Na protest proti zákonom sa odpojí Wikipedia aj Reddit

1
2170

Počas celej stredy 18. 1. zrejme kalifornského času (časový posun možno o tretinu dňa) nastane BlackOut. V rozšírenom preklade ide o deň, kedy sa vypla mohutná webstránka a ukázala tak protest. V tento deň totiž nebudú dostupné stránky voľnej encyklopédie Wikipedia (anglickú verziu), ale ani odkazovej siete Reddit. Stane sa tak na prostest proti zákonom SOPA. Wikipedia sa tak pripája k iným veľkým webom, (medzi ktorými sú v iných protestoch Google alebo Facebook), ktoré vypínajú svoje služby na protest proti zákonom. Tie sa majú uzákoniť a majú platiť pre nie len USA ale aj vo veľkom množstve iných krajín. Zákony by potom prikazovali poskytovateľom pripojenia blokovať užívateľom prístup na stránky s ilegálnym obsahom, zákony by udeľovali povinnosť evidovať takéto stránky a aktívne riešiť ich blokovanie, ako aj by bolo nutné zariadiť ich neustálu kontrolu a aktualizáciu. Piráti by si našli spôsoby, ako ďalej rozširovať warez, no veľké webové giganty protestujú nie len proti protipirátskym zákonom, ale najmä pre ich zavedenie, ktoré sa bude dotýkať slobody internetu. Myšlienka nových zákonov je aj to, že ak nahráte na Facebook fotografie, ktorých nie ste majiteľom, zrušia Facebook, alebo ho zablokujú. Toto je nereálne a nedokáže si to predstaviť nikto. Takto by mali nové zákony postihovať neoprávnené používanie materiálov a tvrdo by to tak zasiahlo do fungovania systémov. Zákony by boli likvidačné pre všetky súčasné populárne fóra s možnosťou pridávania obsahu do jedného. Likvidačný by bol pre Youtube, ale napríklad aj pre Google. Nehovoriac ešte o malých stránkach. Vzniká aj priestor na to, aby si konkurencie ničili stránky podstrkovaním neautorizovaného obsahu a docielili tak zablokovanie prístupu na stránky, ktoré sa „previnili“. Je to nereálne, zhodnú sa odborníci a aj neodborníci. Jediní, čo si stoja za slovom sú premúdrení americkí politici, ktorí zrejme chápu internet asi tak, ako my odpaľovanie neutrónovej bomby.

Sloboda internetu a jeho výnimočnosť odrazu padne
Zásadná zmena takéhoto druhu by bola revolučnou zmenou do fungovania internetu celkovo ale aj zásahom do osobných údajov. Pirátstvo vážne poškodzuje podnikanie v umeleckej sfére, vo sfére vývoja software aj hier, čo nahráva k dobru protipirátskym zákonom. Ich uzákonenie by prinieslo ale oveľa viac problémov a rapídne zvýšenie cien pripojenia. V tom prípade bys totiž bol každý jeden kontrolovaný bez jeho vedomia a údaje o jeho činnosti na webe by boli zaznamenávané a vyhodnocované. Prevádzkovatelia by mali zvýšené náklady pre nutnosť analyzovať a blokovať neželané stránky. Po pravde nakoniec chápeme prečo sa celé veľké giganty proti zákonom SOPA takto stavajú. Zakladateľ wikipedie Jimmy Wales zajtra pripája aj Wikipediu. Myslím si, že jeden deň bez Wikipedie nikomu neublíži.

Senát si to chce uľahčiť, aktívne vyhľadávať pirátov sa zrejme nikomu nechce
Zákonmi SOPA sa USA len snaží vyhnúť poctivejšiemu priamemu vyhľadávaniu problémových stránok a riešeniu konkrétnych problémov s konkrétnymi pirátmi. Aby sa nemuseli zamestnávať pátracie zložky a špecialisti na vyhľadávanie pôvodcov pirátskych počinov, je očividne lepšie uzákoniť zmeny a hodiť ťarchu zodpovednosti čisto na prevádzkovateľov pripojenia. Zákony pritom pripomínajú vyhlásenia neschopných amatérov v rôznych slovenských firmách sediacich na nesprávnej stoličke. Pripomína mi to jednu reálnu scénku: kde jedna z paničiek dôležitých pod riaditeľom, ale stále postavením nad vami zahlási na IT oddelení, že si želá aby jej počítač zvládal reagovať na jej prítomnosť a zapínal sa jej vždy, keď si sadne za stôl. Ono to zariadiť možné je, pokiaľ si dá firma do nákladov zložitý systém na snímanie pohybu a zobúdzanie počítača. Pani pritom nezaujíma, či to existuje, či sa to dá, či to niekoho zamestná a nestíha tak svoju robotu a zbytočne a či je vôbec v jej právomoci to žiadať od zamestnancov, ktorí jej nie sú podriadení. Aj tu si skrátka niekto chce uľahčiť stláčanie gombíka nejakým nezmyselným vynálezom jedine z lenivosti, rovnako ako štát si chce uľahčiť vyhľadávanie a trestanie konkrétnych previnilcov a prevádzkovateľov serverov a celý problém hodiť na fakt či prevádzkovateľ koná podľa zákona, alebo nestíha, nedokáže ustriehnuť warez a koná tak protizákonne s očakávaním čoskorého trestu… Radšej no comment.

Doplnenie 18. januára ráno:
Vypnutie anglickej verzie Wikipedie naozaj nastalo. Svieti tam správa, „Predstavte si svet bez slobodných informácií…“ a pripájajú možnosť zdieľať názor na sociálnych sieťach.

Doplnenie 18. januára 2012 – 20:00:
Dnes svoje stránky zablokoval aj server WordPress.org, čím sa pripojil medzi ostatné stránky nesúhlasiace s novými zákonmi. Pôvodne by sme sa pripojili aj my, avšak z interných dôvodov tak nemôžeme spraviť. Najmä náš výpadok by vyhľadávače nechápali ako protest, ale ako chybu.

Comments are closed.