7 zaujímavostí o klimatizáciách: Poznali ich už starí Rimania

0
2318

O klimatizácii a jej zaujímavej histórii sa veľmi nehovorí. Prezradíme vám, kto ju vynašiel aj ako dlho trvala inštalácia prvej klimatizačnej jednotky v Československu.

1.  Domy si chladili už starovekí Rimania

História klimatizácií siaha až do starovekého Ríma. Bohatší obyvatelia si vtedy nechali viesť akvadukt okolo múrov svojich domov a v teplých dňoch ich tak účinne chladili.

2.  V klimatizovaných priestoroch nie sme smädný

Pri pobyte v klimatizovanej miestnosti sa výrazne znižuje pocit smädu. Preto nezabúdajte na pitný režim a strážte si, či prijímate dostatok tekutín. Pozor hlavne v lete, kedy vonkajšie teploty šplhajú nad tropickú tridsiatku.

3.  Prvá klimatizačná jednotka vznikla v New Yorku

Prvé chladiace zariadenie si objednala newyorská tlačiareň Sackett-Wilhelm. Pracovníci tlačiarne mali vtedy veľké problémy s vysychaním farieb a krčením papieru kvôli vysokým letným teplotám a vlhkosti vzduchu. 17. júla 1902 tu nainštaloval prvé chladiace zariadenie sám vynálezca klimatizácie, inžinier Willis Carrier. Fungovala na princípe poháňania vzduchu okolo trubiek naplnených studenou vodou.

4.  Chladenie v Československu

Prvá rozsiahlejšia klimatizačná jednotka u nás bola inštalovaná v 30. rokoch 20. storočia. Jednalo sa o budovy Elektrických podnikov a Penzijného ústavu. Inštalácia trvala takmer 3 roky.

5.  Sú miesta, kde to bez chladenia nejde

Rôzne výrobne, továrne haly, výpočtové strediská, chirurgické sály, laboratóriá, rozhlasové a televízne štúdia, kiná, divadlá a nákupné strediská sa bez celoročnej stabilnej teploty už neobídu. Bežne sa dnes klimatizujú aj celé budovy, hotely, lekárske ordinácie a dopravné prostriedky.

6.  Novinka: Diaľkové ovládanie pomocou telefónu

Stačí si stiahnuť príslušnú aplikáciu od výrobcu a mať k dispozícií Wi-Fi pripojenie. Zapnúť či naopak vypnúť chladenie tak môžete z práce alebo behom cesty domov. Nastavíte tak aj viac jednotiek naraz – a to z ktoréhokoľvek miesta na svete.

7.  Výrobcovia ponúkajú už desiatky druhov

Podľa technického riešenia delíme klimatizácie na vzduchové, vodné a kombinované. Podľa prenositeľnosti potom na mobilné a zabudované – nástenné. Tých existuje veľa podtypov – okenné, split, invertorové multisplity, kazetové, parapetné aj pod stropné jednotky. Každý tak nájde riešenie, ktoré vyhovuje jeho priestoru a potrebám. Skúsení predajcovia klimatizácií vám radi pomôžu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ