Rotvajler ako jedno z najinteligentnejších plemien psov

1
13563

Takmer s pravidelnosťou sa v médiách objavujú správy o útokoch rotvajlera alebo iného bojového psa na ľudí. Žiaľ je veľká škoda, že svet nepublikuje žiadne správy o stovkách ľudí, ktorých rotvajlery zachránia každý rok v Nórskej časti Škandinávie, koľko drog sa im podarí odhaliť vo Švajčiarsku, v Nemecku, Luxembursku, Belgicku či opäť Nórsku. Ani o majetku, ktorý ochránia a pašerákov, ktorých odhalia. Verejnosť si rada skôr prečíta o tom zlom. Hoci sa to bude zdať ako klišé, odpoveďou o vine za každý jeden útok je vina majiteľa a chovateľa tohto psa. Rotvajler je totiž jedným z troch najvýkonnejších a najlepších psích plemien podľa viacerých odborných rebríčkov, ba dokonca môže byť najstarším plemenom vôbec, ktoré má jasný pôvod. Na to, aby sme rotvajlerov pochopili, je dobré si ich predstaviť.

O rotvajlera sa zaslúžili Rimania v Nemecku
Rotvajler získal meno podľa mestečka Rottweil v Nemecku, v ktorého okolí sa zdržali vojská Rímskej ríše. Tie so sebou priniesli vojnové psy molosoidného typu, ktoré sa tu skrížili s pastierskymi psami. Dva výnimočné gény tak dali vzniknúť novej rase, ktorá bola už odjakživa využívaná ako pracovný pes s nesmiernou silou a inteligenciou. V stredoveku ho používali na lov zveri, ba dokonca si trúfali aj na medveďov. V novoveku bol psom ťažným a sú známe aj informácie o tom, že začiatkom minulého storočia sa z neho stal oficiálne uznaný policajný pes. Úspechy v policajnej práci by sme nedokázali spočítať asi nikdy. V policajných službách je vo svete rozšírený, nie však viac ako obľúbený nemecký ovčiak. U nás prevláda skôr práve ovčiak ako rotvajler. Viac o histórii na rotvajler.sk

Vynikajúci pes s perfektnými vlastnosťami
Rotvajler je perfektne vnímavý pes. Pokiaľ sa mu chovateľ venoval alebo vôbec vychoval psa, pes pozná svoje hranice a možnosti. Dokáže sa naučiť mnohé povely, prekonáva tým viaceré inak známe plemená. Svojim vzhľadom vzbudzuje rešpekt a žiaľ tento rešpekt využívajú ľudia bez toho správneho citu k zvieratám, aby tento psí rešpekt použili na vlastnú frajerinu a doplnenie svojho rešpektu. Rotvajler potrebuje pohyb. Denne minimálne polhodinu poriadneho pohybu. Dokonca je vhodný k deťom, len k tým najmenším by to zas nebol dobrý nápad pre jeho veľkosť a možno neobratný pohyb. Pokiaľ sa chovateľ stará o rotvajlera, neexistuje žiaden dôvod na žiaden útok. Akýkoľvek odborník, veterinár, alebo skúsená chovateľ rotvajlera kdekoľvek vždy potvrdí vynikajúce vlastnosti tohto psa.

Chyby v starostlivosti
Zásadné chyby v starostlivosti, ktoré môžu vyústiť do problémov sú v majiteľovi, respektíve zodpovednej osobe. Pes musí dostať výcvik, najlepšie dopĺňaný informáciami z odbornej literatúry, ak prítomnosť špecializovaného trénera nie je možná. Pokiaľ si začínajúci chovateľ trúfa, musí počítať, že pes je to veľmi inteligentný a musí mať aj dobré podmienky na život. Dobrými podmienkami na život naozaj ťažko nazvať to, keď je pes zavretý celé mesiace až roky v klietke a všetci sa ho boja dotknúť. Psovi chýba dotyk, neha, pocit blízkosti, ale hlavne pohyb a povely, príkazy. Nepozná alebo zabúda hranice toho, čo si smie a čo nesmie dovoliť. Vyhladovaný pes môže byť nebezpečný. Ďalšia vec je žiaľ aj skutočnosť chovu takýchto psov pre agresivitu. Sú známe prípady kedy je pes chovaný bitkou, aby bol útočný, neskôr využívaný pre frajerinu alebo rovno na psie zápasy. Tie dokonca pred rokmi odhalili aj na Slovensku, i keď sa hovorí, že stále pretrvávajú. Aj toto je zásadná chyba jedine chovateľa. Nie rasy rottweiler, po slovensky rotvajler. Veľmi malý priestor, alebo nedostatočná strava vytvárajú priestor pre vznik ochorení, najčastejšie dysplazie. Pes cvičený pre agresivitu a na psie zápasy má na dennom poriadku zápaly a infekcie. Absentujú povely, pes je nezvládateľný, no vždy len v prípade, ak chovateľ neodhadol svoje možnosti. V psej ríši poznáme plemená, ktoré možno nazvať nezvládateľnými. Rotvajler ale patrí medzi najšpičkovejších a najinteligentnejších. Tak kde je chyba?

Často sa stáva, že médiá sa zhostia správ o útokoch psa. Ako človek poznajúci pravú tvár rotvajlerov a ich schopností by som skôr odporúčal snímať kamerou tváre chovateľov. Mierumilovným psom dokáže byť aj akýkoľvek iný pes, ktorého môžeme zaradiť do takzvanej skupiny bojovných plemien. Záleží však vždy na chovateľovi, aký dá psovi príklad, koľko mu venuje čas a či sa mu vôbec nejako venuje. O rotvajleroch si môžete prečítať aj na týchto stránkach www.rotvajler.sk.

Foto v článku: rotvajler ©Serial photo, Marko

Comments are closed.