Podľa vedcov by novoobjavená sústava mohla prezradiť mnoho o tom, ako vznikla naša vlastná planéta a jej susedia.
Novoobjavená sústava
Novoobjavená sústava sa nachádza iba desať svetelných rokov od súhvezdia Eradinus. Jej centrom je hviezda Epsilon Eridani, ktorá je čosi ako mladšia verzia nášho Slnka. Keďže je momentálne asi v pätine veku Slnka, pre vedcov predstavuje dobrý pohľad do minulosti.
„Táto hviezda je domovom planetárneho systému, ktorý práve prechádza rovnakými kataklizmatickými procesmi, ktoré absolvovala naša slnečná sústava v mladosti. Vtedy na Mesiaci vznikli krátery a na Zemi oceány a podmienky pre život,“ píše astronóm Massimo Marengo.
Nová štúdia sa opiera o dáta zozbierané pomocou Stratosférického observatória pre infračervenú astronómiu známeho tiež ako SOFIA. Vedci z NASA zistili, že hviezdu obklopujú dva útvary – vonkajší a vnútorný disk. Medzi nimi je medzera, ktorú podľa nich vytvorili planéty.
„S istotou vieme potvrdiť, že medzera tam naozaj je. Bol by som prekvapený, keby sme v nej nenašli planéty,“ hovorí Marengo a dodáva, že na ich nájdenie bude potrebný prístroj ďalšej generácie. Tým by mohol byť šesť a pol metrový teleskop Jamesa Webba, ktorý by sa mal začať používať v októbri budúceho roka.
„Cieľom misie je pochopiť skutočnú štruktúru fascinujúceho disku hviezdy Eridani a jeho interakcie so skupinou planét, ktoré sa tam s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytujú.,“ píše Marengo. „SOFIA je svojou jedinečnou schopnosťou zachytiť infračervené svetlo v suchej stratosférickej oblohe istým strojom času. Veríme, že pomocou nej dokážeme nazrieť do dávnej minulosti našej planéty,“ uzatvoril.
Čítajte tiež:
Vedci objavili v Mósule zvyšky paláca asýrskeho kráľa Asarhaddona
Žula na Marse zamotala vedcom hlavu