A teraz budete pôsobiť zdatne aj v tejto téme! PC terminológia pre dámy alebo technických „nevzdelancov“

0
11305

Nejedna žena alebo aj muž, ktorí sa nezaujímajú o počítače a techniku, sa občas dostanú do úzkych hneď, ako prídu na tému rôzne technické vymoženosti. A tie neznáme slová! Alebo ste možno už niekde dané slová počuli, len presne neviete, čo znamenajú? Nevadí! S naším krátkym slovníkom sa rýchlo zorientujete!

pc terminologia pre damy - clanok

Hardvér verzus softvér

Hardvér je všetko, čo môžete vidieť pri bežnom používaní. Je to tá počítačová „debna“, monitor, myš – všetko to, čo tvorí vizuálny imidž. Do hardvéru takisto patria všetky tie kábliky, čipy… Skrátka mechanika. Softvér je zas to, čo bežne nemáme šancu vidieť. Sú to všetky programy, ktoré sú nainštalované v počítači.

Procesor

Procesor je významná súčiastka, niečo ako „mozog“ počítača. On riadi všetky operácie, každý náš klik myšou.

Malware & Adware

Malvér je vo všeobecnosti akýkoľvek program, ktorý sa dostane do počítača s cieľom poškodiť ho, vymazať, alebo poškodiť súbory, prípadne zneužiť informácie. Preto si dávajte pozor, čo sťahujete, na čo klikáte a kam dávate osobné údaje. Advér je zas to, keď pri otváraní webu musíte dlho čakať, kým skončí reklama, alebo keď vám na celú obrazovku vyskočí žiarivá reklama, prípadne „super“ správa o tom, že ste vyhrali milión. Neverte tomu! Ide o zakamuflovaný spôsob, ako si môžete jedným neuváženým kliknutím omylom nainštalovať do počítača program, ktorý vám môže spôsobiť škody.

Operačný systém

Ide o systém alebo princíp ako funguje váš počítač. Je to jeho identita, jeho štýl. Každý operačný systém má svoje charakteristické znaky. V súčasnosti je najviac obľúbený Windows od Microsoftu, OSx od Apple alebo Linux, či Unix. Je len na vás, ktorý bude vám a vašej práci vyhovovať najviac.

pocitace terminologia pre damy - clanok

Netiketa

Netiketa alebo etiketa sa v internetovom priestore stáva stále viac oceňovaná. Človek, ktorý sa nespráva v súlade s netiketou, posiela napríklad veľa nevyžiadaných emailov (s motivačnými obrázkami alebo reklamami), zahlcuje svoju facebookovú nástenku v minútových intervaloch nič nehovoriacimi informáciami, šíri poplašné a konšpiračné správy (hoax) a celkovo znepríjemňuje život ľuďom online. Preto sa vždy majte pod kontrolou, zvážte, komu čo pošlete, kde a aký príspevok zdieľate a komu poskytujete osobné údaje.

Ak vám stále veľa vecí ohľadnom počítačov nie je jasných, tak si doplňte vaše znalosti a zručnosti napríklad pomocou mnohých online kurzov! Nielenže to všetko uvidíte, ale máte možnosť si to všetko hneď aj vyskúšať.

Čítajte aj:

Ako napísať veľké Ô, Ö, Ä a iné znaky cez klávesové skratky