Dom Panny Márie nájdete v Turecku, neďaleko antického mesta Efes

0
15245

Turecko láka mnoho turistov každý rok. Jedným z najväčších ťahúňov je nepochybne bohatá história, akou oplýva Turecko najmä z čias antiky. V meste Demre nájdeme miesto života a kostol slávneho Svätého Mikuláša ako aj ďalšie významné miesta pre kresťanov. Málokto však tuší, že sa v Turecku nachádza aj údajne dom Panny Márie, Ježišovej matky, ktorá po jeho smrti odišla z Izraela do súčasného Turecka.

Panna Mária, Efes

Neďaleko starovekého mesta Efes a mesta Selcuk, ktoré sa nachádzajú na juhozápadom pobreží Turecka, sa nachádza hora s názvom Bülbül. Tá každý rok pritiahne pozornosť nemalého počtu turistov prevažne medzi kresťanmi, ale aj moslimami. Práve tu sa nachádza kamenná stavba, ktorá je dnes kaplnkou s jednoduchým zariadením a oltárom. Po turecky sa miesto nazýva Meryem Ana Evi.

Efes, dom Panny Márie

Efes, dom Panny Márie

Efes, dom Panny Márie

Dom Panny Márie
Na horu vedie asfaltová cesta, ktorá za hlavnou vstupnou bránou ponúka parkovisko a zopár nákupných možností. Kamennou cestičkou sa dostanete k miestu, kde v minulosti stál zrejme kostol, no dnes sú tu odhalené len jeho základy. Práve tu objavili aj veľmi starú sochu Panny Márie. Už toto dáva tušiť, že v minulosti nebol tento dom domom len tak hocikoho. Mierne stúpajúci chodník, ktorý lemuje niekoľko tabúľ s rovnakým textom v rôznych svetových jazykoch bez češtiny alebo slovenčiny vedie k menšej stavbe ukrytej pod starými borovicami. Do malej kamennej stavby vedú hlavné dvere, no vychádza sa bočnými. Návštevníci, pútnici a turisti z doslova z celého sveta sem chodia po radu, alebo len za poznaním ďalšieho zaujímavého miesta. Mierne nižšie pod domom vo svahu sa nachádza pokračovanie chodníka k tunajším prameňom vody, ktorá má údajne liečivé účinky a ľudia si vodu berú do rôznych nádobiek ako cennejší suvenír, než čokoľvek iné.

Efes, dom Panny Márie

Efes, dom Panny Márie

To hlavné, kvôli čomu sem zavítajú zúfalí ľudia a ľudia s nenaplnenými túžbami, sa nachádza vedľa prameňov. Na železných konštrukciách pripevnených na múre sa nachádzajú desaťtisíce, či až stotisíce papierikov, vreckoviek a stužiek. Ľudia na nich žiadajú o pomoc, vyjadrujú prosby, želania a túžby. Priania sú vo všetkých jazykoch a azda vo všetkých písmach sveta.

Efes, dom Panny Márie

Efes, dom Panny Márie

Hoci Vatikán nikdy miesto neoznačil za posledné miesto odpočinku Panny Márie, opakovane sa sem vracali rôzni pápeži a slávili tu aj sväté omše.

Efes, dom Panny Márie

Ako prišli na to, že ide o dom Panny Márie?
Hoci sa celý príbeh okolo odhalenia zdá nereálny, niekoľko rôznych dôkazov o tom svedčí až prekvapivo presne. V 19. storočí mala imobilná rehoľníčka Anne Catherine Emmerich zjavenie o Panne Márií a po vízii zaznamenala presne cestu a miesto, kde sa mal jej dom nachádzať. Popísala to pritom tak presne, že podľa trasy a miesta boli schopné hneď niekoľké expedície postupovať podľa návodu a nájsť miesto, kde stáli ruiny domu. Treba dodať, že Anne žila v Nemecku a nikdy nebola v Turecku, neopustila nieto krajinu, ale ani región v ktorom žila. Popísala aj kamennú stavbu, ktorá mala mať svoje ohnisko a oddelenú spálňu. Mala zomrieť vo veku 64 rokov a jej telo malo byť uložené do jaskyne neďaleko domu. Následný výskum na druhý krát potvrdil, že základy a zvyšok múrov naozaj môžu pochádzať z 1. storočia nášho letopočtu.

Efes, dom Panny Márie

To však ako dôkaz nestačilo. V neďalekom meste Efes sa však našiel hrob Svätého Jána, ktorý sa mal podľa legendy starať o Máriu až do jej smrti a mimo to v Efese objavili aj kostol zasvätený práve Márii. Šlo o kostol z 2. storočia, čo je obdobie, kedy sakrálne stavby zasväcovali práve svätým osobám, ktoré v mieste pôsobili, alebo žili.

Foto: Zaujimavosti.net, všetky práva vyhradené na všetok obsah na stránkach zaujimavosti.net

Mapa:

Zväčšiť mapu