervácie sa otvárajú maximálne tri dni vopred. Na stanici vás pozvú do kancelárie, milo posadia a vypýtajú si vaše pasy, meno a národnosť. Ručne vám vypíšu lístok a môžete čakať na vlak.
V menších mestách sa bežne stane, že vám povedia, aby ste si pre lístok prišli hodinu pred odchodom vlaku. Takže ak máte jediné spojenie ráno o piatej, budete si musieť riadne privstať.
Od apríla 2014 turisti platia rovnakú sumu ako miestni a nemusia platiť v amerických dolároch, ale v kyatoch – ich miestnej mene.
Komfort mjanmarských vlakov
Vo vlakoch v Mjanmarsku existujú tri triedy. Obyčajná (tzv. „ordinary”), kde budete sedieť na tvrdých drevených lavičkách. Trieda je pochopiteľne najlacnejšia. V 1. triede vám dajú matrac na tie isté drevené lavičky.
Za najvyššiu triedu, tzv. „upper class”, zaplatíte najviac. Rezerváciu dostanete na samostatné mäkké sedadlo. Ak by ste si chceli vo vlaku pospať, rezervujte si lôžko čo najskôr. Vo vlaku je často len jeden lôžkový vozeň.
K pohodliu mjanmarských vlakov ešte prezradím, že ich prezývajú „tancujúce vlaky”. Prečo? Ako inak by ste nazvali jazdu, počas ktorej vlak nadskakuje tak, že ste nad sedadlom dobrých 20cm?
Ak cestujete na dlhšie vzdialenosti, žiadne starosti s jedlom si nerobte. Miestni predavači predávajú čerstvo uvarené jedlá (ryža s mäsom, rezance, varená kukurica, nakrájané ovocie, nápoje) priamo vo vlaku, do ktorého naskočia len na pár staníc.
Okrem toho vlaky sa zastavujú v dedinkách, kde si určite vyberiete z malých stánkov alebo od nadšených predavačov, ktorí budú vlak vítať už zďaleka.
Trasy vlakom v Mjanmarsku
Ak ste pripravení prekonať strach z výšok a pokochať sa výhľadom z viac ako 100-metrového železného mosta, vyberte si trasu Mandalay – Hsipaw. Cesta trvá okolo 11 hodín a zaplatíte približne 5 eur.
Z bývalého hlavného mesta Rangún sa dostanete nočným vlakom do Mandalay. Alebo po ceste z Rangúnu prenocujte v mestečku Thazi a odtiaľ pokračujte do dediny Schwenyaung, neďaleko známeho jazera Inle.
Vlaky v Mjanmarsku sa pohybujú priemernou rýchlosťou 20 – 30 km za hodinu, cesta dlhá 250 km trvá okolo 11 hodín. Vlaky sú tu o niečo drahšie ako autobusy, priplatíte si však za „živý film” vo vlaku i za oknom.
Krajina sa otvorila turistom len nedávno. S tým súvisí aj dostupnosť jednotlivých regiónov. Klasické vlakové trasy sú dostupné pre bežných cestovateľov, a ak máte zmysel pre dobrodružstvo a „tanec” vo vlaku, nenechajte si ujsť aspoň jednu jazdu krajinou.
Máme aj video z cestovania! klikni tu 🙂