Yarsagumba, larva z ktorej sa stane rastlina v cene zlata

0
6825

YarsagumbaV Tibete a Nepále kľačia na svahoch celé dediny, ktoré merali na konkrétne miesta aj niekoľkodňové cesty. V čase, kedy zlieza sneh zo svahov, sa tu v zemi nachádza zlato v podobe neobyčajnej prírodnej anomálie s latinským názvom Ophiocordyceps sinensis, s miestnym názvom Yarsagumba. Larvy, alebo ak chcete húsenice veľkého nočného motýľa, ktoré prechádzajú tesne pod povrchom v kamenistej zemi sú neraz napadnuté hubou, ktorá sa nachádza v rovnakej hĺbke. Keď huba celkom pohltí jej telo, snaží sa dostať na povrch a vyčerpaná zomrie. Keď huba v jej tele nemá čo viac napadnúť, začne rašiť cez mäkkú hlavu larvy smerom nahor. To vytvorí zvláštny prírodný výtvor, kedy sa zo živočícha stane niečo, ako vysušená rastlina.
Celý obchod s Yarsagumbou je kľúčový pre prežitie mnohých rodín. Do hôr vychádzajú na vlastnú päsť v skromných podmienkach často hraničiacich so smrťou. Padajú na nich lavíny, kamene, v strašnom počasí umierajú. Nepálsky vývoz tvorí len 2%, väčší pochádza z Tibetu, no podieľajú sa na ňom aj z časti iné krajiny.

Čínska medicína
Po viac ako dve tisícročia sa v Číne Yarsagumbu používa ako liek s rôznym využitím. Pôsobí na imunitný systém, známa je ako afrodiziakum. Kupujú si ju najmä politici a bohatí Číňania, ktorí chcú žiť dlhšie. Ich cena stúpne od zberu po predaj vykupujúcicm spoločnostiam až 300 násobne. Najlepšie kusy Yarsagumby majú cenu skutočného zlata. Jej cena stúpla hlavne v posledných 15 rokoch.

Podľa legendy
Yarsagumbu bola podľa legendy objavená majiteľom stáda yakov, ktorý si všimol, že yaky, ktoré spásali podivné klíčky zo zeme, sa liečili zo zranení rýchlejšie, ako iné yaky. Mal tak objaviť výnimočné účinky neobyčajného obchodného artiklu, ktorý sa stal čisto cisárskym liekom a liekom pre najvyššiu vrstvu v Číne. Práve do Číny sa totiž vyváža všetka yarsagumbu.