Povedali by ste, že ceny potravín sa v Kanade pohybujú na úrovni tých našich a možno ešte o trochu menej? Značne lacnejšie môžu spotrebitelia dostať napríklad exotické ovocie. Aj keď sú potraviny lacnejšie ako u nás doma, na pokladničnom bloku nám v Kanade môže vyjsť vyššie číslo. Nejde vám to do hlavy? „Možno sa zdá, že pri nákupoch minieme viac ako u nás na Slovensku, no to môže ovplyvniť iný spôsob balenia potravín s často oveľa väčšou gramážou,“ konštatuje Lucia, ktorá v Kanade prežila necelý rok.
Pokiaľ sa vyberiete do Kanady, zabudnite na voňavé čerstvé pečivo od výmyslu sveta, ktoré u nás môžete dostať bežne v supermarkete a nielen u pekára. V Kanade je čerstvé pečivo takmer neznámy pojem. „Veľmi mi tu chýbalo dobré pečivo. V mestečku, kde som bývala, bola jedna lokálna pekáreň (cukráreň), kde čerstvý chlieb ponúkali jedenkrát týždenne. V supermarketoch bol chlieb často rozmrazovaný, a to priamo v regáloch, takže sa mi neraz stalo pri nákupe pečiva, že bolo čiastočne zmrazené,“ spomína Lucia.
Vychutnať si čerstvé pečivo bolo teda v Kanade takmer nonsens. Kanaďania radi nakupujú potraviny v podobe polotovarov. A ani ostatné potraviny sa neblysli čerstvosťou, no Lucia nachádza aspoň jedno pozitívum: „Aj keď si myslím, že potraviny ponúkané v Kanade v supermarketoch majú občas ďaleko od čerstvosti, ocenila som veľký výber.“ Na veľký výber potravín má vplyv najmä zloženie obyvateľstva. Prisťahovalci tu majú svoje národné obchody, a preto nie je problém nájsť obchody ázijské, poľské či turecké. „Myslím si, že takáto diverzita veľmi obohacuje krajinu, sortiment v obchodoch a jej kuchyňu.“
Kanaďania pri nákupe zvažujú, koľko vypustia zo svojej peňaženky. Sú skôr cenovo orientovaní spotrebitelia. „Kanaďania radi nakupujú v supermarketoch, kde sú ceny najvýhodnejšie. Mnohí obľubujú obchodné reťazce, ako sú reťazce Costco podobné nášmu Metru, ktoré ponúkajú maxi balenia a ceny sú najlepšie.“ Takže balenia XXL sú spotrebiteľmi vyhľadávané najmä pre ich cenu.
Nielen cena, ale aj životný štýl dohnal mnoho ľudí k tomu, aby siahali po strave rýchlej, kalorickej a nezdravej. „Ak chceš mať dobrý život, musíš sa snažiť. Občas to znamená mať viac ako jedno zamestnanie, alebo minimálne je pracovná doba oveľa dlhšia ako u nás. Takto máš menej času na prípravu jedla, fastfood je rýchlou a lacnou alternatívou, ako zahnať hlad. Týchto reštaurácií je tu však mnoho, ale nájdu sa medzi nimi také, ktoré ponúkajú aj zdravú alternatívu rýchleho občerstvenia.“
Neplatí však o všetkých, že siahajú výhradne po fastfoodoch a nezdravej strave. „V súčasnosti sa rozmáha trend farmárskych trhov, mladých farmárov a mestských fariem, ktoré sú často považované za budúcnosť husto osídlených oblastí. Sú spotrebitelia, ktorí vyhľadávajú bio produkty vyprodukované priamo v Kanade a mala som príležitosť spoznať rodinu, ktorá sa bio farmárčením v Kanade živila,“ podelila sa o skúsenosť Lucia.
Lucia si multikultúrnu spoločnosť obľúbila. Odrazilo sa to aj v jej strave. „Sama som sa naučila pripravovať množstvo rôznych pokrmov a objavila som druhy ovocia a zeleniny, ktoré nie sú na Slovensku ľahko dostupné. Obľúbila som si špagetovú tekvicu a maslo som vymenila za avokádo.“
A čo vy? Navštevujete reštaurácie a stravovacie zariadenia, ktoré ponúkajú lokálne jedlá, ako napríklad čínske či ázijské? Alebo by ste boli za to, aby sme aj v gastronómii uprednostňovali len našu kuchyňu?
Čítajte aj:
Choroba sa šíri: Smrtiaca závislosť na hazardných hrách rastie
Porovnali sme platy zdravotných sestier! Kde zarobia najviac?