Slováci sú známi svojim záujmom o nakupovanie v obchodných centrách, pričom často ich uprednostňujú pred tradičnými nákupnými ulicami. V poslednom čase sa dokonca na tieto ulice zabúda a mnohé z nich ostávajú iba v tieni moderných obchodných stredísk.
Prechádzky a stretnutia so známymi patrili odjakživa k tradičným nákupným uliciam v našich mestách. Životný štýl sa však zrýchľuje, na základe čoho sa vyhľadáva komfort a výsledkom toho je presun spotrebiteľov z mestských nákupných ulíc do veľkých obchodných centier. To by ešte samo o sebe nebolo problémom, pokiaľ by tieto centrá úplne nezatienili tradície ulíc spojených s nakupovaním.
Nákupné ulice strácajú svoju atraktivitu
S obrázkami preplnených obchodov, kaviarní a reštaurácií na nákupných uliciach v domácich mestách sa dnes stretávame podstatne menej. Dôvodov je viacero, no hlavným je konkurencia obchodných centier, ktoré ovládajú maloobchodný trh. Zákazníci sa začali presúvať práve do nich a tradičné uličky tak strácajú na príťažlivosti. Síce nezívajú prázdnotou, no ani zďaleka o nich nie je taký záujem ako v minulosti.
Slovenský zákazník ocení komfort moderných centier
Obchodné centrá si dokázali získať slovenských zákazníkov celkom rýchlo, takže rastúcemu záujmu o nákupy v týchto objektoch sa netreba čudovať. Spotrebiteľov láka hlavne omnoho vyšší komfort, ktorý im zabezpečí dostatok priestoru na nákupy, stravovanie a zábavu, pričom všetko nájdu pod jednou strechou. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšie a novšie centrum, tým väčší záujem zo strany spotrebiteľov, čo vedie predajcov k otváraniu prevádzok v centrách namiesto nákupných ulíc.
Bratislavčania využívajú najviac maloobchodnej plochy v regióne
Nikoho neprekvapí, že najviac obchodných centier máme v Bratislave, kde je pochopiteľne najsilnejší trh a tunajšie centrá údajne zaberajú až 38% podiel všetkých slovenských stredísk. Zaujímavou informáciou je však zistenie poradenskej spoločnosti JLL, ktorá označila hlavné mesto Slovenska za metropolu s najväčšou maloobchodnou plochou na obyvateľa spomedzi všetkých metropol strednej a východnej Európy. Aj to dokazuje, že Slováci sa v nakupovaní vyžívajú a ani prebytok obchodných centier neprivedie developerov do straty.
Investori chystajú ďalšie obchodné centrá
Dôkazom vysokej popularity obchodných centier na Slovensku sú aj investície developerov, ktorí vytrvalo pokračujú v realizácii nových obchodných plôch. Ak by bol záujem zákazníkov malý, potom by ďalšie nové projekty nepribúdali v takomto rýchlom tempe. Kúpna sila našich ľudí však rastie, takže investori sa nemusia obávať strát a môžu pripravovať nové objekty. Aj teraz sa pracuje na niekoľkých očakávaných projektoch, ktorých príprava a následná výstavba prinesie tisícky m2. Spomenúť môžeme prešovskú Emporiu (22 000m2), bratislavskú Stanicu Nivy (70 000m2) alebo rozšírenie trenčianskeho Laugaricia či Eurovei v hlavnom meste.
Podobný vývoj spojený so stúpajúcou návštevnosťou obchodných centier, ktorých popularita zatienila klasické nákupné ulice, sa netýka len Slovenska. Stačí sa pozrieť do susednej Viedne alebo Prahy, kde sa spotrebitelia správajú rovnako a tamojšie centrá praskajú vo švíkoch. Iné to v nasledujúcich rokoch nebude ani v západnej Európe, takže tradičné uličky známe svojimi nákupnými zónami sa musia zmieriť s menším záujmom domácich aj turistov zo zahraničia.