Telefonovanie za volantom, či vyhadzovanie z okna je za 60 EUR

0
3786

Telefonovanie za volantom počas jazdyTelefonovanie za volantom počas jazdy, či vyhadzovanie akýchkoľvek predmetov z okna je pokutované vo výške 60 EUR. Napriek tomu sa s takouto činnosťou slovenských vodičov stretávame deň čo deň. Aká by bola asi miera vyhadzovania a telefonovania, ak by nešlo o priestupok?

Telefonovanie počas jazdy
Telefonovanie bez handsfree, prípadne akákoľvek iná činnosť, ktorá zamestnáva ruky, myseľ, reakcie a aj hlavu samotnú človeka viac ako šoférovanie, je zakázaná. Pokutu vo výške 60 EUR môže získať človek, ktorý nemusel nikoho ohroziť, no i tak zamestnáva minimálne jednu ruku manipuláciou s mobilom. Najväčší extrémisti sú schopní písať ráno cestou do Bratislavy na D1 SMS, či odpovedať na Facebook, no zväčša je to aj ráno v uliciach nie iba Bratislavy, kde skrátka doprava kolabuje, šialenci nechávajú zbytočné rozostupy, kolíše im rýchlosť, pribrzďujú kde nemajú, chýbajú im smerovky a brzdia 25 metrov pred prechodom pre chodcov. Následne sa pozriete do spätného zrkadielka vodiča pred vami a všetko zaraz pochopíte. Doménou rána a zväčša času odchodov z práce krátko po 16:00 v pracovné dni sú situácie, kedy skrátka vodičom akosi začnú chýbať smerovky, ohľaduplnosť a to aj vďaka mobilom pri uchu. Dokonca aj prípady pritlačenia telefónu o plece vyzerajú ako mini-gymnastika, no nakoniec ide o ešte horšie riešenie ako pri ruke. Telefón pritlačený o ucho totiž znemožňuje celkom pohybovať hlavou a sledovať dianie v spätnom zrkadle. Následne ak telefón spadne pre neudržateľnosť a pritenký dizajn, jeho hľadanie po hmate odpúta ruku, znižuje zorné pole pred vozidlom, nehovoriac o hľadaní pomocou sklonenia hlavy. Za jazdy nemysliteľné a predsa by o udržateľnosti volantu mohol niečo hovoriť vodič medeného Suzuki SX4 na D1 pri Piešťanoch z pred týždňa, ktorý si to skrižoval z pruhu a slávnostne nájdený mobil zodvihol a telefonoval ďalej. Za volantom je rovnako tak zakázaná akákoľvek obdobná činnosť, ktorá by mohla ovplyvniť jazdu a reakcie vodiča. Nehovoriac o líčení a čítaní kníh, ako sme neraz zažili najmä pri autách v tesnom zástupe za sebou idúcich rýchlosťou 60 km/h v pondelok ráno po D1.

Netelefonovali ste?
Ak ste vzbudili dojem, že telefonujete, no v skutočnosti ste netelefonovali, nesúhlaste s pokutou a posuňte vec do správneho konania. Pokiaľ neexistuje záznam na policajnej kamere, stále je platné tvrdenie policajta. Pri podpise policajného záznamu si preverte presný čas a dátum údajného skutku a následne si vyžiadajte od mobilného operátora výpis hovorov spolu s hovormi iných účastníkov vo vozidle, ktorých mohol telefón byť. Pokuta v správnom konaní sa môže vyšplhať na sumu 100 EUR.

Vyhadzovanie predmetov z okna
Menej časté, no na niektorých, najmä odľahlých cestách, stále obľúbené, je vyhadzovanie smetí a iných predmetov z okna. Ak vám dieťa počas jazdy vyhodí čiapku s hračkou, ťažko niečo také považovať za porušenie predpisov. Reálnym porušením predpisov je bežná aktivita prevažne mužských vodičov, ktorí sa radi zbavia cigaretovej krabičky vyhodením z okna. Dobrovoľníci čistiaci okolie ciest vedia porozprávať, čo všetko sa dá pri krajnici nájsť. Od vreckoviek, cigaretových krabičiek, šupky z ovocia, po batérie, alebo živé zvieratá zabalené vo vreciach, zranené, prípadne pre skoré nenájdenie a záchranu aj mŕtve. Kým pri predošlých prípadoch vám hrozí pokuta 60 EUR, pri vyhodení šteniat, alebo mačiatok sa k takémuto činu pripočítava aj nejaký ten paragraf týkajúci sa zvierat, alebo zaobchádzania s nimi.

Nezapnuté bezpečnostné pásy
Pri nezapnutých bezpečnostných pásoch je rovnako pokuta vo výške 60 EUR. Niektoré správy, ktoré hovoria o tom, že práve nezapnutý pás dokázal zachrániť pri nehode život, pôsobia mierne demotivujúco. Zmysel pásov je však naďalej veľmi dôležitý a niekoľko výnimiek netvorí pravidlo.

Bezpečnostné pásy pre tehotné mamičky
Zapínať si bezpečnostné pásy u tehotných žien je oveľa viac odporúčané na mieste vodiča, než iných miestach. Pás pritom nesmie prekrývať bruško s bábätkom, ale musí ísť nad bruškom stred medzi prsiami a druhý pod bruškom tak, aby nedokázal ublížiť dieťatku. Okrem toho sú na trhu aj bezpečné bezpečnostné pásy pre tehotné. Tie sa napájajú na pôvodné pásy a pomáhajú chrániť bruško. Vo vysokom štádiu tehotenstva lekári vôbec neodporúčajú šoférovať. Bezpečnostný pás nie je povinný pre tehotné, pretože pri prudkom náraze, alebo brzdení môže pás zásadne stiahnuť svoje časti a spôsobiť poranenia bábätku. Je však nutné dávať veľký pozor, na sedadle spolujazdca sedieť ďalej od palubnej dosky a odporúčaný je pás pre tehotné.

Ozaj, koľko by asi dostal pokutu vodič, ktorého zazrie polícia, ako telefonuje a nepripútaný, no len čo políciu zbadá, vyhodí telefón von oknom… Možno to bol prípad majiteľa Nokie so SIM kartou, ktorá sa našla za krajnicou pred Ružomberkom pred pár rokmi…

foto: z vlastnej zbierky telefonujúcich vodičov, ktorí komplikujú dopravu vodičom za sebou