Chcete zmazať svoj profil na podvodnom ProfileEngine? Vyzbrojte sa nervami

0
2676

Stránky ProfileEngine.com, ktoré pred viac ako rokom doslova vykradli databázu Facebooku a zverejňujú obsahy profilov jednotlivých ľudí verejne s fotografiami, zoznamom priateľov, a obsahom aj bez toho, aby ste mali možnosť sami vypnúť toto zobrazovanie, sa tvária ako nová sociálna sieť. Vybrakované dáta z Facebooku verejné, aj skryté, boli umiestnené na nové miesto. Na problém sme už upozornili minulý rok. Objavilo sa na ňom veľké množstvo profilov aj Slovákov. Oficiálne sa služba tvári ako rozcestník, portál, ktorý vám vytvorí profil bez toho, aby ste sa o to žiadali, chceli ho, alebo mohli upravovať. Keďže my sami a ľudia v našom okolí máme problém s touto službou dlhodobo, došlo nám, že bez zatiahnutia polície a zaostalého slovenského práva, ktoré nepočíta s problémami jednotlivcov na internete aj v rámci ukradnutia identity, nezmôžeme veľa. Je potrebných mnoho nervov a skúšania docielenia zmazania svojho profilu na Profileengine.com.

Profile Engine

Ako by to malo fungovať
Pri kontaktovaní správcov s nesúhlasom uvedenia mena a osobných údajov na tejto stránke sme boli odkázaní na CLAIM YOUR PROFILE, čo znamená dokázanie, že profil je môj. Toto isté sa nachádza aj vo vašom profile na týchto stránkach. Dokonca zámerne tu autori uvádzajú vetu pod vašim menom, Are you František Mrkvička? Pretože očakávajú, že skutočný majiteľ mena a účtu z Facebooku ho objaví a bude chcieť spraviť zmeny. Slovné spojenie Claim this profile now to update it and access more features odkazuje na možnosť dokázania, že profil je váš. Avšak omyl. U každého smeruje na chybovú stránku, ktorá oznamuje, že dokázanie neprebehlo v poriadku (jediným kliknutím? To čo je za absurdnú logiku?) .

Ako to reálne funguje
Po kliknutí na odkaz sa dostanete na stránku, ktorá informuje, že dokázanie profilu nebolo možné pre zlé zadanie emailovej adresy. Nikde ste ju pritom nezadávali a ani ste ju nemali v pamäti či niečo podobné. Pre získanie prístupu máte sledovať stránky HELP PAGE, kde je množstvo neprehľadného textu o tom, ako služba funguje. V ňom konečne narazíte na časť, kde sa píše, že najskôr musíte dokázať pravosť svojho profilu a potom resetovať heslo, kliknete na dokázanie profilu. Tam sa nachádza iná stránka, ktorú ponúka tri možnosti. Priame vyhľadanie mena a kliknutie na CLAIM pod menom, čo je presne to isté, ako keď sa nájdete v Googli, prípadne druhá možnosť – priame zadanie emailovej adresy, alebo tretia možnosť – nájdenie odpovede na stránke HELP PAGE. Druhá možnosť a ani prvá nefungujú, pretože sa odvolajú opäť na HELP PAGE a tretia možnosť priamo odkazuje na HELP PAGE. V spomínanej HELP PAGE sa znova dostanete sem a tak ide o neustálu zacyklenú absurdnú hlúposť zo strany podvodnej ProfileEngine.com.

Podvodná služba naďalej funguje
Je zvláštne, že napriek podvodným a ilegálnym praktikám tejto služby, ktorá narába s odcudzenými osobnými údajmi, naďalej funguje a nepostihli ju ani žiadne blokovania zo strany Google vyhľadávača, či iných služieb. Jediná stránka, ktorá priamo túto službu blokuje je samotný Facebook. Pri pokuse zadania domény služby nastáva zablokovanie správy a príspevku. Pri otázke prečo to stránka robí môže byť odpoveďou čokoľvek. To hlavné a nepopierateľné sú však peniaze. Pri hľadaní konkrétnych osôb a informácií vy sami zavítate aj sem, hľadáte niečo o sebe, či o niekom inom a prilákajú vás stránky, ktoré zobrazujú reklamu. Táto reklama tvorí zisk pri zobrazovaní, ako aj klikaní samotnej služby. Pri počte ľudí a rozsahu získaných dát nemôžeme hovoriť o malých sumách.
Služba bola obvinená z vykrádania Facebooku opakovane. Problému sa už venovali aj svetové médiá, na čo ProfileEngine reagoval šialene absurdným vyhlásením, že má len to, čo je verejne dostupné a nerobí nič zlé. Pravda je však taká, že si stiahol osobné dáta, fotografie, aj fakty, ktoré boli za bežných okolností na Facebooku skryté. Zdá sa, že bez zatiahnutia spomínanej polície a právnikov sa dočkáme nápravy až pomocou sankcií ostatných podstatných systémov (Google, reklamné systémy a pod, Yahoo), alebo problému, ktorý vyvolá nejaká iná obeť a autori stránok zmenia politiku…. alebo je to len naivná žiadosť všetkých poškodených, koho osobné údaje sú vonku bez toho, aby ste ich mohli sami upravovať a meniť.

Aktualizácia v novembri 2014 – Ako zmazať svoj záznam?
Aby som sa priznal, trochu som pozabudol na doplnenie toho, ako som sa vlastne dopracoval k vyriešeniu. Po pravde, nedopracoval v priebehu roka po napísaniu článku k ničomu. Služba mi odpísala, že mám postupovať podľa návodu. Návod bol stručný a vytváral ho negramotný blbec. Odkázal vás totiž na sekciu HELP, kde bola zmienka o postupe, ako sa dostať k zmazaniu tohto účtu. Nápoveda HELP obsahuje vetu, v ktorej od vás chcú, aby ste svoj účet potvrdili ako váš a nechali si na email poslať prihlásenie. Pri tomto pokuse sa však objaví hlásenie, že nebol nájdený váš email priradený k účtu. Je to však nemožné, pretože profileengine.com neuchováva maily. Pokiaľ by totiž z Facebooku vykradol aj adresy, zrejme by sa dopustili ešte väčších problémov. Tým pádom vás znova odkáže na chybu a pomoc v HELP, kde je opäť ten istý postup. Odpoveď od zodpovednej osoby, ktorá vám bude reagovať na email bude jedine o tom, že vás odkáže na HELP. Táto sekcia však neobsahuje žiadne informácie a pomoc pri riešení. To jediné čo sa dozviete je, že ste premrhali veľmi dlhý čas hľadaním odpovedí na niečo, čo vám odpoveď nedá. Medzitým sme dostali potvrdené od iných špecialistov, že táto služba vznikla nie za účelom vytvorenia novej sociálnej siete ale jediný jej dôvod existencie sú peniaze a návštevnosť tvoriaca ďalší zisk. Ide totiž o agregátor údajov, ktorý len zneužíva všetky nazbierané dáta na vlastný zisk a rast návštevnosti. Nepotrebuje príliš aktualizovať pozbierané údaje, pretože agregáciou všetkých dát na Facebooku dosiahli, čo potrebovali.