Štúdium na Slovensku alebo v Británii: Čo sa viac oplatí

0
3008

Štúdium na Slovensku alebo v Británii má viacero odlišností. Tieto dve diametrálne odlišné krajiny sa okrem jazyka, meny a klímy líšia aj úplne iným typom školstva. Rozdielov nájdete mnoho a sami posúďte, čo je podľa vás viac vyhovujúce.

sad-544730_1280

Povinná školská dochádzka

V Británii sa vzdelávanie detí začína už v škôlke, odkiaľ pokračujú vo veku 5 rokov do školy. Do 10 rokov sú deti zapojené do procesu Primary Education (prvý stupeň) a od 10 do 16 rokov v Secondary Education (druhý stupeň). Školu musia povinne navštevovať aspoň do dovŕšenia 16. roku a toto vzdelanie je v prípade štátnych škôl bezplatné. Na Slovensku je povinná školská dochádzka do konca deviateho ročníka základnej školy, čiže približne do veku 15 rokov.


Prečítajte si ako vypraviť vaše dieťa do školy rýchlejšie

Typy škôl

Po ukončení povinnej školskej dochádzky má slovenský študent na výber niekoľko možností. Môže sa uchádzať o štúdium na gymnáziu, strednej odbornej škole alebo združenej strednej škole. V Británii je tiež z čoho vyberať. V ponuke je Comprahensive School (poskytuje všeobecné vzdelanie bez možnosti výberu predmetov), Grammar School (ekvivalent gymnázia – študenti sú intenzívne pripravovaní na univerzitné štúdium s možnosťou selekcie záujmových predmetov), Modern School (školy zamerané viac na prax než na teoretické vedomosti) a Technical Schools (dôraz je kladený najmä na vzdelanie v oblasti poľnohospodárstva, priemyslu a obchodu).

Po skončení druhého stupňa môže ísť slovenský študent na vysokú školu – univerzitu. Britský študent sa rozhoduje medzi univerzitou, polytechnickou školou a tzv. College (nižšia úroveň univerzity). Vysoká škola je ukončená na Slovensku titulmi Bc., Mgr., Mgr. art., Ing., MUDr., MVDr., MDDr. a PhD. V Británii je tiež viac titulov súvisiacich so špecializáciou. Väčšina študentov končí s titulom Bachelor (Bc.), pri ďalšom vzdelaní sa posunú o level vyššie – na titul Master (Mgr.), a ak chcú zostať na akademickej pôde aj naďalej, pokračujú k titulu PhD. (doktor filozofie).


Prečítajte si: Čo vám v škole zatajili

success-784357_640

Záverečné skúšky

Štúdium na Slovensku alebo v Británii sa líši aj v záverečných skúškach. Prvý stres zažije slovenský žiak už na druhom stupni základnej školy, keď sa blíži monitor. Podobné pocity, aké má deviatak na Slovensku, má aj Brit. Vo veku 16 rokov ho čaká GCSE (General Certificate of Secondary Education – všeobecný certifikát vzdelania druhého stupňa). Ak sa rozhodnú pokračovať v štúdiu ďalej, prihlásia sa na tzv. Sixth-Form, čo je niečo ako dvojročná nadstavba do dovŕšenia 18 rokov. Ako sa hovorí, maturita je skúška dospelosti, keď je mladý človek vystavený veľkému tlaku, pretože od výsledku maturít závisia aj jeho ďalšie študijné vyhliadky. Toto isté, samozrejme, prežívajú aj na ostrove. Ich čaká skúška s názvom A-level Exam.

Rozvrh

Slováci majú oproti Britom jedno veľké šťastie. Slovenský žiak si cupitá domov tesne po jednej hodine poobede a pri náročnejšom dni okolo pol tretej. Chudák Brit musí v škole sedieť oblečený v mnohokrát nepohodlnej uniforme obvykle 8 až 9 vyučovacích hodín každý deň. A predstavte si v akom počasí! Tak čo, štúdium na Slovensku alebo v Británii?

[socialpoll id=“2384574″]

Prečítajte si: 28 celebrít, ktoré by ste na strednej škole na rande nezavovali, no dnes áno


Zdroj: https://www.gov.uk/browse/childcare-parenting/schools-education