Chcete investovať? Tu je zoznam najdrahších látok na svete

0
71710

Najdrahšie látky svetaPokiaľ sa venujete burze a obchodovaniu možno si myslíte, že viete čo je na Zemi do najcennejšie. Kým k niektorým cenným materiálom a prvkom sa v bežnej prírode nestretneme, sú aj také, ktoré sa dajú nájsť pomerne ľahko… na záchodoch barov, v tmavých uličkách. Medzi najdrahšie látky sa totiž zaraďujú aj drogy. Myslíte si, že do prvej desiatky patrí zlato? Kdeže. Cennejšie než zlato je napríklad rhodium s cenou okolo 60 USD / gram, alebo platina s cenou taktiež okolo 60 USD/ gram a jej cena stále stúpa, alebo metamfetamín, návyková látka klasifikovaná ako droga, kryštalickej konzistencie, ktorej hodnota sa odhaduje na 100 USD za gram. O niečo viac cennejší je roh nosorožca, takže sa nemožno diviť, že vďaka pytliakom mu hrozí vyhynutie. Stále sme sa však nedostali ku TOP 10 najdrahších látok na svete. Zlato tam teda zďaleka nepatrí. Ktoré látky to teda sú?

10. HEROÍN
Návyková droga klasifikovaná ako tvrdá droga. Ročne jej podľahne len v EÚ niekoľko tisíc mladých ľudí, ktorí sa len z vlastnej hlúposti a chorej zvedavosti dostanú zväčša cez svojich kamarátov. Ďakujem pekne za takých kamarátov. Opiát prijímaný injekčne, fajčením, alebo šňupaním. Odhad ceny za jeden gram je 130 USD.

9. KOKAÍN
A ďalšia droga, ako by ich už nebolo dosť. Niekoľko stoviek ton kokaínu predstavuje ročné skonzumované množstvo. Kokaín a jeho pašovanie vytvára obrovský obchod prinášajúci závratné zisky tým, čo ťahajú za nitky.

8. LSD
Stále je to akosi len o drogách. Za deviatu najdrahšiu látku možno označiť LSD, pomerne drahú, no stále aj u nás dostupnú látku, ktorá sa len hrá na malé nevinné papieriky s obľúbenými postavičkami, alebo len s niečím nekomerčným. Na prvý pohľad dobre ukryté ako malé papieriky sú do tela prijímané ústami. Cenu niektoré rebríčky uvádzajú napriek malému množstvu na 3000 USD za gram.

7. PLUTÓNIUM
Vysoko rádioaktívna látka využívaná ako súčasť nukleárnych zbraní, alebo v mierovom využití v atómových elektrárňach. Plutónium je v bežnom stave kov podobný na striebro. Jeho cena sa len pohybuje okolo 4000 USD za gram, a predstavuje obchodný artikel najmä v Ázii.

6. PAIN
Zvláštny no nádherný minerál pain je krvavo červený až hnedý a objavili ho po prvý krát v Barme v roku 1950. Odvtedy sa podarilo nájsť len veľmi malé množstvo tohto minerálu. Jeho cena v prípade predaja brúsenej formy môže narásť. Hodnota na karáty je 1800 USD na karát.

5. TAFFEIR
Ďalší minerál s výnimočným výskytom má fialovú farbu a jeho cenu odhadujú na 20 000 USD za gram, prípadne ak meriame na karáty, potom 4000 USD za karát.

4. TRÍTIUM
Trítium je priemyselne použiteľná látka, ktorá sa dá vytvoriť umelo pomocou nákladnej výroby. Na výrobu jedného kilogramu trítia je totiž potrebný výrobný proces stojaci 30 miliónov USD. Tým pádom za jeden gram zaplatíte 30 000 USD. Aspoň teda za predpokladu, že trítium naozaj veľmi potrebujete.

3. DIAMANT
Konečne niečo, čo poznáte a na čo reagujú aj nežnejšie polovičky. Silno stlačený uhlík po milióny rokov čakajúci na odhalenie patrí medzi to najtvrdšie, čo na svete existuje. Jeho cena nie je stabilná, no za jeden karát si pripravte minimálne 11 000 USD alebo 55 000 USD za gram. Za farebný diamant si pripravte ešte viac.

2. CALIFORNIUM
Californium vyrobili len raz a to v roku 1950, no dostalo sa na periodickú tabuľku prvkov. Jeho hodnota je uvádzaná ako 27 milónov USD za gram.

1. ANTIHMOTA
Hmota, ktorú každý pozná ako antihmotu, sa vraj už objavila, má mať za následok vznik vesmíru a prisudzuje jej vedecký svet veľký význam. Nedávno sa síce objavili informácie o tom, že sa podarilo vo vedeckom pracovisku CERN vytvoriť antihmotu, no keďže ide len o pár sekundovú záležitosť zaznamenanú na prístrojoch, ani samotní vedci nemohli stopercentne potvrdiť, či ju vytvorili, alebo to bola len chyba. Jej hodnota sa odhaduje na 62,5 trilióna dolárov za gram.