Ženy s pribúdajúcim vekom okrem svojej línie a fyzickej kondície musia začať riešiť aj „linky na svojej tvári“, t. j. vrásky a ochabnutie tvárového svalstva. Jedným z hlavných faktorov tohto procesu je ubúdajúca tvorba kolagénu v tele.
Vrásky vznikajú opakovaným sťahovaním pokožky, ktorá starne a postupom času stráca svoju pružnosť. Okrem toho, že pre kožu je nevyhnutný aj správny pitný režim, významným je aj úbytok kolagénu, pretože si už nedokáže vytvárať jeho dostatočné množstvo.
Slovo kolagén sa objavuje veľmi často v súvislosti s rôznymi kozmetickými prípravkami na zrelú pleť. Čo to vlastne je?
Z chemického hľadiska je kolagén vláknitá bielkovina nerozpustná vo vode, ktorá tvorí základ spojivových tkanív – väzív, chrupaviek a kostí. Tvorí až 70 % kože a ovplyvňuje tiež vzhľad a kvalitu vlasov, nechtov, či zubov, vďaka nemu tiež prebieha pohyb v kĺboch bez bolesti. Jeho nedostatok v tele je teda významným dôvodom pre nepohodu, či dokonca bolesti.
Typológia a využitie
Existuje veľké množstvo typov kolagénu, avšak v tele je najviac prítomný kolagén typu I (nájdeme ho v pokožke, šľachách, zuboch a kostiach) a typu II (prítomný v chrupavkách). Kolagén typu V tvorí steny krvných ciev. Deti sa rodia s kolagénom typu III, ktorý sa neskôr premieňa na kolagén typu I.
Práve tento typ kolagénu sa využíva, okrem iného, v chemickom a kozmetickom priemysle. Pomáha hydratovať pokožku a predchádzať starnutiu. Vďaka nemu je pokožka v mladosti krásne napnutá a pružná.
Vo veku približne 25 rokov, podľa niektorých vo veku 35 rokov, začína telo vytvárať menej kolagénu, je teda nutné začať pleť a svoje telo zásobovať touto najdôležitejšou bielkovinou nášho tela cieľavedome. K prudkému poklesu jeho tvorby potom dochádza vo veku 60 rokov.
Ako sa „zásobovať“ kolagénom?
Existuje viac spôsobov, ako si túto vzácnu látku v tele dopĺňať. Okrem rôznych krémov, telových mliek či doplnkov je tiež možné zásobovať svoje telo kolagénom priamo z potravín alebo prijímať látky, ktoré vlastnej tvorbe kolagénu napomáhajú.
Konzumáciou vývaru z kostí, aspikov či želé prijímate varený kolagén. Avšak pozor, niektoré aspiky či želé môžu byť vyrobené zo syntetickej látky.
Mnohé potraviny tiež obsahujú látky, ktoré tvorbe kolagénu napomáhajú. Kapusta a tmavozelená zelenina (ako špenát) je okrem iného bohatá na antioxidanty a fytoživiny, ako luteín, thiokyanáty, zeaxantín, atď., ktoré zvyšujú hydratáciu pleti a jej pružnosť. Chránia tiež kožu pred voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú kolagén. Podobne prítomnosť izoflavónov v sóji podporuje tvorbu kolagénu. V sóji, ako aj v červenom ovocí (jablká, čerešne, jahody, černice, ríbezle, lesné ovocie…), alebo červenej, či oranžovej zelenine sú tiež antioxidanty, ktoré prispievajú k ničeniu voľných radikálov. Fazuľa zas obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá podporuje hydratáciu pleti a udržuje ju hladkú. Pomáha zvyšovať tvorbu kolagénu, zdravý rast bunky, prispieva k pevnosti kože a kĺbov.
Potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny (makrela, losos, tuniak a mäso zo zvierat chovaných trávou, nie kŕmnymi zmesami), ale aj ľanové semená a avokádo chránia membránu okolo buniek pokožky, robia ich pružnými a plnými.
Vaječné bielko je tiež bohaté na lyzín a prolín, ako aj na kolagén samotný, takže zaradenie vajec do vášho jedálneho lístka napomôže tvorbe vášho vlastného kolagénu.
Dôležitý je tiež prísun vitamínu C (napríklad citrusy), ktorý pomáha premieňať prolín a lyzín na kolagén.
Nezabudnime ani na cesnak. Vďaka kyseline lipoovej a taurínu pomáha obnoviť zničený kolagén. Spolu s olivami je tiež výborným zdrojom síry, ktorá je nevyhnutným prvkom pri tvorbe kolagénu.
Comments are closed.