Islamský štát v Egypte? Médiá o udalostiach na Sinaji môžu zavádzať

0
1840

Boženka na dovolenke v Hurghade zhrozene pozerá ráno na Facebook. Rodina jej píše, že sa o ňu začína báť pre vpád Islamského štátu do Egypta. Medializované informácie, ktoré vychádzajú z až brutálne odfláknutej novinárskej práce na niektorých portáloch totiž tvrdia, že Islamský štát vtrhol do Egypta a samozrejme, je veľmi profesionálne spájať tieto udalosti s dovolenkármi pri Červenom mori. Hoci je to nemysliteľné a až absurdné, to najväčšie divadlo sa bude v médiách konať asi až v priebehu dneška, pretože slovenské médiá vždy reagujú s niekoľkohodinovým meškaním. Ako sme sa už viac krát presvedčili, spájať pojmy o ohrození Slovákov kúpajúcich sa na pobreží Červeného mora vždy bude lepšie predávať ako pravdivé informácie bez zavádzajúcich titulkov. Jednoducho chápajúci človek si následne vezme len to podsunuté a šokujúce, čo článok vyvráti len mierne, aby pocit šokovania v ešte stále veľkej sile v človeku zostal. Kde je pravda?

Islamský štát nevtrhol na územie Egypta
Islamský štát nevtrhol do Egypta, ale skupina ozbrojencov Ansar Bajt al-Makdis, ktorá v Egypte na Sinajskom polostrove pôsobí, sa pripojila k Islamskému štátu. ISIS, ako zahraničné médiá Islamský štát označujú, teda neprekročil hranice, hoci na hraniciach sa objavilo niekoľko útokov na pohraničné egyptské zložky. Pri hraniciach s pásmom Gazy totiž útočníci zabili 31 egyptských vojakov, prečo vyhlásili trojdňový smútok. Skupina operuje len na Sinajskom polostrove v blízkosti pásma Gazy, ktoré je žiaľ celé desaťročia nepokojnou oblasťou. Médiám sa však hodí, že Sinajský polostrov patrí do Egypta a ľudia naň reflektujú.

Nepokojná oblasť
Oblasť Sinajského polostrova je v posledných dňoch nepokojná. Neznámy útočníci zaútočili na vojenskú loď egyptského námorníctva, ktorá sa úspešne ubránila, no tiež stihli narobiť škody. Vďaka skupine Ansar Bajt al-Makdis a spomínaným útokom s 31 zabitými vojakmi na hraniciach sa na Sinajskom polostrove vyhlásil výnimočný stav (zdroj – novinky.cz). Včera situáciu vyhrotila aj bomba v káhirskom metre. Stále však ide tradične o oblasti, ktoré sú ďaleko od turistických letovísk. Ich dosah nijako nepôsobí na juhovýchod krajiny a prímorské letoviská. Egyptská vláda nemá záujem o žiadne nepokoje, vojenské konflikty, či vpád rôznych skupín na ich územie. Obavy z postupu akéhokoľvek pôsobenia nepriateľských síl teda nie sú na mieste.

Turisti v Egypte nemajú dôvody na obavy
V súčasnosti je minimálne pár stoviek Slovákov, ďalšie stovky Čechov a Poliakov pri pobreží Červeného mora, ktoré je tradične pokojné rovnako tak ako pri všetkých doterajších negatívnych udalostiach kdekoľvek na území Egypta. Hurghada, Marsa Alam a Makadi, prípadne iné menšie lokality sú stále v ponukách niektorých cestovných kancelárií, situácia je pokojná a opäť kontaktujeme našich priateľov v potápačských centrách, či existujú obavy. Keďže príspevky na ich Facebook stránkach sa nesú v pokojnom duchu a pripravujú sa na ponor, nedostaneme vyjadrenie o situácií tak skoro.