Michal býva v jednom slovenskom meste hneď vedľa detskej škôlky. Keďže jeho rána boli vždy zaujímavé, jeho príbeh nás zaujal. Najmä pre fakt, že škôlka má svoj dvor hneď vedľa ich záhrady a zhodou okolností aj jeho okna. Polohou nie je príliš nadšený. Najmä ak si chce pospať počas pracovného dňa, kedy netreba ísť do školy. Cez leto zažíval naozaj „pekné“ chvíľky, kedy deti boli vonku zdalo by sa od úsvitu do súmraku. Deti však nie sú hlavným problémom, ktoré Michala privádzajú do šialenstva. Je to skôr to, o čom rozprávajú a čo si spievajú.
Pred niekoľkými mesiacmi si deti dookola niekoľko týždňov a niekoľko hodín spievali a vyplazovali na seba jazyky, robili ksichty, mávali rukami… „Keď si ščasný, tlieskaj rukami“ a „urob prasa, potom fantomasa…“ Ach. Podľa jeho slov by nenávidel aj hocikto iný celý T-mobile s jeho reklamami. Po určitom čase zhodou tiež malá Tamarka, Michalova susedka, prišla zo škôlky domov a aj sa pochválila, že bola v škôlke bitka o hračkársky telefón. Vraj sa chceli hrať na Dedeho a Hamšíka. Príbeh ako z vymysleného tupého filmu, a predsa skutočnosť. A čo je dnes?
Podľa Michalových slov, nie je ani dnes situácia iná. Celá škôlka si počas dňa niekoľko krát zaspieva zvučku Orange reklamy spievajúcej vianočky. Prichádzajú Vianoce veru, a detičky spievajú koledy, len škoda že toto naozaj nie je koleda z Vianočného dôvodu, ale koleda z dôvodu reklamného. A najviac azda zapôsobila na tých najmenších, ktorí len ťažko podpíšu zmluvu, ale napríklad v tejto nemenovanej škôlke minimálne jedno dieťa už má svoj mobil a rodičia mu a volajú.
Náš zdroj nakoniec dodáva, že z dvora škôlky sa okrem kriku a básničiek, hlášok z reklám a pokusov o hranie sa na telenovelové postavy Chosého, Análiu, Máriu Chesus a Maričui, ozývajú aj klasické hlášky „Dávid miluje Janku, on je do nej, on ju miluje… Janka je zamilovaná do Peťka, ha ha…“. Zakončíme to spievankou z dnešného rána. Jedno šikovné dievčatko z neraz dokázanou skvelou pamäťou si zaspievalo remake koledy Rolničky – rolničky, ktorú si prerobila Poštová banka na svoju tupú oslavnú pieseň, ktorá hlása, ako skvelé je sa zadlžiť, aj keď zarábate málo a nasporiť neviete. Dievčatko istotne správne ani nechápalo, o čom spieva, ale veselo sa na tom zabávali aj iné deti, ktoré ju poznali, ale do všetkých slov sa netrafili asi všetci.
Asi takto pôsobia reklamy, ktoré zneužívajú Vianoce (Poštová banka a Orange), detstvo (T-mobile) a nakoniec sa deti odhalia aj v tom, že si našli cestu k telenovelám. Pritom ten najväčší odpad v televízií sú práve stredo-juhoamerické telenovely. Všetkých príbehy sú rovnaké, bohatstvo s chudobou. Tamtá nie je dcérou hentoho, ale niekoho iného a on zas niekoho iného. V telenovelách mnoho detí pri narodení vymenia, vždy sa tak niekto ukrýva, uteká, neustále narieka a gestikuluje, zatýka, umiera a nakoniec je divák tam, kde bol pred sledovaním. V podstate nikde. Kde sú časy keď deti vymenovávali všetkých 250 Pokémonov alebo hrali zlatú bránu…?
Comments are closed.