Zorpia: ako zastaviť emaily zo Zorpie a ako sa o vás dozvedela?

0
7412

zorpia spamovacia zoznamkaNa svete a konkrétne už aj na Slovensku máme ďalšiu spamujúcu zoznamku na spôsob Badoo. Čínska ZORPIA veselo spamuje už aj na Slovensku. Oficiálne táto služba žiaden spam nerobí, to všetko totiž spôsobujete vy, len čo sa do služby prihlásite. Ako táto služba funguje? Pomerne jednoducho sa stanete obeťou aj vy, stačí chvíľa nepozornosti. Služba sa chráni, ona nič zlé nerobí. Využíva však vašu nepozornosť a neznalosť. Dokonca pokiaľ neovládate výborne angličtinu a priveľmi dôverujete peknému uhladenému dizajnu, môžete spraviť aj chybu, ktorá vás môže veľa stáť. Minimálne nejaké to priateľstvo.

Začína to emailom
Začne to pomerne jednoducho, podobne ako pri iných podobných službách. Aj táto nie je ničím originálna a len opakuje po Badoo, MyZamana, Twoo, Hi5 a ďalších pár menej známych. Ako prvé sa objaví z ničoho nič hlásenie o emailovej správe vo vašej schránke. V schránke vás čaká spam, ktorý hlási, že niekto vám poslal súkromnú správu. Vidíte jeho meno, ale pritom ani nemusíte vedieť, kto to je. Môže to byť pokojne aj vaša sestra, alebo kolega sediaci vedľa vás a predsa dostanete spam. Odosielateľ pritom vie o čo ide len matne. Sám však nič nepísal… Email vyzerá nasledovne.

Viditeľné je najmä hlavné tlačidlo. Ide tu o prvý dojem a psychiku. Keď vám príde správa tom, že vám niekto poslal správu, nechcete si prečítať, kto vám čo píše? Tlačidlo na prečítanie správy vás privedie k formuláru na prihlásenie k prečítaniu správy… omyl. Nejde o prihlásenie do ničoho, veď nemôžete poznať heslo. Ide o registračný formulár. Pletie totiž veľmi málo údajov a dojem, že sa rýchlo dostanete k prečítaniu tejto správy.

Zorpia spam – zaujimavosti.net informácie

Mnoho ľudí neprekoná svoju zvedavosť, ale podľahne aj slaným skúsenostiam s týmto systémom a s takýmito službami. Registračný formulár je aktívny aj po hodine státia na jednom mieste, kde prepísanie ochranného kódu nevyprší, čo býva často hodnotené ako bezpečnostná chyba. V snahe udržať si človeka a neodradiť ho vypršanou platnosťou ochranného kódu prechádzate ďalej aj po jeho chybnom zadaní. Hneď ako druhý krok po zadaní údajov je pozvánka priateľom. No koho email by ste sem asi dali, ak ani neviete, čo od Zorpie čakať?

Správa stále v nedohľadne
Jeden z ďalších krokov je nutnosť nahrať fotografiu. Dočkáme sa vôbec zobrazenia tej správy, ktorú nám nejaká osoba poslala, alebo nie? Zdá sa, že tak skoro nie. Služba si žiada fotografiu a ponúka viditeľnú a neprehliadnuteľnú možnosť prihlásenia cez Facebook. Naše odporúčanie je jednoduché. Svoje heslo a prihlasovanie na Facebook prostredníctvom inej služby neodporúčame za žiadnych okolností. Služby takéto prihlásenie využívajú po svojom a toto riziko tu je príliš veľké.

Po nahratí fotografie sa však stále nedozviete nič o tej správe, ktorá vám mala prísť. Typické znaky zavádzania si ešte chcú potvrdiť, či ste to naozaj vy, akoby nestačil email pred tým. Odošlú vám link pre overenie. Až po jeho potvrdení sa zobrazí celé rozhranie služby ponúkajúce zoznámenia a správy.

Zorpia spam – zaujimavosti.net informácie

Konečne sa zobrazí poslaná správa….
Konečne sa zobrazila aj správa, ktorú nám niekto poslal a vôbec neprekvapila jej podoba. Asi ani vo vašom prípade, ak sa s touto službou stretnete, nepôjde o nič iné, ako o automatickú správu, ktorá len finguje, že ju poslal niekto zo známych. V skutočnosti ju poslala služba ako automatickú správu.

Zorpia spam – zaujimavosti.net informácie

Jej znenie: „Hi Tamáš, pretty sure you’ll like this! Start to find new matches on Zorpia or meet new people nearby!“ je skôr výsmech, keďže ide len o pozvánku, ktorej text mohol byť zobrazený už v samotnom emaili a nie sa k nemu takto pracne dopracovávať. Podvodnosť tohto emailu dokázal aj fakt, že pozvánka a teda osobná správa prišla na email s menom Tomáš. Ak mala byť správa naozaj poslaná niekým už ráno, tak prečo je možné, že výsledok zobrazený na webe nesie Tamáš? Zámerná chyba v mene pri registrácií pár hodín po prijatí emailu dokázala, že žiadna správa v skutočnosti poslaná nebola a objavila sa až po vyplnení registrácie s iným menom. Toto meno sa automaticky vygenerovalo do fingovanej správy, ktorá nikdy poslaná nebola a už vôbec nie odosielateľom.

Získavanie kontaktov na ostatných
Služba sa opakovane snaží nalákať na spojenie cez Facebook. V snahe nespamovať ostatných ani nijako nikoho z priateľov nepoškodiť sa nebudeme prihlasovať na facebook. Lenže ako vlastne táto služba získava emaily ostatných? Často sa pri pokuse prechádzať službou dostanete k ponuke na kráľovský účet. Tento kráľovský účet sa dá získať zakúpením, alebo zadarmo. Pri stlačení Get it free sa však objaví formulár, kde musíte zadať emaily priateľov. To je jeden zo spôsobov, ako si kráľovské členstvo získať – poslať podvodnú správu ostatným, hoci neznámym ľuďom. Záleží od toho, odkiaľ máte adresy.

Zorpia spam – zaujimavosti.net informácie

Pokiaľ nezadáte žiaden email, nasleduje veľmi zaujímavý krok, ktorý vysvetľuje celý problém so Zorpiou. Nasledovný obrázok zachytáva bod, kedy služba vyžaduje emailovú adresu a heslo do nej. Priznám sa, že nepoznám človeka, čo by zadal do cudzej služby email a svoje heslo. Predsa to mnoho ľudí spraví. Chyba, na ktorú sa nemusí nikdy zabudnúť a chyba, ktorá by mohla v niektorých prípadoch niekoho stáž naozaj veľa. Okno vyžaduje zadanie emailu a hesla a automaticky podľa koncovky rozpozná, do ktorého emailu sa chcete prihlásiť. Samozrejme, že Zorpia sa do tohto emailu prihlási a vykoná úkon, za ktorý si dokážete rozhnevať priateľov, rodinu, kolegov aj prácu. Služba totiž preskenuje kompletne celú poštu a následne každému odošle spam. Nie každý je vďačný, ak niečo také dorazí. Nebudú nadšení priatelia a ani firma, s ktorou ste v roku 2007 pracovali a ich emaily boli vo vašej schránke. Nenadchne ani každý obchod, kde ste objednávali tovar, ľudia, s ktorými ste sa cez email hádali, alebo ľudia komu ste posielali výhražný email. Všetkým príde pozvánka vo vašom mene so vzhľadom, akoby ste ju posielali vy.

Odhlásenie z emailov zo Zorpie
Hneď ako vám email dorazí, vyhnite samu rýchlo a jednoducho. Celkom na spodu sa nachádza stručná informácia o tom, že si neželáte dostávať Ďalšie emaily. Spodok emailu je tvorený dvoma odkazmi, pričom jeden z nich je „Block future emails like this“ na ktorý kliknite. Malo by sa zamedziť akýmkoľvek ďalším emailom.

Pokiaľ ste sa však zaregistrovali, odporúčame nasledovné kroky:
1. zmeniť heslo na emailovej schránke a zmeniť heslo na Facebooku, pokiaľ ste sa na niečo z toho prihlásili cez Zorpiu.
2. zmeňte si tiež heslo na Zorpii, keďže s najväčšou pravdepodobnosťou ste do nej zadali heslo, ktoré používate aj v inej službe
3. vojdite na nastavenia MY ACCOUNT, v časti PRIVACY SETTINGS prepnite voľby na „only friends“, opäť „only friends“. V záložke EMAIL SETTINGS odškrtnite všetko, čo sa vyškrtnúť dá. V záložke APPLICATION SETTINGS taktiež. Až teraz odporúčame kliknúť na AACOUNT INFORMATION, kde vo svojich nastaveniach nájdete niekoľko údajov, ale aj schovanú nevýraznú možnosť celkom zrušiť svoj účet. V angličtine ide o označenie TERMINATE MY ACCOUNT a táto voľba je dole v pravom rohu na úrovni tlačidla SAVE. Voľba terminácie / zrušenia účtu si bude ešte žiadať vyjadrenie, prečo chcete účet zrušiť. Dávame voľbu „I do not feel that my information is secure on this site.“ Na čo sa služba ešte naposledy snaží presvedčiť, že oni sú bezpeční. V prípade takejto stránky je v ponuke niekoľko tlačidiel. Ani jedno však účet nezruší a preto pozor. Opäť musíte prejsť až celkom dole, kde sa ukrýva voľba CONTINUE TO TERMINATION. Lenže ani potom sa nedočkáte zrušenia účtu. Služba si vyžaduje vyslovene odpoveď, prečo chcete účet zrušiť a chcú poznať dôvod.

Zorpia spam – zaujimavosti.net informácie

Od srdca som si dovolil napísať im správu: „Interrupt this account for your strange practices, unfair moves on to the consumer. Email looks like fraud, which attracts a person to read the personal message. This is not a personal message, but Internet fraud deception. Another problem is requiring a password to your email and send e-mails to my contacts there. By my name, from my name. Inattentive people in this way attract more inattentive people.“

Následne až po takomto potvrdení dá emailová služba pokoj. Nie, omyl, stále to neskončilo. Vyžaduje ešte ďalšie potvrdenie odkazu v emailovej schránke. Až odkaz v emailovej schránke celkom vypne účet… Žiaľ, úplné zrušenie účtu je nevyhnutnosť, pokiaľ ste sa registrovali. V priebehu najbližších dvoch hodín vám na email dorazí celkom 5 emailov. V priebehu najbližšieho týždňa vám dorazí viac ako 30 emailov a v prípade, že by ste podľahli a spoznali sa s niekoľkými ľuďmi, emailov hrozí na tisícky. Pri nemazaní emailov vám napríklad niektoré emailové schránky celkom zablokujú. Napríklad na centrum.sk existuje limit 10 000 emailov a tak ak máte aj iné emaily, prehnané množstvo emailov od Zorpie vám schránku ešte dorazia. Preto pozor na prípadné podmienky hádzania emailov zo Zorpie do niektorej zložky. Pre nevšímavosť môžete hravo prísť o schránku. Určite je dobré pre tieto prípady vypnúť prijímanie emailov, čo je popisované v bode 3. alebo účet celkom zrušiť. Po pravde neprináša nič bežnému slovenskému spotrebiteľovi. Obrovské množstvo reklamy však výborne vynáša poskytovateľovi služby. Reklama je totiž nasadená tak, že je schopná zarobiť naozaj slušné tisíce len preto, že službu obsluhujete a možno zo zvedavosti kliknete na niektorú z nich.

Doplnenie po pár hodinách: Zorpia poslala ďalší email, že pani, ktorá poslala pozvánku ráno, už na Zorpii je a prijímateľ správy by mal tiež zistiť, čo všetko mu Zorpia ponúka. Dve tlačidlá na odhlásenie z prijímania takýchto spamov otvárajú stránky Zorpie a môžete hádať, kam vedú. Na prihlásenie do profilu. Tu končí slušnosť, logika a vôbec úroveň tejto služby.