Pozor na vplyv facebooku! Môže byť spúšťačom depresií

0
4423

Virtuálna realita sa pre niektorých stáva skutočným svetom a ich život sa odohráva viac na sociálnych sieťach ako v rodinách a na pracoviskách. Na extrémne využívanie týchto médií by sme však mali dávať pozor, lebo napríklad taký facebook dokáže spôsobovať depresie.

Pozor na facebook

Začínalo to nevinne a prognózam o dobytí sveta sociálnych sietí by vtedy veril len málokto. Mark Zuckerberg a jeho spoločníci možno sami neverili, že Facebook dokáže získať milióny priaznivcov po celom svete a vybuduje si obrovský vplyv na naše myslenie. S tým ale súvisia aj riziká, ktoré nás môžu pohltiť a skomplikovať nám život. Jedným z varovných signálov by mal byť rastúci počet depresií u mladých ľudí, ktorých spúšťačom je údajne facebook.

Facebook vraj zvyšuje riziko vzniku depresií

Napriek viacerým výhodám facebooku hovorí mnoho štúdií zameraných na skúmanie vplyvu sociálnych sietí na život užívateľov v jeho neprospech. Jednou z nich je aj nedávny prieskum vedcov z Pittsburskej univerzity, ktorí sa venovali nástrahám návštevy facebooku u mladých ľudí. Zistenia priniesli majiteľom ďalšie vrásky na tvári, pretože populárna sociálna sieť vraj zvyšuje riziko vzniku depresií.

Postup odborníkov pri spracovaní štúdie

  • cieľom bolo zistiť vplyv sociálnych sietí na psychické zdravie mladých užívateľov
  • prieskum sa vykonal so vzorkou 1787 mladých respondentov
  • dopytovanými boli Američania vo veku od 19 do 32 rokov
  • odpovede sa porovnali s indikátormi hodnotiacimi depresie

Záver výskumu – Nadmerné užívanie facebooku a iných sociálnych sietí sa podpisuje pod vznik depresií u mladých ľudí.

Pozor na facebook 3

Problémové sú všetky sociálne médiá

Nie je to len Facebook, ktorý zodpovedá za častejší výskyt duševných porúch u mladých ľudí. Podobné riziká súvisia so všetkými sociálnymi médiami ako Twitter, Youtube, Google Plus, Instagram a ďalšie. Facebook si však ako najpoužívanejšia sieť zlízal najviac kritiky a podľa psychológov má na svedomí najväčší podiel depresií zapríčinených častou návštevou týchto médií.

Rizikové vplyvy sociálnych sietí na užívateľov

  • pretlak informácií z rôznych okruhov tém vytvára psychický chaos
  • prijímanie negatívnych správ je podvedome považované za správne
  • nahrádzanie živého spoločenského kontaktu virtuálnym kontaktom
  • ovplyvňovanie myslenia a strata autentického pohľadu na okolité dianie

Využívať facebook ako efektívny komunikačný a informačný nástroj prináša viacero pozitív. Spraviť však z neho miesto, na ktorom sa odohráva celý náš život, bude obrovským rizikom a platí to pre každého, nielen pre mladých ľudí. Riešenie tejto situácie spočíva v schopnosti nájsť spôsob ako vládnuť času strávenom na facebooku a nie byť ním ovládaný. Potom vám nehrozia depresie, ani iné problémy spôsobené neuváženým využívaním sociálnych sietí.

„Pre lekárov je v súčasnosti dôležité pomáhať mladým ľuďom tým, že im ukážu, ako hľadať rovnováhu medzi pozitívnym a negatívnym vplyvom populárnych komunikačných nástrojov.“ – Brian A. Primack, jeden z predstaviteľov výskumu.

Čítajte aj:

Exkluzívne video: takto to vyzerá v gigantickej kancelárii Facebooku v New Yorku

Aplikácie, ktoré by nemali vo vašom smartfóne chýbať!

Zábavný priemysel ovládol elektronický šport