Oficiálne schválená privatizácia a ťažba surovín vo vesmíre

0
2460

Americký prezident Obama na toto vďakyvzdanie podpísal vesmírny zákon 2015

Malé asteroidy môžu byť zachytené špeciálnou vesmírnou loďou s cieľom ťažby vody a minerálov. Zdroj: Planetary Resources Inc.
Malé asteroidy môžu byť zachytené špeciálnou vesmírnou loďou s cieľom ťažby vody a minerálov. Zdroj: Planetary Resources Inc.

V čase, keď väčšina Američanov čakala v dopravných zápchach, alebo trávila čas prípravou na vďakyvzdanie, podpísal prezident Obama vesmírny zákon 2015 (Space act 2015).

O čo v zákone ide

Zákon by mal podporovať súkromný sektor vesmírneho priemyslu, ktorý je zatiaľ vo svojich začiatkoch. Umožňuje súkromným spoločnostiam poslať do kozmu rakety s čo najmenšou posádkou za účelom ťažby surovín, ale hlavne im dáva vlastnícke práva na suroviny, ktoré vyťažia z asteroidov alebo iných vesmírnych telies. Kongres schválil návrh zákona tento mesiac, s podpisom prezidenta Obamu je to oficiálne platný zákon.

Komu sa to nepáči

Tento zákon môže vyvolať rozruch v zámorí, najmä v Rusku a Číne. Podľa medzinárodnej kozmickej zmluvy, ktorú USA podpísalo a ratifikovalo, vesmír nepatrí žiadnej krajine. Podľa odborníkov nemá USA právo udeľovať vlastnícke práva vo vesmíre. Rozhodnutia o tejto veci by mali byť zo strany medzinárodného spoločenstva.

Experti interpretujú kozmickú zmluvu rôzne

Gbenga Oduntan, ktorá študuje medzinárodné obchodné právo na Univerzite v Kente, nazvala tento zákon frontálnym útokom na zavedené princípy kozmického práva.

Prvé ustanovenie kozmickej zmluvy z roku 1967, ktorého signatárom je aj USA, hovorí, že takýto prieskum a využívanie musia byť v záujme a prospechu všetkých krajín. Preto zákon zabraňuje predaju vesmírnych minerálov za účelom dosiahnutia zisku. Zákon tiež uvádza, že kozmický priestor je „provinciou celého ľudstva… a štáty musia zabrániť škodlivému znečisťovaniu vesmírneho priestoru”.

Odlišný názor ponúka Frans von der Dunk, profesor vesmírneho práva na Univerzite v Nebraske. Prirovnáva vesmírny priestor k otvoreným vodám oceánov – patria nám všetkým, ale rybári nemusia žiadať medzinárodné autority o povolenie, aby tam mohli loviť ryby.

Aj keď spoločnostiam ešte potrvá niekoľko rokov, kým budú disponovať technológiou umožňujúcou ťažbu surovín vo vesmíre, už teraz sa tešia z právneho víťazstva.„O tisíc rokov sa na toto obdobie budeme spätne dívať ako na okamih, v ktorom sa nám podarilo urobiť pevný krok do vesmíru,” povedal Peter Diamandis, spoluzakladateľ a viceprezident spoločnosti Planetary Resources.

Zdroj: popsci.com