Na angínu nám v dnešnej dobe odborník predpíše antibiotiká. V dobách minulých, kedy sa väčší dôraz a sila kládla prírode, aj naše staré mamy uprednostňovali tradičné recepty, ktoré často celkom zanikli pre nezáujem nových generácii o tradičné postupy. Niektoré recepty však predsa len prežili dodnes vďaka zápiskom starých mám, nadšených vnučiek, bylinkárok a spisovateľov. Recepty, ktoré môžu pomôcť:
Recept s bazovým kvetom
2 až 3 lyžice kvetu bazy čiernej (sušený) navlhčiť trochou mlieka, krátko podusiť a vydusený kvet dať do gázy. Prikladať na hrdlo opakovane na niekoľko hodín teplým uterákom. Medzi gázou a uterákom použite nesavú látku, aby nečerpala „šťavu“ z kvetu do seba.
Recept s cibuľou
Veľkú cibuľu nakrájanú na drobno alebo na pásiky polejte lyžicou vody a zmiešajte s lyžicou anýzu. Aj túto zmes zabaľte do gázy a prikladajte na hrdlo s teplým uterákom. Opäť medzi gázou a uterákom použite nesavú látku.
Ľan s mliekom
Starým receptom je aj varený ľan v troche mlieka. Semená ľanu je nutné variť len chvíľu, avšak správnym pomerom, aby šlo o kašu. Stačí množstvo pohára mlieka a ľanu od oka. Opäť túto zmes použite v gáze a prikladajte podľa návodu v predošlých dvoch príkladoch.
Zápal hrdla
Veľmi nepríjemnou zdravotnou komplikáciou je zápal hrdla. Mnohí na zápaly reagujeme rôznymi stavmi. Ak dôverujete tradičným receptom a nechcete, prípadne nemôžete z nejakých dôvodov navštíviť odbornú pomoc, môžete vyskúšať tradičné recepty pomoci, ako zmierniť, či sa zbaviť zapáleného hrdla.
Soľ na hrdlo
Na zapálené hrdlo môže pomôcť viacero slaných obkladov. Používajte pritom asi 100 gramov soli na liter vody. Zmiešate to bez veľkých komplikácií. Určite však v teplej vode. Nevadí neskôr po opakovaných pokusoch ani vlažná.
Tymian a šalvia
Jeden osvedčený recept môžete pokojne používať spolu so soľnými obkladmi, alebo samostatne. Na liter vody použite lyžicu šalvie a lyžicu tymiánovej vňate. Pripravte zápar a kloktajte. Použiteľný je aj vlažný odvar.